RX 480 Oyunlarda Anlık FPS Düşüşleri ve Kasma

yavuzs52

Hectopat
Daha fazla  
Sistemim şu şekilde:

z170-p d3 anakart
i3 6100 işlemci
contac16 tt soğutucu
rx480 sapphire nitro+ ekran kartı
hyperx 8 GB 1600 MHz RAM
1TB 7200 HD
aerocool kcas 600 watt bronze power

Call of duty infiniti warfare'de olsun just cause 3'de olsun mafia 3'de olsun anlık FPS düşüşleri yaşıyorum. Bunları yaşarken ekran kartı otomatikte 75 genelde benim ayarladığım RPM'lerde ise 55 derece. İşlemcide hakeza aynı derecelerde 60'ı geçmez şekilde. RAM kullanımı 7100 civarında buna çözüm üretebilecek var mı ? Mafia'da falan optimazyon sorunu olsa diğerleri niye yapıyor acaba? RAM kaynaklı mı MHz mi yemiyor kapasite mi ? Yoksa işlemci mi dar boğaz yapıyor ? Diğer çoğu oyunda daha karşılaşmadım GTA'da project car'da hepsinde aşağı yukarı aynı ayarlar ultra falan.

Birde crimsonda yaptığım ayarları program kaydetmiyor ya sıfırlıyor ya da en düşük değerlere çekiyor bunun sebebi ne olabilir? Şimdiden teşekkür ederim. Video da ekledim oradan da bakabilirsiniz ne tür bir sorun olduğunu?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
islemci darbogazi yapiyor sistem,rx 480 icin en azindan i5-6400 islemci kullanilmasi sart ama bana sorucak olursaniz yeni islemcileri bekleyin yilin ilk ceyreginde piyasaya cikicaklar anakartiniz crossfire a yani cift ekran kartina uyumlu dicektim ama son anda ddr3 oldugunu gordum artik ddr4 e gecis yapilma vaktidir anakart ve guclu bir islemciyle ileriye donuk bir sistem yapilabilir oneri i7-6700k olucaktir

Yani şöyle ben bu işlemciyi alırken karşılaştırmalarına baktım 6400 ile arada pek bir fark yok hatta bu tek çekidrdekte daha iyi. O yüzden işlemci bana şuçlu gibi gelmiyor. Ram kullanımı oyunlarda 7200 e kadar çıkıyor msi afterburner'da. Burada ram mı az geliyor diye düşünüyorum 8gb 1600 cl 9. Üzerine 4 gb daha ilave etsem sorun ortadan kalkar mı ? Yada overclock edip 2000 mhz yapsam ? Yoksa işemci kullanımı 80-90 bandında. Ama derseniz ram düzeltmez kesinlikle işlemci darboğaz yapıyor onu değiştiririm. Ayrıca ddr 4 ün öyle ahım şahım bi olayı yok şimdilik diye düşünüyorum.

Şuan Yükleniyor da şöyle söylim 70 75 i geçmiyor cpu kullanımı. Çok saçma bir hata hangi parça anlam veremiyorum. Aklım da bir tek ram var sorun olabilicek oda ddr3 olmasından değilde 8g olmasında ...

Bandi cam ile cpu %100 e getirdiği için telle çektim bu video da çok takılma gözlenmiyor ama var. Diğer konulara da bakıyorum bi çözüm bulabilmiş değiller gtx 980 li sistem de merakla bekliyorum.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

işlemciyi 6400 ile değiştireceğim inşallah aynısı yine başıma gelmez :)

Merhaba arkadaşlar sorunum çözüldü 6100 ne güçlü bir işlemci olsa da sisteme darboğaz yapıyormuş. İşlemciyi i3 6100 den i5 6402p ile değiştirdim.

Hayırlı olsun hocam, 6100 tek çekirdekte güçlü olsa da maalesef RX 480 gibi orta-üst seviye kartlarda yetersiz kalıyor. Bunu da bazen oyunlarda ani takılmalar yaşatarak gösterebiliyor. Artık takılmadan rahatça oynayabilirsiniz :)

Aynı sorun bende var hatta az önce oyunda fan çalışmadı ekran kartı 90 derecelere çıktı ah amd ah.

i5 6600 ile kullanıyorum..

Hayırlı olsun hocam, 6100 tek çekirdekte güçlü olsa da maalesef RX 480 gibi orta-üst seviye kartlarda yetersiz kalıyor. Bunu da bazen oyunlarda ani takılmalar yaşatarak gösterebiliyor. Artık takılmadan rahatça oynayabilirsiniz :)

Teşekkür ederim hocam şaşırdım aslında çünkü 6402 turbo ile 3.2 iken o 3.7 idi süper bi işlemci idi aslında ama sağlık olsun bu daha az ısınıyor full yükte 50 55 i geçmiyor genelde.

Aynı sorun bende var hatta az önce oyunda fan çalışmadı ekran kartı 90 derecelere çıktı ah amd ah.

i5 6600 ile kullanıyorum..

Aynısı bende de oldu readon saçma bir program yapmış. Yaptıklarımı bile kayıt etmiyor bazen hiç çalıştırmıyor falnarı can sıkıcı bi durum olduğu için artık afterburner ın fan ayarlarını kullanıyorum on numara oluyor.
Bu arada ekran kartı 10 numara konuyu ziyaret eden arkadaşlar olursa bu işlemci ile birlike öneririm ikisi de fp de çok başarılı ürünler.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı