Ryzen 5 2600X DOCP açıkken ısınıyor

rocker_cilekes

Hectopat
  • Ryzen 5 2600X
  • Asus Prime B450 Plus
  • Corsair Vengeance LPX 3200 MHz
Sistem topladım. RAM’lerim anakartın uyumlu RAM listesinde yoktu fakat çoğu sistem toplama rehberinde buna dikkat edilmediğini ve sorun olmadığını görmüştüm. Bu yüzden ben de açıkcası dert edinmemiştim aldım. Sistemi, Windows’u kurup BIOS’dan DOCP profili seçerek RAM’lerimi 3200 MHz’e aldım fakat bunun sonucu olarak işlemcim boşta dahi 4100-4200 MHz değerlerde çalışıyor ve 55-60 derecelerde geziyor. Yük altına girdiğinde ise MSI Afterburner programından 78 derecelere çıktığını ve CPU frekansını anlık 2100 MHz’lere düştüğünü gördüm. Örneğin şu an The Long Dark oyununu oynuyorum ve çok sık anlık takılmalar yaşıyorum bu sebepten dolayı! Ne yapabilirim, yardımcı olursanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sorun harddisk kaynaklıymış arkadaşlar özür diliyorum. Watch Dogs 2’de problem yok ultra ayarlarda yağ gibi akıyor oyun ama The Long Dark kaydetme ve yeni harita yükleme zamanlarında anlık takılmalar oluyordu bu da hem ekran kartı hemde cpu kullanım ve frekansını anlık olarak düşürüyordu ben cpu ısındığı için yapıyor sanıyordum yeni farkettim ki Seagate Firecuda Gaming 1TB SSHD kaynaklı bir sorun diye tahmin ediyorum ya da Windows’un yüklü olduğu Toshiba TR200 240GB SSD’den dolayı da olabilir emin değilim ama yükleme aşamalarında yapmakta!!!

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı