RX 5700 donma sorunu

elongatusmpanga

Centipat
MSI RX 5700 metch GP OC ekran kartını kullanıyorum. Mart ayından beri kullandığım bu kartta oyun oynarken anlık donma ve PC reset atma problemi yaşıyorum. Forumlara bakıp benzer sorunları yaşayanları gördüm ve yeni bir kart olduğunu stabil sürücüsü çıkmadığı vs. gibi yorumlar görünce ben de kullanmaya devam ettim. Her sürücü güncellemesini umutla bekleyip DDU kullanarak mevcut sürücüyü kaldırıp güncel olan sürücüyü yükledim ancak sorunuma bir çözüm olmadı. Ekran kartı sürücüsüne göre hata şekli değişiyor. Örneğin 4.2.2 sürücüsünü kullanırken oyun içinde aniden mavi ekran verip öyle reset atıyor. Başka bir sürücüyü kullandığımda siyah ekran verip öyle reset attı. Şu an güncel sürücüyü kullandığımda ise oyun anında beni masaüstüne atıyor ve ondan sonra PC donup reset atıyor. Masaüstü bilgisayara yeni geçiş yaptığım için gözümden kaçmış olan bir şey olabilir mi? Yoksa kartı garantiye mi yollamalıyım? Son olarak şunu belirteyim, karantina günlerinde günümün önemli bir kısmını bilgisayar başında geçirdiğimi belirterek bu sorunu bazen birkaç gün hiç yaşamadım bazen günde 1-2 defa yaşadım. Zaten öyle her oynadığım oyunda başıma gelseydi kartı direkt garantiye yollardım.
-Power olarak Cooler Master MWE 700W 80+ 2xeps aktif PFC 120mm fanlı Power Supply kullanıyorum.
Çözüm için deneyip sonuç alamadığım şeyler:
-Windows temiz kurulum yaptım.
-Ekran kartı sürücüsünü DDU ile kaldırıp güncel sürücüyü yükledim.
OCCT test sonucum:

OCCT-20200724-182654-GPU3D.png

OCCT-20200724-184124-PowerSupply.png

[Rehber] AMD Ekran Kartlarında Siyah Ekran Hatası - Technopat Sosyal Şu konuya bir bakın. Benzer bir sorun ise çözüm önerilerini deneyin. Ayrıca ilk başta Frekans Mhz ve güç limitini düşürmeyi deneyin. Yine hata olursa undervolt yapmayı deneyebilirsiniz.
Hocam sizin dün veya önceki gün oldukça faydanız dokundu da son bir şey sorayım; Asus TUF RX 5700 XT Garanti süresi nedir veya para iadesi var mıdır? Bir bilginiz var mı?

Hocam sizin dün veya önceki gün oldukça faydanız dokundu da son bir şey sorayım; Asus TUF RX 5700 XT Garanti süresi nedir veya para iadesi var mıdır? Bir bilginiz var mı?
Maalesef bir bilgim yok hocam o konuda. WattMan hatası konusu vardı eskiden. Asus model RX 580 ekran kartı ile WattMan hatası nedeniyle garantiye gönderen bir kişi vardı. Ve konuda sonuç alamadığını belirtmişti. Sizde durum nasıl olur bilemiyorum gerçi. Bence siz o kartı satabilirsiniz. Belki kartı alan kişi hata almadan kullanabilir. Sonuçta bu tarz hatalara belli olmuyor. Veya garanti kapsamı ile şansınızı denersiniz. Ama uzun bir süreç olabilir garanti.

4.2.2 sürücüsü dediğiniz nedir? AMD sürücüleri 19.X. X ya da 20.X. X şeklinde oluyor, yıla, tarihe göre değişiyor.

Heaven Benchmark yapıp önce ekran kartını olabildiğince tek başına test etmeye çalışın. Stabil ise Prime95 ile CPU testi yapın. İkisinde de stabil sonuçlar alırsanız yazılımsal olma ihtimali daha yüksek sorunun. Chipset ve BIOS güncellemelerinizi yapın. Hiçbir şekilde çözemezseniz sistemi bir kontrol edin, tam takılmamış güç kabloları gibi fiziksel problemler de olabilir. En sona ise donanımsal sorunlar kalıyor, bunu da farklı donanım ile test etmeden bulamazsınız.

Hocam Benchmark testini yaptım, pek anlamadığım için test sonucunu buradan paylaşıyorum. Yorumlarınızı bekliyorum.

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    1.018,1 KB · Görüntüleme: 32
Maalesef bir bilgim yok hocam o konuda. WattMan hatası konusu vardı eskiden. Asus model RX 580 ekran kartı ile WattMan hatası nedeniyle garantiye gönderen bir kişi vardı. Ve konuda sonuç alamadığını belirtmişti. Sizde durum nasıl olur bilemiyorum gerçi. Bence siz o kartı satabilirsiniz. Belki kartı alan kişi hata almadan kullanabilir. Sonuçta bu tarz hatalara belli olmuyor. Veya garanti kapsamı ile şansınızı denersiniz. Ama uzun bir süreç olabilir garanti.
Evet uzun olmasından korkuyorum satmaya çalışsam da 3500TL Bandına alınacağını pek sanmıyorum ne yazık ki.

[Rehber] AMD Ekran Kartlarında Siyah Ekran Hatası - Technopat Sosyal şu konuya bir bakın. Benzer bir sorun ise çözüm önerilerini deneyin. Ayrıca ilk başta frekans MHz ve güç limitini düşürmeyi deneyin. Yine hata olursa undervolt yapmayı deneyebilirsiniz.

Hocam bu konuyu daha önce de görmüştüm, oradaki çözüm yollarının birçoğunu denedim fakat çözüm alamadım. Frekans ve voltaj ayarlarını bilmediğim için oynama yapmak istememiştim. Bir de o yolu denemek için frekans düşürdüm ve sorunla tekrar karşılaşacak mıyım beklemedeyim.

Hocam bu konuyu daha önce de görmüştüm, oradaki çözüm yollarının birçoğunu denedim fakat çözüm alamadım. Frekans ve voltaj ayarlarını bilmediğim için oynama yapmak istememiştim. Bir de o yolu denemek için frekans düşürdüm ve sorunla tekrar karşılaşacak mıyım beklemedeyim.
Eğer sürücü kaynaklı bir problem ise net bir çözümü olmadığı için bütün çözüm yöntemlerini denemeniz gerekli.

Soruna çözüm bulamadığım için kartı garantiye yolladım. Garantide karta BIOS güncellemesi yaptıklarını ve yapılan testlerde hiçbir sorunun olmadığını belirterek kartı iade ettiler. Kartı bilgisayara takıp kullanmaya devam ettiğimde aynı sorunun devam ettiğini gördüm. Sorunu nerede aramalıyım? PSU kaynaklı bir sorun olabilir mi? PSU kaynaklı olup olmadığını nasıl anlayabilirim?
PSU: Cooler Master MWE 700W 80+ 2xeps aktif PFC 120mm fanlı Power Supply.

2 Saat stres RAM testi yapın. SSD ya da RAM'den olabilir sorun. İşlemciye kesinlikle undervolt ya da OC yapmayın. Ekran kartının Power limit değerini +30 yapın. Kesinlikle Dragon Center kurmayın.

Ve PSU bağlantısını şemada ki gibi iki ayrı kablo ile yapın.
d7Eb8p.jpg

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı