RX 580 Oyun Oynarken Ekran Karardı

Warg

Hectopat
Makaleler
1
MSI Armor RX 580 kullanıyorum. PUBG oynarken birden ekran karardı kasa çalışmaya devam etti. VGA bağlantısı yok dedi.
Reset attım kasadan gene düzelmedi. VGA dönüştürücüyü çıkarıp tekrar taktım bu sefer ekran kartının diğer HDMI yerine taktım çalıştı. İlkkez böyle oluyor. Ekran kartını 2 yıl oldu alalı 0 aldım 1 hafta önce termal macununu yeniledim bir problem yoktu. GTA 5 olsun, Assetto Corsa ve Watch Dogs 2 de oynuyorum aynı zamanda onlarda bir problem olmadı ama PUBG'de ilk kez böyle oluyor, önceden böyle bir şey yoktu. Güncellemeler yapılı her zaman kontrol ederim.
Sebebi nedir. Isısına bakamadım ekran gitti diye. Ama öbür saydığım oyunlarda 85 dereceyi geçmiyor kart.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yok hocam sadece ekran gitti reset attım kasadan gelmedi görüntü.
Dvi Dönüştürücüyü sökük tekrar taktım ekran kartındaki 2 adet hdmı girişi var normal açıldı sadece sağ altta amd catalyys watssman gibi birşey ayarlarını yapın diyordu.

Şimdi ise bakınca amd catalyst'den beklenmeyen bir hata sonucu varsayılan radeon WattMan ayarları geri yüklendi diyor.

Aha WattMan hatası almışsın şunu denermisin
Güç seçeneklerine gel güç düğmesinin ne yapacagını seç var gir oraya orda şuan kullanılmayan ayarları değiştire bas ordan hızlı başlatmayı kapat ve reset at sisteme.

19.7.1 olanı kullanıyorum . Daha üstü yok şuan. Kontrol edince çıkmıyor bir şey .
Aha WattMan hatası almışsın şunu denermisin
Güç seçeneklerine gel güç düğmesinin ne yapacagını seç var gir oraya orda şuan kullanılmayan ayarları değiştire bas ordan hızlı başlatmayı kapat ve reset at sisteme.
Dediklerinizi yaptım.
19.7.1 olanı kullanıyorum . Daha üstü yok şuan. Kontrol edince çıkmıyor bir şey .

Dediklerinizi yaptım.
Boşta 54 dereceydi söküm termal macunu yenileceğim.

Dediklerinizi yaptım.

Boşta 54 dereceydi söküm termal macunu yenileceğim.
Termal macunu Cooler Master termal macun ile değiştirdim direk boşta 34 -37 arası oynuyor macunun farkı.

Son düzenleme:
Merhaba arkadaşlar, aynı wattman hatasını alıyorum

Sistem bir kaç ay önce Vatan Bilgisayardan toplandı. Aşağıdaki gibidir.

Msi B450m Gaming Plus
AMD Ryzen 5 2600
GSKILL 16 gb SniperX 3200Mhz
Asus Rx 580 Rog Strix Oc 8Gb
Coolar Master 600W Aktif PFC
Monitör Samsung 32" Full Led Tv

Battlefield, dota 2, tom rider gibi oyunların oyuncusuyum. İlk zamanlar Bf1'de ara sıra oyundan atmalar oluyor sebebinin windows 10 sürümü ve birlikte gelen güncellemeler olduğunu anlayıp gerekeni yaptım.

Son 2 haftadır oyun menülerinde karıncalanmalar, oyun içinde siyah üçgen bölümlerin oluşmaya başladığına şahit oldum. Son 3 gündür sürekli oyundan atmalar gerçekleşti. Artık oyun menülerine dahi giremez hale gelmiştim. Oyunlarda ekran kartı sıcaklığı max 65 derece. Yaşadığım bölge mersin denize mesafem 25 metre. Oksitlenme ihtimaline karşı Asus'un önerdiği şekilde temizliği yaptım.

Aldığım hatalar ve yaptığım düzeltmeler;
1)"Directx function "GetDeviceRemovedReason" failed with DXGI_ERROR_DEVICE_HUNG, GPU"
2)"Directx Function "device->CreateCommandQueue(&queueDesc,__uuidofD3D12Command..... DXGI_ERROR_DEVICE_REMOVED"

Denediğim Çözümler
1)Driver Update
2) Tüm driverlerin DDU veya Amd Clean ile temizlenerek eski sürümlerinin denenmesi
3) Temiz format ile tüm disk sıfırlandı. Windows 10 r2 sürümü indirilip yüklendi. Driverler yüklendi, çözüm yok.

Tam pes etmiş ekran kartımı söküp sabah garantiye göndermeye hazırlanırken bir kez daha BF1'e tıkladım ve oyun çalıştı, oyuna girdim sorunsuz 15 dakika oynadıktan sonra görüntüde karıncalanma, renklerde bozulma, aşırı beyaz parlak nesneler ve sanki diskoda neon ışıkların yanıp sönmesi gibi bir görüntü ile 10 dakika daha oynadıktan sonra düzeldi. ara ara problemi yapmış olsa da oyunu istediğim süre oynayabildim. Yapmış olduğum tüm Benchmarklarda en ufak sistemi arızası veya stabil olmayan bir şey göremedim. Keza Tomb Rider'ı hiç açmayan makine onu da açıp son ayarlarda Bencmark'ını yapmama izin verdi.

Memtest yapıldı sorunsuz, Burnintest yapıldı sorunsuz.
up! Çözüm bulan var mı ?

Son düzenleme:
Hocam ben termal macunu değişince kart ısısı 15 derece fark etti.
Kalitesiz bir macun kullanıyormuşum. Cooler Master termal macunu sürünce 85 derece olan kart 75 geçmez oldu . Çözüldü.

Hocam ben termal macunu değişince kart ısısı 15 derece fark etti.
Kalitesiz bir macun kullanıyormuşum. Cooler Master termal macunu sürünce 85 derece olan kart 75 geçmez oldu . Çözüldü.

Teşekkürler. Ekran kartı sıcaklığı stres altında 65 dereceyi görmüyor bile. Sorun net olarak sıcaklıkla alakalı değil.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı