Rusya ve Ukrayna arasında gerçekleşen gerginlik

Rusya sevdalısı 30IQ seviyesini görmek üzücü platformda.

Rus sevdası ile ne alakası var?
Rusya'yı küçümsemeyin. Adamlar yemiyor içmiyor silah üretiyor.

Adamlar patlamaya hazır saatli bomba gibi ürettiği silahları denemek istiyor.
Bıktılar silah üretmekten.
Senin profilinden tarih bilgin belli nüfusla asker gücüyle olmaz bu işler Afganistan çeçenistan da neler olduğunu gördük ABD Vietnam'da şamar oğlanı oldu bu işler askeri zeka ve yürekle olur birde gülücük atmışın yoruma Profiline koyacak düzgün bir adam bulamadınmı koca Türk Tarihinde
Profilimle ilgili 5. önyargıyı aldım 2 günde. Görmez den geleceğim.
Dediğin iki ülke dağlık bir ülke olduğu için fazla etki edemediler.
Ukrayna dağlık bir bölge mi ?
Bir şey bildiğiniz yok.
Aşırı Türk milliyetçiliği yapmayın.

Rus sevdası ile ne alakası var?
Rusya'yı küçümsemeyin. Adamlar yemiyor içmiyor silah üretiyor.

Adamlar patlamaya hazır saatli bomba gibi ürettiği silahları denemek istiyor.
Bıktılar silah üretmekten.

Profilimle ilgili 5. önyargıyı aldım 2 günde.
Dediğin iki ülke dağlık bir ülke olduğu için fazla etki edemediler.
Ukrayna dağlık bir bölge mi?
Bir şey bildiğiniz yok.
Aşırı Türk milliyetçiliği yapmayın.

Vietnam Abd savaşı peki?

Bu savaş gerçekleşecek olursa Türkiye'de Nato'nun mensubu olduğu için Ukrayna'ya mühimmat konusunda daha fazla yardımda bulunmasının gerekli olduğunu düşünüyorum. Eğer sözlü bir şekilde Rusya ile dostluğumuzu sürdürdüğümüzü belli edersek veya belirtirsek, politik açıdan saygı kaybedebileceğimizi düşünüyorum doğal olarak.

Ayrıca Ukrayna ve Türkiye ilişkileri gayet iyi, olumsuz bir sonuçta mülteci akımına uğrayabiliriz. Ama korkmayın Avrupa'lı mülteciler ile araplar aynı olmayacaktır. Ülkeyi turist bastığını falan düşünebilirsiniz.

3 tane örnekten niye birine cevap verdin diğerleri içinde cevap bekliyorum
Hangisine ?
Çeçenistan, Afganistan, Vietnam buralar dağlık bir bölge.
Ukrayna öyle değil.
Vietnam Abd savaşı peki?
Dağlık alan. Dağlık olduğu için bu bölgeler yerliler buralara çok hakim.
Askerler öyle değil.
Hava saldırısında mesela hemen bir mağara bulabiliyorlar kendilerine.

Hangisine?
Çeçenistan, Afganistan, Vietnam buralar dağlık bir bölge.
Ukrayna öyle değil.

Dağ ile alakası olduğunu düşünmüyorum. Savunmak saldırmaktan daha kolaydır. Amerika istese kaybetmezdi ama düşmanını hafife aldı. Ve sonradan bir ikilemde kaldı; daha fazla asker gönderip daha fazla kayıp verip savaşı kazanabilirdi, veya daha fazla kayıp vermeden çekilebilirdi.
Ayrıca Vietnam'da çok büyük bir direniş vardı. Nüfusu fazlaydı ama teknoloji olarak gerideydi. Kaybedecek hiçbir şeyleri yoktu.

Dağ ile alakası olduğunu düşünmüyorum. Savunmak saldırmaktan daha kolaydır. Amerika istese kaybetmezdi ama düşmanını hafife aldı. Ve sonradan bir ikilemde kaldı; daha fazla asker gönderip daha fazla kayıp verip savaşı kazanabilirdi, veya daha fazla kayıp vermeden çekilebilirdi.

Anladım.
Sovyetler Afganistan da dağlık olduğu için mi tutunamadı?
Ben öyle biliyordum.
Vietnam dağlık bölge mi :D

Niye vietnamlıların yaptığı tüneller olmasa askeri zekası olmasa kazanabilirler miydi?
Haklısın lakin konumuz Ukrayna Rusya. Ukrayna yapacağı her şeyi de yapsa eninde sonunda güçlü olan kazanır.
Rusya'nın esas rakibi ABD.

Gelişmiş ülkelerde enerji maliyeti çok ciddi anlamda artmış durumda. Önümüzdeki günlerde Avrupalı/Amerikalı halk gelirinin 3/1'ni enerjiye harcayacak gözüküyor. Bu durum onlar için kabul edilemez bir durum olduğu için tıpkı 70'lerde benzer durum yaşanınca çıkarılan İran-Irak savaşı gibi yeni bir savaş çıkarılması çok muhtemeldir. Olurda Rusya bu savaşı başlatırsa petrol kartelleri fiyatı dibe vurdurur, Rusya petrol satamaz ve savaşın yıkıcı etkisiyle ekonomisi ciddi zarar görür.

Ülkeler birbirlerine çıkarları için dost olurlar. Rusya-NATO savaşında bu ülkeler çıkarları ve savaş gidişatı için her türlü bizle dost olmak zorundalar. Olmazlarsa büyük bir avantajı kaybedip belki de Avrupa işgaline sebep olabilirler. Fakat dediğim gibi olası bir savaşı böyle keskin hatlarla çizmemiz doğru değil.

Yunanların bu tür bir şeye kalkışmaya yürekleri yetmez. Kendilerini, NATO'da niye düşürmek istesinler ki? Şu anda AB'nin Yunanların yanında olması da çıkarlarla ilgili. Yunanlar üstünden para kazanıyorlar.

Şu anda yaptığımız Yunan-Türk tartışması sonuçlanmaz. Çünkü keskin hatlarla düşünmeye çalışıyoruz. Bu da kahvehanede konuşulan siyasetten farklı olmuyor. :D Fakat dediğim gibi kim olursa olsun iki NATO ülkesi birbirine saldıramaz.
Eğer Nato bu savaşın içerisine girerse Türkiye'nin Asker göndermeme gibi bir lüksü var mı ?

Eğer NATO bu savaşın içerisine girerse Türkiye'nin Asker göndermeme gibi bir lüksü var mı?
Sanmıyorum. Rusya-NATO savaşında Türkiye, ana merkezlerden birisi ve NATO üyesi olduğu için savaş halinde savaşta olacaktır. Hatta olası bir savaşta bizim ülkeye de ABD tarafından birçok silah sistemi ve asker gönderilecektir. Ukrayna'ya zaten şu anda yardım ediyoruz. TB2 almak istiyorlar bizden, biz de satacağız gibi duruyor ki bu da Rusya'yla aramızı geriyor biraz.

Geri
Yukarı