RX 570 Alınmalı mı?

@Viktor R3znov

Hocam, beni yanlış anlamayın ama, bilgisayar ile alakalı her hangi bir şeyi VOK'tan öğrenecek değilim. Eğer VOK'un verdiği referans siteye de gidip bakarsanız sonuçları görürsünüz. Bakmanız gereken değerler "Avarage FPS" değerleri değil, "min FPS vs %1 FPS" değerleridir. Burada AMD'yi övmeye ya da yermeye gerek yok, ki bunu yapmıyoruz. Şimdi gelelim konuya; RX 5700 -> RTX 2060-2070 arası bir yere düşer, RX 5700 XT ise RTX 2070-2075 arasına düşüyor. Tüm dünyanın verdiği sonuçları yadırgamadan yazıyorum. Evet baktığınızda ucuz, baktığınızda 300 ₺ gibi iki araba alacak para var iki kart arasında. RX 5700 serisi (en azından şu anki referans modelleri) yük altında 80 derecenin altına düşemiyorken, RTX serileri de 70 derece sıcaklık görmüyor, uzun vadede sistem kararsızlığı ve sıcaklık ile alakalı problemleri yaşamamakta ve ve Nvidia gibi bir gerçeği kabul etmekte ve aradaki 16 araba parasını bir ekran kartına vermekte fayda olacağını düşünüyorum. Sizin Nvidia ile ne yaşadığınız hiç kimseyi ilgilendirmiyor maalesef, mesela ben hiç bir problem yaşamadım, ki burada bahsi geçen adamlar AMD'ye ekran kartı ürettiren adamlardır; dikkatinizi çekerim, Nvidia olmasa AMD ekran kartı üretemezdi.

Saygılarımla...

Son düzenleme:
RX570 TDP değeri fazla olduğu için fazla ısınan bir kart. Hele Armor-Expedition ikilisinden uzak dur. Kasa içi havalandırman iyiyse ancak RX570 almanı önerebilirim. Kasa içi havalandırman iyi değilse 1060 6GB`a bakmanı öneririm ikinci elde.
Bu arada bazı arkadaşlar kartın ısınmasının çok zararlı olmadığını söyleyebilir lakin kart ısındığında fanları son ayarda çalıştırmanız gerekiyor ve bu da yüksek sese sebebiyet veriyor.

@Viktor R3znov

Hocam, beni yanlış anlamayın ama, bilgisayar ile alakalı her hangi bir şeyi VOK'tan öğrenecek değilim. Eğer VOK'un verdiği referans siteye de gidip bakarsanız sonuçları görürsünüz. Bakmanız gereken değerler "Avarage FPS" değerleri değil, "min FPS vs %1 FPS" değerleridir. Burada AMD'yi övmeye ya da yermeye gerek yok, ki bunu yapmıyoruz. Şimdi gelelim konuya; RX 5700 -> RTX 2060-2070 arası bir yere düşer, RX 5700 XT ise RTX 2070-2075 arasına düşüyor. Tüm dünyanın verdiği sonuçları yadırgamadan yazıyorum. Evet baktığınızda ucuz, baktığınızda 300 ₺ gibi iki araba alacak para var iki kart arasında. RX 5700 serisi (en azından şu anki referans modelleri) yük altında 80 derecenin altına düşemiyorken, RTX serileri de 70 derece sıcaklık görmüyor, uzun vadede sistem kararsızlığı ve sıcaklık ile alakalı problemleri yaşamamakta ve ve Nvidia gibi bir gerçeği kabul etmekte ve aradaki 16 araba parasını bir ekran kartına vermekte fayda olacağını düşünüyorum. Sizin Nvidia ile ne yaşadığınız hiç kimseyi ilgilendirmiyor maalesef, mesela ben hiç bir problem yaşamadım, ki burada bahsi geçen adamlar AMD'ye ekran kartı ürettiren adamlardır; dikkatinizi çekerim, Nvidia olmasa AMD ekran kartı üretemezdi.

Saygılarımla...

Ne diyorsun? Birisi tercüme edebilir mi? Ben RX5700 XT, RTX 2080Ti'a falan mı karşılık düşüyor dedim de bu kadar celallendin?

Ayrıca ben Nvidia ile hiçbir sorun yaşamadım. Taş gibi kartlar, güzel driver desteği sunuyor fakat bu AMD'yi görmezden gelmeme sebep olamaz. Ben hayatımda hiç AMD GPU kullanmadım. Bana laf sokmaya çalışırken bir de bu boyuttan bak. Karşındaki insan AMD fanboyu değil.

Sıcaklık konusuna gelecek olursak da 2-3 fanlı modeller yeterli olacak. Ben arkadaştan denemek için tek fanlı RX5700 XT'yi aldım ve şu anki soğutma sistemimle birlikte yükte 68 dereceyi aşmadım. Ben zaten GYX 1070 ile yükte 62 derece görüyorum. Bu kadar tantana 6 derece için mi? Kaldı ki kasa soğutmam üst düzey değil. Daha fazla uğraşsam, kart 65 dereceyi bile geçmez.

Bu arada RTX 2075 derken?

RX570 TDP değeri fazla olduğu için fazla ısınan bir kart. Hele Armor-Expedition ikilisinden uzak dur. Kasa içi havalandırman iyiyse ancak RX570 almanı önerebilirim. Kasa içi havalandırman iyi değilse 1060 6GB`a bakmanı öneririm ikinci elde.
Bu arada bazı arkadaşlar kartın ısınmasının çok zararlı olmadığını söyleyebilir lakin kart ısındığında fanları son ayarda çalıştırmanız gerekiyor ve bu da yüksek sese sebebiyet veriyor.
Hocam Expedition'u denemedimde Armor'dan neden uzak duracakmış? Ben 470 armor kullanıyorum bir sorun olmadı bende, eski sürümlerde Wattman veriyordu artık o sorun giderildi. Bende çok nadiren sadece CS:GO'da yapabiliyor oyuna girerken oda sorun olmuyor oyun kapanıyor bir daha açıyorum. Soğutma açısındanda gayet başarılı bir model.

Hocam Expedition'u denemedimde Armor'dan neden uzak duracakmış? Ben 470 armor kullanıyorum bir sorun olmadı bende, eski sürümlerde Wattman veriyordu artık o sorun giderildi. Bende çok nadiren sadece CS:GO'da yapabiliyor oyuna girerken oda sorun olmuyor oyun kapanıyor bir daha açıyorum. Soğutma açısındanda gayet başarılı bir model.
5 serisi Armor'lar 80 derecenin üstünü görüyor.

Bir ay önce yeni sistem topladım ekran kartım MSI RX570 8GB versiyonu. Ayarlardan overclock namına hiç birşeye ellemedim.(Donanımlı birilerine danışmaya ihtiyacım var oc hakkında yardımcı olabilecek birileri mesaj atarsa sevinirim). Bu wattman denen uyarı sadece PC açtığımda geliyor ve o kadar kapatıyorum bir daha karşıma çıkmıyor. Performansından gayet memnunum. Tavsiye ediyorum. Bence kartı alırken bir deneme sürüşü gibi oyunlarda test edin senin ve onun sisteminde eğer böyle bir ortam oluşabilecekse. Böylece gönül rahatlığıyla alabilirsin hem.

Abilerim, ben ne yapayım? Kart yepyeni. Daha 2 yıl garantisi var. 5 aylık kart. Satan arkadaş zaten oyun test videoları da attı. MSI markasına güvenip almalı mıyım?
Teknoloji şanstır ben aldım sıkıntı yaşamıyorum, yaşarsam garantide 3 kere servise giden cihaz yenisi ile değişir kuralı var. Şartlarını tekrar değerlendir kararını kendin ver aksi halde kararsızlık daha tehlikeli. 👍

İnsanların "ısınma sorunu" konusu çok yanlış tanımlanıyor, RX 570 için ölüm noktası 85'in üstündedir, kart yaz mevsimindeyiz 80 derece görmüş, kasa sirkülasyonu da pek iyi değil, hemen "Çok ısınıyor" "Eski Nvidia kartım 65'in üstünü görmezdi." tarzı saçma sapan yorumlar görüyoruz. Olay AMD'nin sıcak olması değil, NVIDIA'nın soğuk olması. Armor'un hafif ısınma problemi var, sapphirelere karşı bir tık sıcak çalışıyor. Bahsi geçebilecek NVIDIA kart 80 derecede clock değerlerini düşürüyor haberiniz olsun.

Wattman hatası garip bir sorun, %30'luk kısım bu hatayı yaşıyor, %70'li kısım temiz. Türkiye'deki kartlarda sorun var galiba, bilemiyorum.. Reddit, Techpowerup tarzı yerlerde bunun hakkında pek konu açılmıyor, ayda 1-2 tane en fazla, bu ay daha hiç açıldığını görmedim.

Watmann sorununu yaşayanlarda genellikle ASUS ROG STRIX versiyonunu kullanmakta. Sapphire pulse/nitro versiyonlarında bu pek görülmüyor. Biraz da yazılım sorunu belli ki. Çözümüde basit, clock değerlerini bir tık düşürünce çoğu kişi çözüldüğünü iddaa etmiş.

Sürücü bazlı ve çözülebilecek bir sorun için 1650 gibi daha kötü karta bolca para yığmaya ne gerek var ? 1650 dediğimiz şey aslında Turing mimarili 1050 Ti.

Ha, hala güvenemediyseniz gidin adamın evine oynayın 3-4 saat. Çökerse almayın. Basit.

Şu konuya ekstra açıklık getirmek istiyorum, Wattman hatası ekran kartı bazlı bir hata değil fakat olabilir de.
Bilgisayarınız herhangi bir şekilde çökerse, bu hatayı alırsınız. Wattman, kartı korumak amacıyla sıfırlar ayarlarını, overclock sorunlarınında önüne geçer. Yanlış overclock yaparsanız diye, yoksa her bilgisayar açıldığında yanlış overclock ile açılırsa durmadan çöker, uğraştırır. Fakat yine de önlem almak için bilgisayar çökerse sıfırlanır. Elektrik kesilirse bir anda, bilgisayarı tekrar açtığınızda bu hatayı alırsınız yine. Bir hata değildir. Aslında bir uyarıdır. Ayarlar sıfırlandı, bir ayarın varsa tekrar yap diye. Hatta dikkat ederseniz, sonunda "unexpected system failure" der.

@Viktor R3znov

Saygılarımla...
İyi fakat tek fan ile 2 fanı karşılaştırıp, bu çok ısınıyor ya demek doğru değil. Çift fanlı model çıksın, ikisininde 3. parti modellerini görelim. Soğuk çalışması kartı daha iyi yapmaz, unutmayalım.

Kaldı ki, AMD olmasa RTX 2070'i alacak paranız olmazdı :) Ayrıca sisteminize de 16 GB RAM falan takamazdınız, 64-bit'de AMD tarafından bulundu. İş yine AMD'de bitiyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı