RX 6800 XT vs RTX 3080

AMD'nin DLSS gibi bir teknolojisi yok fakat 2 yeni özellik açıkladılar.
-5000 serisi işlemci ve yeni nesil anakart ile beraber 6000 serisi ekran kartı kullanıldığı taktirde Smart Memory teknolojisi devreye giriyor ve oyununa göre %2-%13 arasında performans artışı kaydedilmiş.
-Rage modu getirilmiş, kartı stabil şekilde overclock ediyor. RX 6900XT'nin RTX 3090'ı geçtiği görülen tabloda rage modu ve Smart Memory aktifmiş.

Onu alın o zaman.

Arkadaşlar sizce 3080 alanlar kazıklandı mı? Aşağıdaki görsel inanılır gibi değil. RX 6800 XT resmen 3080'i eziyor.

7500-8000 lira arasında bütcem var sizce hangisini tercih etmeliyim?

650 $ vs 700 $
72 Ray Tracing Core vs 68 Ray Tracing Core.

300W vs 320W.
Bilemeyiz ki. En azından çıkmadan. Sizin sorunuz şuna benziyor. İleride çıkacak olan 2050 model bir araba kaç beygir olacak?

Arkadaşlar sizce 3080 alanlar kazıklandı mı? Aşağıdaki görsel inanılır gibi değil. RX 6800 XT resmen 3080'i eziyor.

7500-8000 lira arasında bütcem var sizce hangisini tercih etmeliyim?

650 $ vs 700 $
72 Ray Tracing Core vs 68 Ray Tracing Core.

300W vs 320W.

Arada neredeyse fark yok gibi görünüyor ama seçilen oyunların arasında halihazırda NVIDIA destekli hiçbir oyun yok ama AMD destekli oyunlar söz konusu o yüzden ekran kartı çıkmadan gereksiz hypelanmaya gerek yok bence bir çıksın bir görelim gerçekten eziyor mu yoksa AMD'nin şişirmesi mi göreceğiz.
Bir de 7500 8000 TL ile ikisini de almanız çok zor.

Arada neredeyse fark yok gibi görünüyor ama seçilen oyunların arasında halihazırda NVIDIA destekli hiçbir oyun yok ama AMD destekli oyunlar söz konusu o yüzden ekran kartı çıkmadan gereksiz hypelanmaya gerek yok bence bir çıksın bir görelim gerçekten eziyor mu yoksa AMD'nin şişirmesi mi göreceğiz.
Bir de 7500 8000 TL ile ikisini de almanız çok zor.

Yakında İspanya'dan arkadaşım gelecek. Orada daha uygun fiyatlar.

Beyler şuan AMD yerini iyi tutuyor, fakat buna rağmen ileride destekler arttıkça göreceksiniz..
Demek istediğim, ilk olarak eski konsollarda bellek 8-12GB olduğundan dolayı oyunlar fazla VRAM kullanmıyordu, fakat artık bellek çok daha yüksek seviyelerde. VRAM barajını artık oyunlar aşabilecek - Godfall 4K 12GB kullandığı konuşuluyor, RIP 3080 - .
Bunu geçelim, konsollardaki GPU mimarisi RX 6000 serisiyle aynı, PS5'te tamamen değil galiba ama XBOX'da öyle. Yani zamanla oyunlar er ya da geç RDNA 2 mimarisine optimize olmaya, Ray Tracik vb. de bu mimariye optimize çıkmaya başlayınca, işler değişecek. Far Cry 6 bir kere büyük ihtimalle ciddi derecede AMD optimize olacak - ki zaten AC: Valhalla'da RX 6000'ler baya geride bırakıyorlardı RTX 30 serisi GPU'ları. Dirt 5'te fark uçurum olmuş ama birşey diyemem, Dirt serisi bayağı AMD taraflı zaten. Yani er ya da geç yeni nesil oyunlar ilk olarak,
-Daha çok VRAM isteyecekler.
-AMD optimize olacaklar.
-SAM (Smart Access Memory) özelliğini daha iyi kullanmamızı sağlayacaklar.
Yani genel olarak AMD taraflı olacak, neden mi?
Bir oyun yapımcısı olarak, konsola da PC'ye de çıkacak oyununuzu iki yerde de olabildiğince optimize etmeyi amaçlıyorsunuz. İki platforma da baştan sona kadar bambaşka bir oyun yapmayacaksınız, o yüzden yeni nesil oyununuzu hem PC'de hem konsollarda grafik potansiyelini tamamen kullanmasını isteyeceksiniz, ihtişamlı olsun diyeceksiniz.
İşte tam burada, bir bakıyor ki konsolda da RDNA 2 ve Zen mimarileri var, PC tarafında da bu ikili var. Mantıken iki mimariye de optimize ederken bir yandan RX 6000 serisi ve Ryzen serisi GPU ve CPU'lar avantajlı olacak, tabii yapımcılar PC Master Race fanatiği vesaire değilse. Tabii ki kesin birşey yok ama buradan bakınca yarım yamalak görebildiğim AMD geleceği garantiye aldı. 5-6 yıl boyunca ortada olacak oyun konsollarında RX 6000 serisi GPU ve Ryzen serisi CPU'ların mimarileri var. Ray Tracing hesaplama şekli aynı, genel olarak neredeyse aynılar.
Smart Access Memory, Infinity Cache de gelince tamam, yani niye bir yapımcı olarak gidip de Ampere mimarisine uygun yaparsın ki? Bilemem elbette, belki NVIDIA sponsorun felandır, ya da tek bilgisayara çıkaracaksın - ki bu platformda da NVIDIA yalnız değil, olabildiğince dengeli tutmak isteyecekler. Bakın, amaç NVIDIA fanboyları sevinsin değil, oyunları satsın, erişilebilir oynanabilir olsun ki para gelsin. Bu yönden AMD'nin geleceği umut verici. Alacaklar RX 6000 alsın derim, ben şahsen VRAM felan da görünce RTX 3080 alacakken - ki belirteyim ben AMD fanboyu değilim, bu ocakta RTX 2080 Super aldım ve RTX 3080 için geri verdim, RX 6000 serisini görene kadar. Mantıklı seçim karşınızda bana kalırsa, ben DLSS ya da RTX Voice gibi detaylara muhtaç birisi değilim. Siz öyleyseniz, Rampage mikrofonu felan kullanıyorsanız ve RTX 2060 Super'iniz varsa oyunları oynanabilir, sesinizi anlaşılabilir ve detaylı kılmak için DLSS ve RTX Voice gibi özelliklere başvurabilirsiniz, ben otururum oyunumu oynarım ekipmanım kaliteli dert etmem.

AMD LED sorunu varmış yabancı forumlarda:D USB bağladığında klavyeyle çakışma yapıyormuş galiba:Dhttps://community.amd.com/t5/graphics/6800-xt-led-ares-driver-error/td-p/426948

Mevcut durumda, 3080 daha mantıklı. Driver sorunu yok, DLSS ve AMD'ye göre daha gelişmiş bir RT desteği var. Eğer 6800 XT'de driver sorunları olmazsa ve DLSS alternatifi bir teknoloji gelirse tercihimi uygun fiyatından ötürü 6800 XT'den yana kullanırım.

Yeni konular

Geri
Yukarı