RX 6800 XT ekran gidip geliyor, karıncalanmalar oluyor

• Konuyu başlatan Line
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 50
  • Görüntüleme 347
Allah Allah, neden haberim yokmuş? Daisy chain güç konektörü kullanmak optimal olmamakla birlikte yapılamaz bir şey değildir. Evet eskiden yapılamazdı, çünkü çift ray PSU olurdu, bir raydan 200 ya verirdi ya vermezdi. Üstüne bir de 18-22AWG kablo kullanırlardı, kablonun fiziksel akım sınırına takılırlardı. Günümüzde böyle bir durum %95 yok ki bu sistem özelinde olmadığına baktık zaten. Ve hadi tut ki öyle olsun, neden kartın 30-40W tüketeceği senaryoda aynı durum var? PCI slotunu da mı ikiye bölüp çift besleme yapalım?

Fiziksel olarak tüm bağlantılarını kontrol ettin mi?

Hocam ettim ya onlarda sıkıntı yok ben bağlantılarda sıkıntı olabileceğini düşünmüyorum çünkü bilgisayar kurulum ekranında falan siyah ekran vermediydi sürücü ile alakalıdır diye düşünüyorum sebebi ise AMD uygulamasını açtığımda 2 saniyede bir siyah ekran vermeye başlıyor normal masaüstünde yine o kadar yok.

GPU-Z'nin sağ üsttündeki Lookup'a tıklayınca hangi karta yönlendiriyor?

Hocam tıkladığımda durum görseldeki gibi ve ekranın bazı noktalarında piksel piksel yeşil noktalar beliriyor bazen onu da belirtmek istedim.

Dosya Ekleri

• F9D2D923-C113-4A6E-B8C8-8B6D6A38955F.jpeg
    F9D2D923-C113-4A6E-B8C8-8B6D6A38955F.jpeg
    277,4 KB · Görüntüleme: 9
Hocam tıkladığımda durum görseldeki gibi ve ekranın bazı noktalarında piksel piksel yeşil noktalar beliriyor bazen onu da belirtmek istedim.

Kartın VBIOS'u biraz şüpheli, ayrıca anahtarın 2 farklı konumunda 2 ayrı VBIOS olmalıydı.

Sistem boşta çalışırken kartı hafif yukarı aşağı oynatın, siyah ekrana düşecek mi bakalım.

1- Bir PCI-e güç kablosu uç kısmındaki soket kaça ayrılırsa ayrılsın 150W güç taşır, fazlasını çekerseniz ya kablo taşıyamaz ısınır ve hasar alır, ya da PSU korumaya geçer, sistem kapanır.

2- 1 kablo ile nasıl 225W güç alınır? Çünkü kabloya ek olarak, PCI-e slotuda 75W güç sağlar.

3- PSU 12v kanalından 700W veriyor diye PCI-e kablosu 700W veremez kablo kalınlığının taşıyabildiği amper sınırlı, 12.5 amper taşır, tek kanal verebildiği güç tüm 12v çıkışları için geçerli.

4- Ekran kartlarına neden 2 ya da 3 8 pin koyuluyor, yukarıda anlattığım gibi bu kart 300W tüketiyor, 2 tane 8 pin koymuşlar 2 ayrı kablo + PCI-e slotu ile 375W güç alıp sorunsuz kullanın diye, bu kart gücü 375W üzerine çıkarsa 3 tane 8 pin veya 2 tane 8 bir tane 6 pine çıkar.

Yani bildikleriniz yanlış.

@The Man From E.A.R.T.H.
Günümüzdeki 16AWG PCI kabloları 468 Watt'a kadar (yani 39A) kaldırabiliyorlar, eski nesillerin 18AWG'si içinse bu değer 288W, sen daha forumda üye bile değilken (veyahut belki de multiye geçmeden önce (; ) zaten bunları insanlara anlatmakla günümüz geçiyordu bizim.

Ek olarak da 6800XT oyun dışında 50W geçmeyen bir kartken bunların hepsi yine fasa fiso kalıyor, sorunu açıklamıyor. O karıncalanmanın VBIOS'la falan alakası da yok. (Bazı ekran kartlarında iki VBIOS da aynı olabiliyor aynı zamanda.)

@Line piksel piksel yeşil noktalardan da bahsetmişsin, maalesef görünen o ki kartında doğrudan ya çipte ya da VRAM'inde donanımsal bir arıza var gibi. 6000 serisinde bazı üretim partilerinde çip kırılmasına varan problemler olmuştu vaktinde. İkinci el mi aldın kartı, garantisi var mı?

Kartın VBIOS'u biraz şüpheli, ayrıca anahtarın 2 farklı konumunda 2 ayrı VBIOS olmalıydı.

Sistem boşta çalışırken kartı hafif yukarı aşağı oynatın, siyah ekrana düşecek mi bakalım.
hocam değişen bir şey yok ekranda yeşil noktalar belirmekte ve hala siyah ekran almaktayım

Günümüzdeki 16AWG PCI kabloları 468 Watt'a kadar (yani 39a) kaldırabiliyorlar, eski nesillerin 18AWG'si içinse bu değer 288W, sen daha forumda üye bile değilken (veyahut belki de multiye geçmeden önce (; ) zaten bunları insanlara anlatmakla günümüz geçiyordu bizim.

Ek olarak da 6800XT oyun dışında 50W geçmeyen bir kartken bunların hepsi yine fasa fiso kalıyor, sorunu açıklamıyor. O karıncalanmanın VBIOS'la falan alakası da yok. (bazı ekran kartlarında iki VBIOS da aynı olabiliyor aynı zamanda.)

@Line piksel piksel yeşil noktalardan da bahsetmişsin, maalesef görünen o ki kartında doğrudan ya çipte ya da VRAM'inde donanımsal bir arıza var gibi. 6000 serisinde bazı üretim partilerinde çip kırılmasına varan problemler olmuştu vaktinde. İkinci el mi aldın kartı, garantisi var mı?

Hocam 2.el MOSFET tamiri görmüş.

Hocam 2.el MOSFET tamiri görmüş.

Keşke bunu konuyu açarken söyleseydiniz çünkü siz bunu açıkladıktan sonra büyük ihtimalle sorunun kartta olduğu anlaşılıyor. Kartı kimden aldıysanız mecburen paranızın iadesini talep edeceksiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı