RX 6750 XT sistem için monitör tavsiyesi

Bütçe
250€

hamzapaşazade

Decapat
Daha fazla  
Öncelikle merhaba dostlar. Size danışarak topladığım sisteme monitör arayışındayım fakat model olarak değil :)

Sistemim:

Ryzen 5 5600.
2x8 3200MHz.
B550 DS3h.
650W 80+ Gold.
500GB NVMe M.2 SSD.
Ekran kartı olarak RX 6750XT anlaşma sağladım ama ödemeyi yapmadım henüz yani değiştirme şansım var.

Size sormak istediğim çözünürlük ve inç konusu. Öncelikle şunu söylemeliyim; daha önce CS, LoL dışında oyunlara yetecek sistemim olmadığından dolayı FPS oyuncuyum diyebilirim ama Warzone'ya da GoW gibi oyunları deneyince seveceğime eminim. Bunları göz önünde bulundurunca sizce nasıl bir monitör almalıyım?

Monitörü alınca FPS oyunlarından vazgeçmeyeceğim asla bundan dolayı da 27” büyük gelir korkusu var. Sistemimin 2K için olduğunu biliyorum ama dediğim gibi 27” büyük gelmesinden korkuyorum. 24” 2K adamakıllı monitör bulabilsem alacağım ama maalesef böyle bir şey bulamadım. Burada da devreye upscaling teknolojisi giriyor…

Eğer 27” i Valorant, CS gibi oyunlarda deneyimlemiş varsa yorumlarınızı merak ediyorum bekliyorum.

Eğer 27” in büyük geldiğinde karar verirsem de Alienware'in 24” IPS 240Hz monitörlerini düşünüyorum. Böylece IPS panel sayesinde canlı renkler elde ederim hem de 24” ve çok yüksek Hz ile oynarım.
Ve upscaling teknolojisi ile de 1440P'ye yakın görüntü elde edebilirim gibi düşündüm.

Upscaling konusunda bilgisi olanları da beklerim. Gerçekten upscaling ile güzel görüntü ( 2K ya yakın) alabilir miyim?

Not: Almanya'da yaşıyorum bu sebeple TR linkleri atmayınız :)

Hocam büyük gelebilir cidden 27" büyük bir rakam monitör ve oyunculuk için ama eğer doğru konuma ve koltukla beraber göz mesafesi ayarlanırsa zevkli olabilir. Bence Alienware 24" IPS 240Hz monitör güzel olabilir eğer dediğiniz gibi büyüklükten korkuluyorsa. Yakında bir teknoloji mağazası elbet vardır gidip deneyimlemek daha iyi olabilir. 6750 XT ile RX 6800 arasında ne kadar fark var bu arada oradaki fiyatlar baz alındığında ona göre bir üst modele bakılabilir ya da alt modele. RX 6750 XT tam bir orta model olduğundan pek fark olmayabilir.

Hocam büyük gelebilir cidden 27" büyük bir rakam monitör ve oyunculuk için ama eğer doğru konuma ve koltukla beraber göz mesafesi ayarlanırsa zevkli olabilir. Bence Alienware 24" IPS 240Hz monitör güzel olabilir eğer dediğiniz gibi büyüklükten korkuluyorsa. Yakında bir teknoloji mağazası elbet vardır gidip deneyimlemek daha iyi olabilir. 6750 XT ile RX 6800 arasında ne kadar fark var bu arada oradaki fiyatlar baz alındığında ona göre bir üst modele bakılabilir ya da alt modele. RX 6750 XT tam bir orta model olduğundan pek fark olmayabilir.
Hocam rx 6750xt ile 1080p de darboğaz yaşarmıyım ve alienware monitör alarak vazgeçtiğim çözünürlüğe upscsling ile yaklaşanilirmiyim

Hocam rx 6750xt ile 1080p de darboğaz yaşarmıyım ve alienware monitör alarak vazgeçtiğim çözünürlüğe upscsling ile yaklaşanilirmiyim
1080p'de darboğaz yaşanabilir ama upscaling ile bu darboğaz önlenebilir. Bence bu durumlardan kaçınıp direkt tercihiniz olan monitöre yönelin.

1080p'de darboğaz yaşanabilir ama upscaling ile bu darboğaz önlenebilir. Bence bu durumlardan kaçınıp direkt tercihiniz olan monitöre yönelin.
Alienware monitörü hocam : )
Hocam bir de sizce alienware monitörü alıp 1080p kullanırsam israf mı olur bu :)

Ne bileyim acaba bu kadar iyi bir sisteme ihtiyacım var mı ? Yani tabii ki oyunları yüksek fps değerlirinde oynamak isterim ama madem 2k monitör almayacağım neden 6750xt alıyorum ? İşte bunun cevabını da upscaling verecek bence. Upscaling şyi bir görüntü sunuyor mu?

Hocam bir de sizce alienware monitörü alıp 1080p kullanırsam israf mı olur bu :)

Ne bileyim acaba bu kadar iyi bir sisteme ihtiyacım var mı ? Yani tabii ki oyunları yüksek fps değerlirinde oynamak isterim ama madem 2k monitör almayacağım neden 6750xt alıyorum ? İşte bunun cevabını da upscaling verecek bence. Upscaling şyi bir görüntü sunuyor mu?
Upscaling hakkında o kadar bilgim yok. Hocam o halde RX 6600 XT gibi 1080p bir kartla da devam edebilirsiniz. Ya da düz RX 6700 alabilirsiniz. 3060 veya 3060 Ti'de bir seçenek.

Geri
Yukarı