RX 590 Undervolt Denemeleri

Hocam bende bu ayarlarda kullanıyorum sizce bir sıkıntı teşkil eder mi ? Gta 5 , Tomb Raider, Bf1 gibi oyunlarda 15 dk test ettim 70 dereceyi geçmedi geçincede fan devreye girip %40 ta düşürüyor 69 a arkadaşlar çok düşürmüşsün dedilerde şuanlık hiç error almadım. Sizce ekran kartına bir zararı olur mu ? Bu değerlerin?
Eki Görüntüle 506205

Bu ayarlari karta yaptim ses baya azaldi ve ekran karti sicakligi borderlands icin 71 c ye sabitlendi ancak 120 fps den 85 e kadar düstüm

Bu ayarlari karta yaptim ses bayağı azaldi ve ekran karti sicakligi Borderlands icin 71 C'ye sabitlendi ancak 120 FPS'den 85'e kadar düstüm

O zaman uyguladıgınız degerlerı yavaş yavaş artırarak kendi değerinize ulaşın. FPS'im benim hiç düşmedi hocam. Şu an için şu ayarları kullanıyorum sizde deneyebilirsiniz.

1590711195379.png

Arkadaşlar selamın aleyküm öncelikle forumda yeniyim gerçekten çok mağdurum şu son 15 gündür.
RX 590 Nitro+ SE modeli karta sahibim önceleri çok güzel oyun oynatıyordu ama artık oynatmaz oldu. Kart 1560 MHz'de iken sürekli düşüp yükseliyor onu geçtim durduk yere ekran birden donuyor hiçbir şey yapamıyorum reset atmadan düzelmiyor. Sürücü hatası diye birçok sürücü denedim sorunum yine aynı yetmedi format attım yine aynı. Bu sorunu nasıl çözebilirim bilgili arkadaşlar yardım edebilir mi?

Merhaba, Sapphire RX 590 Nitro+ Special Edition modeline sahibim. En az FPS kaybıyla güç tüketimi ve ısıyı düşürmek için kendi çapımda MSI Afterburner üzerinden undervolt denemeleri yapıyordum, bir konu açıp sonuçlarını sizinle paylaşmak istedim:

Eki Görüntüle 487608

Voltaj değerlerini değiştirebilmek için önce Afterburner ayarlarından voltaj kontrolünü açmalısınız:

Eki Görüntüle 487628

Core Clock 1560 MHz'de, Memory Clock 2100 MHz'de hep sabitti. Bunlar default değerlerdir. Bu amatör bir testtir, sabit bir sahne baz alınarak gözlemlenmiştir. Alttaki senaryolar 10'ar saniye uygulanmıştır. Testte yaptığım şey şudur: Bir oyun açıp uygun bir sahnede sabit durmak ve asla kıpırdamamak, Alt-Tab yapıp Afterburner üzerinden ilgili iki değeri değiştirip oyuna dönmek, gözlemlemek, Alt-Tab ile tekrar Afterburner'e dönüp yeni değerler ile aynı şeyi tekrarlamak. Oyun içinde seçtiğim sabit sahne:

Eki Görüntüle 487626

Afterburner ile Undervolt Sonuçları (değer başına hata payı ±1 'dir):
  • 0 mV & 0 Power Limit: 120 FPS - 163 W (default)
  • 0 mV & +50 Power Limit: 120 FPS - 163 W
  • 0 mV & -10 Power Limit: 115 FPS - 157 W
  • 0 mV & -20 Power Limit: 106 FPS - 140 W
  • -75 mV & 0 Power Limit: -- sistem çöküyor --
  • -68 mV & 0 Power Limit: 120 FPS - 143 W
  • -62 mV & 0 Power Limit: 120 FPS - 145 W
  • -50 mV & 0 Power Limit: 120 FPS - 148 W
  • -50 mV & -10 Power Limit: 119 FPS - 148 W
  • -50 mV & -15 Power Limit: 118 FPS - 147 W
  • -50 mV & -20 Power Limit: 112 FPS - 140 W
  • -50 mV & -20 Power Limit: 108 FPS - 132 W
  • -25 mV & 0 Power Limit: 120 FPS - 155 W
  • ...
Ortaya bu şekilde yorumlanabilecek bir veri çıktı. Sonuç olarak sistemi -68mV'de tutuyorum fakat bu değer her oyunda patlamadan çalışır mı emin değilim. Bu uzun bir test olmadığından sıcaklık değerlerini paylaşmadım fakat güç tüketimi azaldıkça sıcaklığın da bir nebze azaldığını gözlemledim. Uğraşacak, detaylı öğrenecek vaktim olursa bir sonraki adımım AMD Radeon arayüzünden çeşitli ayarlamalar yapıp OCCT & Furmark stres testlerini gerçekleştirmek olacak.

Umarım faydalı bir konu olmuştur. Herkesin yorumlarını beklerim.

Merhaba. RX590 için hala stabil şekilde undervolt yaparak kullanıyor musunuz? Benim kart aşırı derecede ısınmaya başladı ve fan yüksek devirde çalışıyor. GPU hariç hiçbir bileşende ısınma problemi yok. Hangi sürücüyü önerirsiniz ve undervolt yapmayı tavsiye eder misiniz? Daha önce denediğimde stabil olmamıştı, sürekli çöküyordu. Cevabınızı bekliyorum.

Merhaba. RX590 için hala stabil şekilde undervolt yaparak kullanıyor musunuz? Benim kart aşırı derecede ısınmaya başladı ve fan yüksek devirde çalışıyor. GPU hariç hiçbir bileşende ısınma problemi yok. Hangi sürücüyü önerirsiniz ve undervolt yapmayı tavsiye eder misiniz? Daha önce denediğimde stabil olmamıştı, sürekli çöküyordu. Cevabınızı bekliyorum.
Hangi model RX 590 kullanıyorsunuz? Sürücüden ziyade stabil bir undervolt ayarı bulmanız lazım. Ve undervolt yapın tabii. Sıcaklık değeri düşecektir. Tek zor yanı stabil bir ayar bulmak biraz zor. Ben XFX RX 590 kullanıyorum. Undervolt ayarları mı görsele ekliyorum aynı modeli kullanan arkadaşlar deneyebilir. Ben 20.4.2 sürümü kullanıyorum. Ayrıca Radeon programından yapılan ayarların sıfırlanmaması için yine görsele eklediğim Windows ayarlarından hızlı başlatmayı aç (önerilen) kısmındaki tik işaretini kaldırıp kapatın.

Dosya Ekleri

• 15.PNG
    15.PNG
    68,2 KB · Görüntüleme: 93
  • 17.PNG
    17.PNG
    59,2 KB · Görüntüleme: 80
  • Ekran Alıntısı 3.PNG
    Ekran Alıntısı 3.PNG
    20,3 KB · Görüntüleme: 107
Hangi model RX 590 kullanıyorsunuz? Sürücüden ziyade stabil bir undervolt ayarı bulmanız lazım. Ve undervolt yapın tabii. Sıcaklık değeri düşecektir. Tek zor yanı stabil bir ayar bulmak biraz zor. Ben XFX RX 590 kullanıyorum. Undervolt ayarları mı görsele ekliyorum aynı modeli kullanan arkadaşlar deneyebilir. Ben 20.4.2 sürümü kullanıyorum. Ayrıca Radeon programından yapılan ayarların sıfırlanmaması için yine görsele eklediğim Windows ayarlarından hızlı başlatmayı aç (önerilen) kısmındaki tik işaretini kaldırıp kapatın.
Sapphire Nitro+ kullanıyorum. Ne zamandır bu ayarlarla kullanıyorsunuz, stabil mi? Sadece voltajla oynamak yeterli olmuyor sanırım. Frekans ve fan ayarını yapmak gerekiyor görsellere bakarsak.

Sapphire Nitro+ kullanıyorum. Ne zamandır bu ayarlarla kullanıyorsunuz, stabil mi? Sadece voltajla oynamak yeterli olmuyor sanırım. Frekans ve fan ayarını yapmak gerekiyor görsellere bakarsak.
Yaklaşık 2 haftadır bu ayarları kullanıyorum ve stabil değerler aldığım için bu ayarlarda bıraktım. Ekran kartlarında silikon kalitesi farkı var. Aynı marka aynı model içinde geçerli. Bu yüzden de aynı kart aynı model olsa bile aynı ayarlar tutmayabiliyor. Kaliteli silikon yapısına sahip bir kart denk gelirse Frekans düşürmeden rahat bir şekilde stabil voltaj ayarı bulunabiliyor. Ama benim gibi kötü silikon yapısına sahip bir kart denk gelirse Frekans Mhz değerini de düşürmek gerekiyor voltajı düşürmek için. Fan ayarı isteğe göre yapılabilir. Benim kart resmen alev topuna dönüştüğü için ve Antalya sıcağını da eklersek mecbur sonlara doğru çekmem gerekiyor.

Yaklaşık 2 haftadır bu ayarları kullanıyorum ve stabil değerler aldığım için bu ayarlarda bıraktım. Ekran kartlarında silikon kalitesi farkı var. Aynı marka aynı model içinde geçerli. Bu yüzden de aynı kart aynı model olsa bile aynı ayarlar tutmayabiliyor. Kaliteli silikon yapısına sahip bir kart denk gelirse Frekans düşürmeden rahat bir şekilde stabil voltaj ayarı bulunabiliyor. Ama benim gibi kötü silikon yapısına sahip bir kart denk gelirse Frekans Mhz değerini de düşürmek gerekiyor voltajı düşürmek için. Fan ayarı isteğe göre yapılabilir. Benim kart resmen alev topuna dönüştüğü için ve Antalya sıcağını da eklersek mecbur sonlara doğru çekmem gerekiyor.
Ben ne yaparsam yapıyım çöküyor mutlaka. Çok ufak miktarlarda undervolt yapmayı denedim, yine çöküyor. Hafiften frekansı düşürüyorum, çöküyor. Power Limit oynuyorum hafif, çöküyor. Anlamadım gitti. Benim kartta 75-80 dereceye kadar çıkıyor. Yaz günü oyun oynanmıyor hiç. :)

Ben ne yaparsam yapıyım çöküyor mutlaka. Çok ufak miktarlarda undervolt yapmayı denedim, yine çöküyor. Hafiften frekansı düşürüyorum, çöküyor. Power Limit oynuyorum hafif, çöküyor. Anlamadım gitti. Benim kartta 75-80 dereceye kadar çıkıyor. Yaz günü oyun oynanmıyor hiç. :)
Ben Frekans Mhz değerini 90 düşürünce voltaj değerini de görüldüğü gibi -110 düşürmeyi başardım Radeon programından. Biraz daha Frekans değerini düşürmeyi deneyebilirsiniz.

Merhaba. RX590 için hala stabil şekilde undervolt yaparak kullanıyor musunuz?
Ben RX 590'ı perfromansına oranla yüksek güç tüketimi sebebiyle sattım ve RX 5700'e geçtim. Satmadan önce sabit -50 mV'de kullanıyordum. Radeon üzerinden detaylı undervolt falan yapmadım hiç, tüm tecrübelerim bu konudaki yorumlarımdan ibarettir.

Geri
Yukarı