Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov'dan Türkiye'yi İlgilendiren Açıklamalar

Yıllardır Türkiye'nin Suriye'den koparılan topraklardan bir bölümü alacağına inanıyorum ve o döneme girdiğimizi düşünüyorum. Zaman zaman Türkiye'nin Halep'e kadar ilerleyeceğine dair yazılar okuyorum fakat bu bana en azından yakın dönem için mümkün gibi gelmiyor. Sınır güvenliğini sağlamamız bizim için yeterli olacaktır ama yine de toprak alacağımıza inanıyorum. Teknoloji forumunda bu tartışmaları yapıyor olmamız da bana garip hissettiriyor.

Misak-ı milli(milli ant) göre Halep, Kerkük, Deyrizor, Musul, Batı Trakya, On iki adalar ve Kıbrıs istemişiz. Kerkük ve Musul anlarım ama halep ve Deyrizor'da referandum olsa bize katılmayı kabul ederler miydi? Yani halep ve Deyrizor'da türkmen veya türkler çoğunlukta mı?

Misak-ı milli(milli ant) göre Halep, Kerkük, Deyrizor, Musul, Batı Trakya, On iki adalar ve Kıbrıs istemişiz. Kerkük ve Musul anlarım ama halep ve Deyrizor'da referandum olsa bize katılmayı kabul ederler miydi? Yani halep ve Deyrizor'da türkmen veya türkler çoğunlukta mı?
Olaya milliyetçi bakış açısıyla yaklaşmayın. Dünyada İslam'ın temsilcisi olarak Türkiye görülüyor. Şu an ülkemizin hali karman çorman olsa da orada üstüne bomba yağan insanlar hem bunu bilmiyor hem de bilseler bile Türkiye'yi tercih ederler. Türkiye'nin zulme karşı durduğunu biliyorlar. Onları kurtaracak tek devletin Türkiye olduğunu da biliyorlar. Bu yüzden değil Türkler, zulüm altındaki neredeyse tüm insanlar Türkiye'den medet umuyor. İslam'dan bahsetmemin sebebi; İslam'ın zulmü onaylamadığını, Türkiye'nin de İslam devleti olarak zulme karşı duracağını biliyorlar. Oylara müdahale olmayan bir seçim yapılabilse o bölgelerin Türkiye'ye bağlanabileceğini düşünüyorum. Türkiye İslam devleti derken halktan değil yönetimden bahsediyorum.

Geri
Yukarı