i7 4770K ve RX 5700XT sistem düşük GPU kullanımı

Atiatakan

Femtopat
i7 4770K işlemciyi 4, 5-4, 7 GHz hızına çıkardım. İnternetten RX 5700 XT Pulse Sapphire 2 fanlı modelini sipariş verdim. Bugün bilgisayara format atarak ekran kartı Driver'ini kurdum ve ekran kartını taktım. Oyun olarak PUBG ve GTA oynadım. Oyun oynarken ekran kartının sunduğu GPU ve CPU kulanımını açtım ve ekran kartı % 43-45-50-60- Max %71 ayarla da gezinip duruyor. GTA'da bulduğum her ayarı açtım MSAA X8 yaptım. GPU yüzdesi %98 çıkıp geri sürekli düşüp çıkmaya başladı. %98'den %80 %40 %60 %97 falan olarak sürekli değişmeye başladı. Sorun ekran kartında mı? Yoksa darboğaz mı olmuştur? Ona gör ekran kartını değiştireceğim yardım ederseniz çok sevinirim. Ekran kartını nasıl deneyebilirim saglam olduğunu? FurMark testi yaptım. 1920-1080 ayarında Max GPU %71 olarak kulandı sonra geri düşüş sagladı. Fazla kulanmadı. Resim boyutu büyük olduğundan buraya atamadım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Biride çıkıp demiyor 4C/8T 3.9 işlemci nasıl 5700XT besleyemesin. Darboğaz yok ya tek kanal RAM varsa onda sorun var emin değilim o konuda. Benim fikrim Driver güncellemesi gerek Driver güncelse bile araştırılıp stabil çalışan Driver'i bulmak gerek.

Eki Görüntüle 631628

Bu konuya göz ata bilirsiniz.

Her 4C/8T; 3.9-4.0 Ghz i7 işlemci şu X seviyesi ekran kartını/kartlarını besleyebilir gibi bir mantık çoğu zaman doğru olmuyor açıkçası. Tekli ve çoklu çekirdek performansı belli o işlemcinin. 1080p çözünürlük bandında OC potansiyeli de devreye sokulduğu zaman maksimum besleyebileceği ekran kartları RTX 2060/5600XT dengi kartlar. Daha da üstü kullanıcının belirttiği şekilde GPU kullanım dalgalanmalarına sebebiyet verebilir. OC olmasa bu 4770K'da; bu sınır GTX 1660 Ti/GTX 1070 düzeyine doğru iniyor. Ama söz konusu çözünürlük kalitesi 1440p ise zaten dediklerinize katılıyorum, ultra ayar limitinde bahsi geçen kartı rahat rahat kaldıracak potansiyeli var o işlemcinin.

Hocam bakmayın besler diyenlere.
İşlemci ne kadar tek çekirdek performansı iyi olsada 4Core 8thread bir işlemciden bahsediyoruz. Muhtemel darboğaz yapacaktır.

Resimler
Darboğaz demek işlemcinin %100 olması demek değildir. Sizin gibi düşünürsek FX8350 RTX2080'e darboğaz yapmaz.
İşlemci kulanımı max %60 o sırada GPU kulanımı % 40 - 60 -80 degişiyor.
ram 8+8 16 gb ram vardır 1333 mhz
Güç kaynağı marka/model ve kapasitesi nedir? Oyunları hangi çözünürlük ve kalite bandında oynuyorsunuz? Yapmış olduğunuz OC sıcaklıkları optimum çalışma seviyesinde tutacak düzeyde stabil mi? Mümkünse uzun süreli olarak Prime 95 veya AIDA64 testi yapıp bu noktada bir kontrol sağlayın derim. Ayrıca o işlemci için OC da olsa 1080p çözünürlük bandında en sağlıklı ve verimli performansı GTX 1070Ti/RTX 2060/RX 5600XT seviyesi kartlardan alırsınız, daha üstü bir nebze darboğaza sebebiyet verebilir.
600w güçkaynagım var 80 pulus
Ekran kartında sorun varsa onu nasıl anlıyacaz ?

Son düzenleme:
Resimler

İşlemci kulanımı max %60 o sırada GPU kulanımı % 40 - 60 -80 degişiyor.

600w güçkaynagım var 80 pulus
Ekran kartında sorun varsa onu nasıl anlıyacaz ?

600W 80 Plus ama ney? Markası modeli tam olarak nedir bunun? Eğer sağlam ve güvenilir bir ürün değilse gücü tam olarak net bir şekilde veremiyor olabilir, üstüne OC da yapmışsınız işlemciye, bu da ekstra bir yük. Ekran kartı testi için Furmark, Unigine Heaven, 3D Mark, OCCT gibi yazılımları ayrı ayrı çalıştırarak gözlemleyebilirsiniz.

1750 mhz çalısıyor yüzde 89 sonra 1300mhz iniyor yüzde 45 filan düşüyor GPU yani yükselip düşüyor beslemese o degerlere çıkamam ama beslerde sabit kalması gerekmiyormu
600W 80 Plus ama ney? Markası modeli tam olarak nedir bunun? Eğer sağlam ve güvenilir bir ürün değilse gücü tam olarak net bir şekilde veremiyor olabilir, üstüne OC da yapmışsınız işlemciye, bu da ekstra bir yük. Ekran kartı testi için Furmark, Unigine Heaven, 3D Mark, OCCT gibi yazılımları ayrı ayrı çalıştırarak gözlemleyebilirsiniz.
xilence 600w 80+ pulus power. Sıvı sogutmada mevcut kasada çift fanlı . Ama güçle ilgili sorun olsa kapanmazmı. Max %98 verdigini gördüm GPU nun. Yüksek Watt lara çıkıyor MHZ ve FPS GPU oranları artıyor. Sonra düşüyor sonra artıyor. Oyun içi izletmek isterim Ekran kartında sorun yoksa sıkıntı yokda eger varsa yeni almışken ürün degiştirme talebi yapim

Son düzenleme:

Geri
Yukarı