RX 580 undervolt

ututututuu

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar Gigabyte Aorus RX580 8 GB kullanıyorum. Undervolt nasıl yapabilirim yardımcı olur musunuz? Technopat'da bir rehber gördüm ama hiç anlamadım. Yardımcı olur musunuz?

Dosya Ekleri

• 1.png
    1.png
    19,2 KB · Görüntüleme: 152
  • ffdfdfdf.png
    ffdfdfdf.png
    38,7 KB · Görüntüleme: 150
Arkadaşlar Gigabyte Aorus RX580 8 GB kullanıyorum. Undervolt nasıl yapabilirim yardımcı olur musunuz? Technopat'da bir rehber gördüm ama hiç anlamadım. Yardımcı olur musunuz?

UV ayarını -100'den başlat.
Sistem çökerse -90'a çek.
Stabil bir sekilde çalışana kadar onar onar düşür.
Yanlışlıkla 100 yapıp karti yakma sakın."Eksi" 100.

UV ayarını -100'den başlat.
Sistem çökerse -90'a çek.
Stabil bir sekilde çalışana kadar onar onar düşür.
Yanlışlıkla 100 yapıp karti yakma sakın."Eksi" 100.

Performans düşer mi -100'de kalsa atıyorum -90 -80 güç limitini yükseltmeme gerek var mı bir de fan ayarı önerebilir misiniz birazcık sesli çalışıyor.

Hocam rehberi anlamadıysanız ben direk söyliyeyim. Voltaj (mV) yazan yerden sağ taraftan başlayarak beş tane değeri 1050 olarak değişin. Sonra FurMark testi yapın, beş ila on dakika arası yeterli olacaktır. Eğer sorun olmazsa 1040'a indirin tekrar test yapın. 1000 değerinin altına düşmemenizi öneririm, böyle böyle devam edin.

Forumda rehber konularda gördüğün referans değerleri baz alarak orada gördüğün grafik tablolarındaki rakamlar ile oynama yapman gerek. Bu sırada da Furmark veyahut grafik tabanlı bir oyunda bir sahne üzerinden yeterli voltajı alıp almadığını kontrol etmen gerekiyor.

Özünde şöyle işliyor :

Karta verdiğin voltaj yeterli değilse karttan tam verim alamıyorsun/sistem kapanıyor. Karta verdiğin voltaj yeterliyse bu sefer bu voltajı azaltmayı denersin. Voltajı azaltırken dikkat etmen gereken şey ise karttan alacağın verimin maksimum olması/sistemin kapanmaması ve stabil olması. Yani az voltaj vereceğim diyip sistem stabilitesinden kayıp yaşamaman gerek.

Rehberden anlamadıysan en iyisi video izleyerek kavramaya çalış. Buradan yapabileceğimiz en mantıklı şey görsel destekli yardım olacaktır. Video daha yararlı olur diye düşünüyorum.

Deneme yanılma yöntemi ile kendi kartın için çalışan stabil bir ayar bulman lazım. Başlangıç olarak 100 değer düşürerek başlayabilirsin. Son dört değeri (1181,1150,1150,1150) 1100 olarak başlayabilirsin. FurMark testi ile de stabil mi diye test edebilirsin. Herhangi bir kapanma, çökme ya da siyah ekran gibi durumlarda kasa üzerindeki yeniden başlatma tuşu ile reset atarsan ayarlar sıfırlanmış şekilde açılır. 1110 olarak denersin. Yani bu şekilde deneme yanılma yöntemi ile stabil bir ayar bulman lazım. Ayrıca Radeon programı üzerinden yaptığın ayarların sıfırlanmaması için görsele yüklediğim Windows ayarlarından hızlı başlatmayı kapat.
Performans düşer mi -100'de kalsa atıyorum -90 -80 güç limitini yükseltmeme gerek var mı bir de fan ayarı önerebilir misiniz birazcık sesli çalışıyor.
Stabil bir ayar bulduktan sonra performans düşüşü olmadan kullanabilirsin. Aynı şekilde fan ayarını da senin yapman lazım. Güç limitini şimdilik yükseltmenize gerek yok. Duruma göre düşürür ya da arttırırsınız. Yalnız güç limitini -5 değerden fazla düşürürsen performans düşmesi yaşayabilirsin.

Dosya Ekleri

• 12.PNG
    12.PNG
    18,6 KB · Görüntüleme: 139
Hocam rehberi anlamadıysanız ben direk söyliyeyim. Voltaj (mv) yazan yerden sağ taraftan başlayarak beş tane değeri 1050 olarak değişin. Sonra FurMark testi yapın, beş ila on dakika arası yeterli olacaktır. Eğer sorun olmazsa 1040'a indirin tekrar test yapın. 1000 değerinin altına düşmemenizi öneririm, böyle böyle devam edin.

1050 yaptım dediğin gibi 5'ini 10 dk da enn fazla 76 dereceye çıktı hata vermedi sistem.
Deneme yanılma yöntemi ile kendi kartın için çalışan stabil bir ayar bulman lazım. Başlangıç olarak 100 değer düşürerek başlayabilirsin. Son dört değeri (1181, 1150, 1150, 1150) 1100 olarak başlayabilirsin. FurMark testi ile de stabil mi diye test edebilirsin. Herhangi bir kapanma, çökme ya da siyah ekran gibi durumlarda kasa üzerindeki yeniden başlatma tuşu ile reset atarsan ayarlar sıfırlanmış şekilde açılır. 1110 olarak denersin. Yani bu şekilde deneme yanılma yöntemi ile stabil bir ayar bulman lazım. Ayrıca Radeon programı üzerinden yaptığın ayarların sıfırlanmaması için görsele yüklediğim Windows ayarlarından hızlı başlatmayı kapat.

Stabil bir ayar bulduktan sonra performans düşüşü olmadan kullanabilirsin. Aynı şekilde fan ayarını da senin yapman lazım. Güç limitini şimdilik yükseltmenize gerek yok. Duruma göre düşürür ya da arttırırsınız. Yalnız güç limitini -5 değerden fazla düşürürsen performans düşmesi yaşayabilirsin.

1050V olarak başladım 5'ini de 10 dk funmark testi 8xmsaa maksimum 77 dereceye çıktı.

1050 yaptım dediğin gibi 5'ini 10 dk da enn fazla 76 dereceye çıktı hata vermedi sistem.

1050V olarak başladım 5'ini de 10 dk funmark testi 8xmsaa maksimum 77 dereceye çıktı.
1050V hata vermediyse oldukça iyi. Hata veresiye kadar kademeli olarak düşürebilirsiniz. 1040, 1030 bu şekilde deneyin. Misal 1030'da hata verdiyse 1040 olarak kullanabilirsiniz. Yalnız size tavsiyem kartın orijinal ayarları ile kendi ayarladığınız undervolt ayarlarını FurMark testinde karşılaştırın FPS düşüşü var mı diye.

1050V hata vermediyse oldukça iyi. Hata veresiye kadar kademeli olarak düşürebilirsiniz. 1040, 1030 bu şekilde deneyin. Misal 1030'da hata verdiyse 1040 olarak kullanabilirsiniz. Yalnız size tavsiyem kartın orijinal ayarları ile kendi ayarladığınız undervolt ayarlarını FurMark testinde karşılaştırın FPS düşüşü var mı diye.
Hocam ben zamaninda 990'da hata almiyordum ama sonradan ara sira sinyal yok yazisi cikmaya basladi karsima bende su an 1045 degerinde kullaniyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı