Rehber RX 580 Undervolt Rehberi

Bilindiği gibi RX serisi kartlar gereğinden fazla voltajla yüksek güç çekerek daha fazla ısınıyor. Aşağıda RX 580 için güç tüketimini ciddi şekilde azaltan birkaç ayara ve test sonuçlarına göz atacağız. Öncelikle elimde bulunan kartın modeli ve stok değerleriyle başlayalım. Elimdeki kart Sapphire RX 580 NITRO+ 4GB (Elpida) ve değerleri aşağıdaki gibi:
  • Core: 1411MHz, 1.15V
  • Memory: 1750MHz, 1.00V
Kartın stok halde ne kadar güç tükettiğini oyunlardaki durumuna bakarak yorumlayalım.

Battlefield 1

bf1stok.png

GTA 5

gta5stok.png

Far Cry: Primal

primalstok.png

Genel ortalamaya bakarsak kart yük altında 155W ve üzeri güç tüketiyor. Sıcaklık normalin üzerinde. Genellikle karşısında konumlandırılan GTX 1060 6 GB ekran kartına göre güç değerleri oldukça yüksek. Şimdi de undervoltlu, bellek hız aşırtmalı ve özel fan profilli kartın güç tüketimine ve sıcaklıklarına göz atalım. Tüm ayarlar AMD'nin kendi programı üzerinden yapıldı. Değerler aşağıdaki gibi:

1.png

Bellek gecikmesini azaltmak ekstradan %5 performans kazandırır. Bu sebeple 2. seviyeyi seçelim.

2.png

Fan ayarları: 55C/%18 - 60C/%20 - 65C/%40 - 70C/%60 - 75C/%80

Bu ayarlarla birlikte kart genel olarak 65 dereceyi aşmıyor.

AMD'nin Adrenalin 2020 sürücüsünü kullananlar ise ayarlara aşağıdaki şekilde ulaşabilirler.

1.png

"Ayarlanıyor" bölümüne giriyoruz.

2.png

Oradan kontrolü manuel yapıp değerleri giriyoruz. Fan profilini oluşturmak için Fan Ayarı kısmındaki Gelişmiş Kontrol'ü tikleyin. Ardından önünüze gelen tablodan istediğiniz değeri veya üstte önerdiğim değerleri girebilirsiniz.

Yeni değerlerle oyun testleri:

Battlefield 1

bf1.png

GTA 5

gta5.png

Far Cry: Primal

primal.png

Undervolttan ve bellek hız aşırtmasından sonra kartın ortalama 118W güç tüketimi var. Bu da yaklaşık 35-40W daha az güç tükettiği anlamında geliyor. Böylelikle hem GTX 1060'ın güç tüketimine eriştik, hem de aradaki performans farkını bir tık daha açtık. Ayrıca özel fan profiliyle sessiz ve daha serin çalışıyor kart. Core tarafında kıstığım 10 MHz'ye karşılık bellekte 100 MHz arttırma ve gecikme değerlerini düşürme ile FPS değerlerinde artış yaşandığını görebilirsiniz. VRAM tarafında Elpida bellekler sebebiyle 1875 MHz üzeri her değer kartın bellek hatası vermesine sebep oluyor. Bunu HWiNFO64 üzerinden takip ettim, 0 hatayı yakalamaya çalıştım ve bu değerlere ulaştım. Samsung/Hynix belleklere sahipseniz 2000 ve üzerini rahatlıkla yakalayabilirsiniz. Unutmadan belirteyim. Üstteki değerler bende stabil çalışıyor ancak sizde kesin olarak stabil çalışacak diye bi' kaide yok. Ayrıca test ederken eğer crash verirse neden kaynaklandığını bulmak amacıyla adımları tek tek uygulayın. Yoksa çekirdek ve bellek değerlerini aynı anda değiştirdiğinizde aldığınız crashin neden kaynaklandığını bulmak zor olabilir. Okuduğunuz için teşekkürler. İsteklerinizi veya eksik gördüğünüz noktaları belirtirseniz sevinirim.

İyi forumlar!

Stabilite Testi:

3DMark'ın Fire Strike Ultra testini stres testi olarak yapın. Eğer tamamlarsa genel olarak stabildir. OCCT, kartın sınırlarını fazlasıyla zorladığında stabilitesini bozabilecek duruma getirebiliyor, sıcaklıkları kart ile asla göremeyeceğiniz noktalara çekebiliyor. Fire Strike Ultra ile daha gerçekçi sonuçlar elde edebilirsiniz.

Özel Fan Profilinde Zero RPM Etkinleştirme:

Zero RPM manuel fan kontrolünde devre dışı kalır. Bunu etkinleştirmek için AMD Memory Tweak aracını kullanabilirsiniz. Yapmanız gereken sağ alt bölümden Zero RPM kutusunu tiklemek ve uygulamak.

1.png

Bunun dışında programa ihtiyaç duymadan kaydettiğiniz profildeki ID 18 bölümünü "False" yerine "True" yaparak Zero RPM'i etkinleştirebilirsiniz.

Son düzenleme:
Son düzenleme:
Hocam ilk baş -100, sonra -90 da denedim. İkisinde de OCCT'de başarılı bir 2-3 dakika geçirmeme ve hiçbir error almamama rağmen Apex Legends'de visual bug (artifacts) ile karşılaştım. Bunun nedeni ne olabilir? Şimdi -80 de deneyeceğim. Kart MSI Armor RX 580 8 GB (Micron).

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam ilk baş -100, sonra -90 da denedim. İkisinde de OCCT'de başarılı bir 2-3 dakika geçirmeme ve hiçbir error almamama rağmen Apex Legends'de visual bug (artifacts) ile karşılaştım. Bunun nedeni ne olabilir? Şimdi -80 de deneyeceğim. Kart MSI Armor RX 580 8 GB (Micron).
Aynı kartı ben de kullanıyorum ve -110'da stabil çalışıyor, başka bir ayar yaptınız mı?

Aynı kartı bende kullanıyorum -110 da stabil çalışıyor, başka bir ayar yaptınız mı?
Power limit %50. fan ayarları buradaki ayarlar ve voltage 1050 ve 1060 sırasıyla oyunda crash ve visual bug (mapin yarısı siyah objeydi mesela). Tabii şu aralar Apex Legends micro stutter sorunu yaşadığımdan dolayı birçok Windows optimize ayarları değişti (High perf. vs) ama -80'de stabil şimdilik. Yalnız dikkat ettim, -100 ve -90'da ısı derecesi 65'ı bulunca crash veya visual bug ortaya çıktı. Power supply ise High Power REX 850W 80Plus Bronze. OCCT'den başarılı geçip oyunda sorun vermesi biraz garip oldu ya, belki de oyun ayarları ile ilgilidir. Ben aynı zaman da PUBG ve Apex Legends'da reboot problemi de yaşıyordum. CPU ve GPU 70-75 arası sıcaklık olduktan bir süre sonra PC kendini rebootluyordu, valla -80 beni 65-66'ya düşürdü ve sorun ortadan kalktı gibi. Ama -110 da stabil olamamam belki power supplyın kalitesiz olmasından veyahut oyun ayarlarından olabilir ya, bilemeyeceğim. Ama varsa bir fikrin dinlemek isterim.

@BazzerBiller OCCT testi esnasında tepe frekansına ulaşıyor mu kart? Ayrıca kademeleri 6.125mV gibi düşünebilirsin. Yani şu anda -75mV'da test ediyorsun. Sıcaklık iyi düşmüş. PSU değildir sorun yüksek ihtimal.

@BazzerBiller OCCT testi esnasında tepe frekansına ulaşıyor mu kart? Ayrıca kademeleri 6.125mV gibi düşünebilirsin. Yani şu anda -75mV'da test ediyorsun. Sıcaklık iyi düşmüş. PSU değildir sorun yüksek ihtimal.
Hocam OCCT çok garip davranıyor ya, -85'e getirdim voltajı, start dedikten 3 saniye sonra sıcaklık 77 olup kapandı, daha da açmadım. 5 voltaj bu kadar fark eder mi bilmiyorum ama oyunlarda ve benchmarklarda yaptığım testler iyi gibi şu an ve 1366 MHz'e full ulaşıyor sorun yok. -85'den sonra yeniden -80'e getirince sıcaklık değerlerini sizin paylaştığınız gibi yapmıştım ve sonra biraz manuel kurcalamıştım, hiçbir şekilde 65'i geçemiyordu. Şimdi 68'i gördüm benchmarkta ilk defa ya da ekran kartını fazla mı yordum bugün bilmiyorum. Sizin önerdiğiniz fan ayarlarında devam mı edeyim yoksa 65 derece de fanın gücünü biraz daha artırsam mı? Çünkü manuel olarak kurcaladığım ayarları maalesef hatırlayamıyorum. 45 yaptım, 3 saat önce 63-64 sıcaklık aldığım benchmark şimdi 67-68'e ulaşıyor. Geri kalan ayarla da sorun yok.

@BazzerBiller PUBG ve Witcher 3 gibi oyunlarda da test edebilirsin. OCCT'yi Prime95 gibi düşünebilirsin. Tamamen stabilite için testi geçmesi gerekiyor ancak aşırı gerekli mi dersen, hayır derim. 1031mV'da aylarca kullandım ancak OCCT'yi geçmek için 1056mV istiyor kart. 1031mV'da kullanırken hiçbir sorunla karşılaşmadım. Kartı biraz kendi başına bırak, daha sonra tekrar test et. Eski sıcaklıklarına ulaşır.

@BazzerBiller PUBG ve Witcher 3 gibi oyunlarda da test edebilirsin. OCCT'yi Prime95 gibi düşünebilirsin. Tamamen stabilite için testi geçmesi gerekiyor ancak aşırı gerekli mi dersen, hayır derim. 1031mV'da aylarca kullandım ancak OCCT'yi geçmek için 1056mV istiyor kart. 1031mV'da kullanırken hiçbir sorunla karşılaşmadım. Kartı biraz kendi başına bırak, daha sonra tekrar test et. Eski sıcaklıklarına ulaşır.
Tekrardan teşekkürler, cidden çok yararlı bir konu olmuş bu arada. Konu dışı olacak ama bir görüş almak istiyorum sizden bilgisayarın rebootu hakkında. 6.5 yıldır kullandığım bir bilgisayardı ve GPU emekli olunca RX580 ve 500W'dan 850W'a çıkardık sistemi. Lakin PUBG ve Apex Legends gibi CPU'yu yoran oyunlarda 141 FPS limiti hedefleyince CPU ve GPU ısı dereceleri 70-75 görünce bilgisayar reboot atmaya başladı. Undervolt çözmüş gibi duruyor sorunu lakin anlamadığım 850W RX580 ve i7 3770'e nasıl yetmiyor? Sorunu 5 gündür araştırıyordum burada denk geldim gibi bir şey oldu ama parçalar yeni olduğundan acaba PSU'nun sorunlu olabileceğinden şüpheleniyorum. Sizce neden olabilir?

Geri
Yukarı