RX 590 Undervolt Yapma

Akerfeldt

Kilopat
Makaleler
2
Yer
İstanbul
RX 580 Undervolt rehberini gördüm dün. Kart undervolt edildikten sonra hem sıcaklık değeri düşüyor, hem çektiği güç düşüyor, hemde özel fan profili ile kart serin ve sessiz çalışıyor. RX590 için arama yaptığımda bulamadım. Sizin bildiğiniz rehber varmı RX590 için veya biliyorsanız rica etsem anlatır mısınız?
Şimdiden teşekkürler.

Ekran Kartım: Sapphire Nitro+ RX 590 Special Edition 8 GB

Benzer mantık. Radeon üzerinden Wattman ayalarına girip frekansı değiştirmeden voltajı düşürmen gerek. OCCT ile test etmeni öneririm ayrıca. Bu sebeple power limiti fullemelisin. OCCT ayarlarına dokunmamanı öneririm.

Benzer mantık. Radeon üzerinden Wattman ayalarına girip frekansı değiştirmeden voltajı düşürmen gerek. OCCT ile test etmeni öneririm ayrıca. Bu sebeple power limiti fullemelisin. OCCT ayarlarına dokunmamanı öneririm.
İşte benim bilgim sıfır hocam bu konularda. Kartı yakmaktan korkuyorum bilmediğim ayarlarla uğraşıp.

@Akerfeldt Yakmazsın, korkma. Undervolt yapıyorsun sonuçta. RX 580 rehberindeki Wattman ayarları kısmına girip son 5 kademedeki voltajı eşitleyeceksin ve düşüreceksin, bu kadar. Power limiti fulleyip OCCT ile test edebilirsin veya oyunlarda test edebilirsin. OCCT önerimdir, çünkü kendi kartım adına örnek verirsem, normalde 1.031V yetiyordu ancak OCCT ile bu 1.056V'a yükseldi.

@Akerfeldt Yakmazsın, korkma. Undervolt yapıyorsun sonuçta. RX 580 rehberindeki Wattman ayarları kısmına girip son 5 kademedeki voltajı eşitleyeceksin ve düşüreceksin, bu kadar. Power limiti fulleyip OCCT ile test edebilirsin veya oyunlarda test edebilirsin. OCCT önerimdir, çünkü kendi kartım adına örnek verirsem, normalde 1.031V yetiyordu ancak OCCT ile bu 1.056V'a yükseldi.
Düşürmem gereken ideal voltajı nasıl bulacağım, OCCT programı ne işe yarar, nasıl kullanacağım hiçbir fikrim yok.

Oyunda en düşükte 70 ultrada 75 derece. Kafayı yemek üzereyim artık. Sıcaklık fazla diye fanlar bağırıyor orası daha sinir bozucu. Üstüne bide bu kernel power 41 hatası oluyor arada bir. İşlemcinin desteklediği hıza çektim RAM frekanslarını 2666'ya, birde bu undervoltu deneyeceğim umarım olur.

@Akerfeldt Deneyerek bulabilirsin. OCCT ile hazırlanmış detaylı bir rehber (özellikle Türkçe) yok. Programı fazla deneme fırsatım olmadı ancak Furmark'tan daha iyi sonuç verdiğini garantileyebilirim. GPU testi yapıyorsan hiçbir ayar değiştirmene gerek yok, eğer error check modu aktif değilse onu işaretlersin, o kadar. Voltaj düşürmeye gelirsek, normalde 0.00625V şeklinde ilerler kademeler, yani düşürürken bunu baz al. Mesela 1150 voltajdan başladığını varsayalım, başlangıçta hızlı ilerleme adına 0.0125V veya 0.025V şeklinde düşürebilirsin voltajı. Sonlara yaklaştığında hata sayıları artmaya başlar zaten. Ardından 0.00625V olacak şekilde kademeli olarak arttırman gerek.

@Akerfeldt Deneyerek bulabilirsin. OCCT ile hazırlanmış detaylı bir rehber (özellikle Türkçe) yok. Programı fazla deneme fırsatım olmadı ancak Furmark'tan daha iyi sonuç verdiğini garantileyebilirim. GPU testi yapıyorsan hiçbir ayar değiştirmene gerek yok, eğer error check modu aktif değilse onu işaretlersin, o kadar. Voltaj düşürmeye gelirsek, normalde 0.00625V şeklinde ilerler kademeler, yani düşürürken bunu baz al. Mesela 1150 voltajdan başladığını varsayalım, başlangıçta hızlı ilerleme adına 0.0125V veya 0.025V şeklinde düşürebilirsin voltajı. Sonlara yaklaştığında hata sayıları artmaya başlar zaten. Ardından 0.00625V olacak şekilde kademeli olarak arttırman gerek.
ddddd.jpg

Bu şekilde ayarladım. Doğru mu? Voltaj olarakda 1150'den 1125 e çektim şimdilik.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı