RX 6800 XT vs. RTX 3080

AMD RX 6800 XT sürümünü mü almalıyım,
NVIDIA RTX 3080'i mi almalıyım?

Genel bir manada oyun ve oyun yapımcılığı için kullanacağım.
RX 6800XT'nin kas gücü daha iyi ama RTX 3080'in Ray Tracing özelliği çok daha iyi ve DLSS sayesinde Ray Tracing açıkken fps kaybı minimum oluyor. Yani Ray Tracing kapalıyken RX 6800XT daha iyi performans veriyor özellikle Smart Acces Memory ile ama Ray Tracing açıkken RTX 3080 daha iyi fps veriyor.
Ayrıca yazılım konusu hala şüpheli, yani şuan RTX 3080 bir tık daha iyi seçenek gibi gözüküyor.
Ryzen 5000 serisi işlemcin olacaksa RX 6800XT almalısın.
6800XT daha iyi RTX şu an yeni olduğu için çok iyi değil fakat 2 aya NVIDIA'yı geride bırakıcaktır.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Buradan daha detaylı öğrenebilirsin, kesinllikle 6800XT almalısın bence.
+AMD NVIDIA'nın kullanmadığı yeni özellikler getirdi kartlarına.
Özellikle bazı oyunlarda RX 6800XT muazzam bir fark atıyor. Ryzen 5000 ile kullanmak gerek bu kartı.

Her şeyden önce ihtiyacınız olan özellikleri belirlemelisiniz. Işın izleme ve DLSS açısından 3080 çok önde. Eğer siz bu tarz teknolojileri 1. planda tutmuyorsanız hangisi ucuz ise onu tercih edebilirsiniz. Ben rekabetçi oyunlar oynadığımdan dün 6800 XT satın aldım.

Birde 4K gibi bir oyunculuk deneyimi isteyenler kesinlikle 3080 tercih etmeli, 6800 XT daha düşük bellek hızına sahip olduğundan gerisinde kalıyor.

AMD zamanla FidelityFX gibi teknolojilerini geliştirerek DLSS'ye güzel bir rakip olabilir. Tabi bu teknolojiler öyle hemen gelişmiyor, beklemek istemeyenler 3080 alıp yoluna devam etmeli.

1080P ve 1440P için ışın izleme ve DLSS kullanmayacaklar, mevcut durumda nv kartları çok fahiş fiyatlarla satıldığından kesinlikle 6800 XT almak daha mantıklı olacaktır.

Fiyatlar aynı olsa kesinlikle 3080 tercih ederim, zaten AMD'nin öne geçtiği o Smart Access olayı NVIDIA'ya da geliyor, en azından NVIDIA öyle söylüyor.

Saf güç olarak 6800XT önce ama DLSS ve Ray Tracing konusunda NVIDIA hala önde.

Fiyatlar aynı olsa kesinlikle 3080 tercih ederim, zaten AMD'nin öne geçtiği o Smart Access olayı NVIDIA'ya da geliyor, en azından NVIDIA öyle söylüyor.
Stok sorunu olmasa ve gelen ürünler fahiş fiyatlarla piyasaya sürülmeyip düzgün bir piyasa olsa, herkes 50 dolar fazladan verip mevcut en gelişmiş olan 3080 tercih edecek zaten.

Mesela bende 3080 almak istiyordum ama eli yüzü düzgün 3 fanlı modeller 10,000 liradan başlıyor. Ben 6800 XT'yi 7,500 liradan satın aldım.

Son düzenleme:
Stok sorunu olmasa ve gelen ürünler fahiş fiyatlarla piyasaya sürülmeyip düzgün bir piyasa olsa, herkes 50 dolar fazladan verip mevcut en gelişmiş olan 3080 tercih edecek zaten.

Mesela ben de 3080 almak istiyordum ama eli yüzü düzgün 3 fanlı modeller 10000 liradan başlıyor. Ben 6800 XT'yi 7500 liradan satın aldım.
Şuan arada bulunan fiyat farkı çok fazla, normalde 1000 lira falan fark olması lazım, serbest piyasa işte :)

Geri
Yukarı