RX 6600 XT Sistemde Uykudan Uyanmama ve Yeşil Ekran

mayob

Centipat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar.

RX 6600 XT kullanıyorum. Sürücüyü son sürüme güncellediğimde (WHQL 23.4.1) sistemde iki büyük sorun ortaya çıkıyor:

1 - Çalışan bilgisayarı Win+L ile kilitleyip 5-10 dakika sonra geri açtığımda siyah ekranda takılmış olduğunu görüyorum ve ne klavyeyi ne de fareyi algılıyor. Mecburen reset atmak zorunda kalıyorum.
2 - İnternette gezinirken ya da oyun oynarken yeşil ekran hatası alıyorum ve sistem kendini yeniden başlatıyor.

DDU ile sürücüyü kaldırıp Windows'un kendi kendine sürücü kurmasına müsaade ettiğimde ise sorunlar ortadan kalkıyor. Fakat bu sefer de Radeon Software'in nimetlerinden mahrum kalıyorum ve yeşil ekran problemi nadiren de olsa karşıma çıkmaya devam ediyor. Ek olarak bazı oyunlarda "sürücünüz güncel değil" hatası alıyorum.

Neredeyse 1 yıldır bu ekran kartına sahibim ve artık bıktım usandım, aldığımdan beridir dönem dönem bu sorunları yaşayıp duruyorum. Sürücüyü downgrade etmek haricinde çözüm yöntemi önerebilecek var mı acaba?

Hocam 2022.11.2 sürücüsünü driver only olarak kurmayı deneyin. Bilgisayarın uykudan uyanamama durumu Ulps den dolayı oluyor diye biliyorum. Msi afterburner indirip ulps kapatabilirsiniz.

Hocam 2022.11.2 sürücüsünü driver only olarak kurmayı deneyin. Bilgisayarın uykudan uyanamama durumu Ulps den dolayı oluyor diye biliyorum. Msi afterburner indirip ulps kapatabilirsiniz.
Radeon uygulamasındaki birkaç özelliği sık kullanıyorum, hem sürücüyü hem de programı kullanabileceğim stabil bir sürücü versiyonu olsa daha iyi olur. Ulps'i ilk kez duydum, biraz araştırayım. Teşekkürler.

Hocam ne kullanıyorsun bilmiyorum ama eğer wattman falan kullanmıyorsan minimal install deneyebilirsin. Driver only kur dememin sebebi msi afterburner adrenalin ile çakışabiliyor. Eğer amd den en stabil performansı almak istiyorsanız driver only olarak kurun.

Arkadaşlar, halen bir çözüm yöntemi bulabilmiş değilim. Yaklaşık 1 ay kadar 22.11.2 kullandım, her şey gayet iyi gidiyorken bugün yine 5 dakikada bir yeşil ekran hatası almaya başladım. Donanımda bir sorun olup olmadığını test etmek amacıyla hem gpu'ya hem de cpu'ya 15'er dakikalık stres testi uyguladım fakat herhangi bir ısınma ya da crash sorunuyla karşılaşmadım. Sürücüyü "driver only" olarak kurmak da bir şeyi değiştirmedi. Windows'un kendi sürücüsünü yüklemesine de müsaade ettim ama onda da birkaç haftanın ardından yeşil ekran sorunu baş gösteriyor. Şöyle maddeler halinde izah edeyim:

- Windows güncel.
- Donanımda herhangi bir sorun yok. Stres testini başarıyla geçiyor.
- Güç kaynağı sistem için gayet yeterli ve yine donanımsal bir problemi yok.
- BIOS güncel.
- Sürücüleri "minimal" ya da "driver only" olarak kurmak hiçbir şeyi değiştirmiyor. Belli bir zamandan sonra yeşil ekran ve uykudan uyanmama sorunları başlıyor.
- Ulps kapatmak da uyku problemini ortadan kaldırmadı.
- Windows'un kendi sürücüsünü kurması da bir değişiklik yaratmıyor.

Daha farklı çözüm önerileriniz varsa bekliyorum.

Geri
Yukarı