Ryzen 5 2600X Soğutucu Tavsiyesi

Canım kardeşim seviyeyi iyice düşürmeye başlayıp canımı sıkmaya başlıyorsun. Diyorum ki önce bir normal haline getir belkide ihtiyacın kalmayacak soğutucuya, yani bu konuda ki düşüncen de değişecek diyorum hala tırı vırı yapıyorsun. Ya ben sana boş yapsam elime ne geçecek aptal yerine koysam ne geçecek. Ne mesajlara, ne yanlış anlaşılmalara cevaplar yazıyoruz biliyor musun? Ne hatalardan döndürüyoruz insanları biliyor musun, bunu çoğu zaman karşımızdakini aptal yerine koyduğumuzu düşünerek değil kati süretle bu yolda ilerleyeceğinden emin olmak adına yapıyoruz ki canları yanmasın. Özür diliyorum mesajına cevap verme zahmetine girdiğim için, halbuki otur evinde aç film izle oyun oyna demi ne gerek var belki birilerine bir faydam dokunur diye çaba harcamaya.
Tavsiye istemişsin ısrarla tavsiyem de sistemini normal haline getirip ondan sonra soğutucu ihtiyacın varmı yok mu bakman yönünde. İnsanlar senin kafandaki tavsiyeyi versin diye uğraş vereceksen kendi kendine mektup yaz, hem sor hem cevapla.
Ben emin olmaman için sana bir sebep sunmadım farkındaysan, diğer insanlarla yaşadıkların beni ilgilendirmez amacın yardımcı olmak mı, o zaman yapacağım diyip kendi cevabını aldığın birisiyle düzgün iletişim kur. Bir adam sana yapacağım merak etme diyip sonra başka bir sorunun cevabını istediğini söylüyorsa ona adam gibi cevap ver, tekrar ederek kendini yorup adamıda aptal gibi hissettireceğine yardım yaptım diyip, adamı örseleyeceğine bir şey yaptığına inanmak istiyorsan önce karşındakiyle düzgün iletişim kurmasını öğren sonra yardım et. Anlamadan algılamadan yapılan yardımın hiç bir değeri yoktur. Sadece şans eseri 1-2 kişiye yardım etme ihtimalin olur. Algılama önce gelir. Seviyeyi düşüren burada iletişimi bozuk olduğu için sorun yaşayan sen mi yoksa adam akıllı cevap aradığım için ben mi? Benim konum sadece düşük dereceye inmek değil aynı zamanda da bir miktar OC yapmaktı dikkatini çekerim. Yani zaten o tavsiyeyi uygulayıp düzgün bir hale getirdiğim vakit bana adam akıllı bir fan gerekecek illaki. Onun cevabını ben ararken takılmış plak gibi kendini tekrar ediyorsun. Bu düzeltme ısrarı değil karşındakinin dediklerini yoksaymaktır. Yaptığın şeyin farkına var istersen. Buna rağmen hala aynı şeyleri demeyi düşünüyorsan zaten senin amacın yardımcı olmak değil beğeni post kasmak prim yapmaktır.

Adam gibi cevap vermek gibi söylemlerle ısrarla terbiyesizliğe goturuyorsun arkadaşım işi. Bak hala şahsına yapılmış bir terbiyesizlik yapmıyorum. O zaman çok akıllısın anlicagin dilden anlatayım.
Sen PC bin kapalı yerde durduğundan dolayı isinabilecegini ve düzgün bir macun ile cozebilecegini düşünüyorsun. Ben de bu kadar kolay olmayabilir donanımında sorun vardır, işlemci fanı doğru oturmamistir zarar görmüştür vs vs gibi detaylar aklıma geldiği için israrla önce sorunu çöz önünü gör ondan sonra ne yapacağına karar verirsin diyorum. Bu kadar kolay kendini aptal gibi hissediyorsan bu senin sorunun. Burnumdan gelmiş olsa da ben hala iyi niyetli davrandığımı düşünüyorum.
Yorumların tamamını okuduğu halde olayın özüne inmeden sana soğutucu tavsiyesi verip belki yanlış belki de gereksiz alışveriş yaptırip, bir daha da başlık da ne olmuş kim ölmüş kim kalmış umursamayacak tavsiyelerden istiyorsan o ben değilim arkadasim. İster kendini aptal gibi hisset ister orselenmis. Ben senin ruh haline göre cevap veremem. Sorduğunda cevap veririm, bunu da kendi bakış acıma göre yaparim.
Senin bu durumda yapacağın, beğenmiyorsan görmezden gelirsin, ama boş yapiyon, adam gibi yaz, terbiyesizlik yapiyon gibi söylemlere girersen asıl terbiyesizliği sen yaparsin.
Sonuç olarak tavsiyemi görmezden gel, yazmadim varsay. Umarım en kısa sürede çözüme ulaşır sorunun ve hevesle aldığın donanımı mutlu mesut günlerde kullanırsın. Kolay gelsin.

Adam gibi cevap vermek gibi söylemlerle ısrarla terbiyesizliğe goturuyorsun arkadaşım işi. Bak hala şahsına yapılmış bir terbiyesizlik yapmıyorum. O zaman çok akıllısın anlicagin dilden anlatayım.
Sen PC bin kapalı yerde durduğundan dolayı isinabilecegini ve düzgün bir macun ile cozebilecegini düşünüyorsun. Ben de bu kadar kolay olmayabilir donanımında sorun vardır, işlemci fanı doğru oturmamistir zarar görmüştür vs vs gibi detaylar aklıma geldiği için israrla önce sorunu çöz önünü gör ondan sonra ne yapacağına karar verirsin diyorum. Bu kadar kolay kendini aptal gibi hissediyorsan bu senin sorunun. Burnumdan gelmiş olsa da ben hala iyi niyetli davrandığımı düşünüyorum.
Yorumların tamamını okuduğu halde olayın özüne inmeden sana soğutucu tavsiyesi verip belki yanlış belki de gereksiz alışveriş yaptırip, bir daha da başlık da ne olmuş kim ölmüş kim kalmış umursamayacak tavsiyelerden istiyorsan o ben değilim arkadasim. İster kendini aptal gibi hisset ister orselenmis. Ben senin ruh haline göre cevap veremem. Sorduğunda cevap veririm, bunu da kendi bakış acıma göre yaparim.
Senin bu durumda yapacağın, beğenmiyorsan görmezden gelirsin, ama boş yapiyon, adam gibi yaz, terbiyesizlik yapiyon gibi söylemlere girersen asıl terbiyesizliği sen yaparsin.
Sonuç olarak tavsiyemi görmezden gel, yazmadim varsay. Umarım en kısa sürede çözüme ulaşır sorunun ve hevesle aldığın donanımı mutlu mesut günlerde kullanırsın. Kolay gelsin.
Farkındayım demiştim halada söylüyorum zaten ben termal macun aldığım ozaman o dediğin problemlerlede uğraşırım yani o problemi çözerim dedim. Hala beni düzgün algılamamışsın ve devam ettiriyorsun anlamama durumunu. Eğer o şekilde terbiyesizlik yaptığımı düşünüyorsan tırıvırı yapmak ondan da normal bir konuşma tarzı değil sıkıntı etme hak ettiğin şekilde konuşuyorum demektir. Sonra düşünüp düşünmemen hakkındaki konuşman güzel ve iyi niyetliydi anlıyorum seni ama karşındaki kişide zaten sana yapacağını durum hakkında ilgileneceğini söylüyor ama sonrasında gideceği yolda aklına bir soru gelip cevabını istiyor herkes bilinçsiz değildir. Ben o sistemi toplayana kadar uzun süre araştırma yaptım zaten. Oluşan sorunlarıda az çok görüyorum haliyle bakım videolarıdır v.sdir bizde uğraştık zamanında. Diğer arkadaşlarımıza yardımcı olduk. Konu şu ki bu problemle zaten ilgileneceğim diyorum anlamıyorsun CPUBoss GPUBoss gibi bu tip fanları karşılaştırma yada sıralamaya sokabilecek bir site mevcut değil yada varlığını ben bilmiyorum. Bu sebeple araştırmamı yaparken fan araştırmasıysa onun üstünde ısı düzeltme ise onun üstünde yoğunlaşıp ona göre optimum olayı saptarım. Önce uygun fan karşılaştırmasını yapabileceğim bilgili bir insan ile tartışıp eksilerini artılarını öğrenmek burada tavsiye istemekteki amacım. Ondan sonra kapalı alanda kalmasının sebebi dolabın uygun olmaması ki marangoz çağırıp ayarlama yaptıracağım açık olan üst kısma alacağım böylelikle toz ve kapalı alan kısmındaki eksimi gidereceğim. Bir sonraki adımım ise termal macunu yenileyip fanların yönlerini kontrol etmek ve dışarı hava akışının çıktığından emin olmak. Buda o dediğin problemi büyük olasılıkla düzeltecektir ha olmadı ise garantisi mevcut kontrole gönderirim vatan bilgisayara işlemciyi(toplama pc olduğu için). Sonra zaten büyük olasılıkla stabil değerleri almış olurum. Alamazsamda technopat'a konu açar soruştururum. Bundan sonraki adımım ise piyasa araştırması nasıl yapılmalı soğutucular nasıl derecelendirilir neye göre daha iyi performansta soğutur iyi soğutan çok ses yapanlar hangileri hangileri değil bunları araştırıp düzgün bir fan seçmek. Ancak öncesinde bunun içinde piyasadaki fiyat performans fanları saptayıp neye göre seçtiklerini öğrenmem gerek. Bu tip durumları algılayıp cevap verebilmek adına zaten sana soru soruyorum sen gelip bana onu düzelt bunu düzelt demeye devam ediyorsun. İnsanlar düşündüğün kadar bilinçsiz hareket etmiyor her zaman.

Al canım kardeşlim al.
Şu an kullandığın ekran kartı ve işlemci arasında sorun yaşaman mümkün değil. Bu ikilinin sana yetmediği zamana kadar, yada yetiyor olmasına aldırmaksızın ekran kartı değişikliğine gitmek isteyene kadar stok fanın sana yetecektir. Hatta klavuzu izlersen senin düşündüğün ölçülerde yapılacak OC için bile yeterlidir.
Buradan yola çıkarak ısrarla ve ısrarla hakaretvari söylemlerine rağmen sen önce bir sistemi düzelt bir duruma bak ne durumdasın ne oluyor ne bitiyor bir gözlemle dedim. Bunu söyleme amacım hem şu an gereksiz masraf ve ileride belkide al sat yapmana sebep olacak bir alışverişten kaçınman hemde bir yandan bütçe de ayırarak ileride içerisinde bulunduğun zaman diliminde ki piyasa ve teknoloji ile alışveriş yapmanı sağlamak.
Ama lanet gelsin ki bin kere pişman oldum. Sen benim hak ettiğim şekilde konuşmuşsun ama emin ol ben sana hak ettiğin şekilde konuşmadım, konuşmayacağım.
Ben seni anlıyorum emin ol, söylediğimi buna rağmen söylüyorum.
Canı gönülden diliyorum ki gönlüne göre olur umarım. İyi akşamlar, rica ediyorum yazma cevap. Bütün gün yeterince canım sıkıldı daha fazlasına gerek yok. Sen haklısın ben haksızım terbiyesizlik yaptım, konu kapansın.

Teknobiyotik sitesinden yükseltmeler yaparak hazır sistem satın aldım. Orta seviye bir PC için;
AMD Ryzen 5 2600x, Sapphire RX 590 8GB special edition, Asus Tuf B450 Gaming Plus, Corsair Vengance 2x8 GB 3000 MHz DDR4 RAM, high power 600w 80+ PSU ve kasa Aerocool Rift ile topladım.
(RX 590 almamdaki sebebim monitörüm Freesync desteklediği için uyumlu olmasını sağlamak)

Sistemden genel olarak memnunum. Takılma, donma yok gayet hızlı fakat işlemcim çok ısınıyor. MSI Afterburner programı ile ölçtüm özellikle The Division 2 oyunu ile 93 derecelere çıkıyor. Bu kadar ısınacağını tahmin etmediğim için stok fanlı almıştım. Kasada 2 adet fan var. Biri işlemcinin hemen sol tarafında egzoz fanı diğeri ön tarafta dışarıdan içeriye hava üflüyor. İkisi de 12cm. Unreal Tournament ve Resident Evil 2'de denedim en fazla 70 derece oluyor. Aida64 programı ile test yaptım 93 derecelere kısa zamanda çıkıyor.

Kasamın yan tarafını kontrol ettiğimde ise anakart üzerinden işlemci arkasına plaka takılacak yerde açıklık var fakat 3 vida deliği görünüyor son vida deliği kasa yapısından dolayı kapalı alanda kalmış.
Sistem çok güzel toplanmış kablolama da gayet iyi. Benim anakart sökme tecrübem olmadığı için aynı şekilde montaj yapamamaktan korkuyorum fakat işlemci soğutucusunu değiştirebilirim. Daha önce eski bilgisayarımda çıkartıp temizliği yapıyordum.

Sorum şu, bu aşırı ısınma neden oluyor? Bana kule tipi veya sıvı soğutmalı anakartı sökmeden takabileceğim, ısınma sorunumu çözebilecek fiyat/performans bir işlemci soğutucusu önerebilir misiniz? Sorunumu çözecek farklı önerileri de kabul ederim. Biraz detaylı yazdım çünkü sonradan sorular sorulacak biliyorum :) Konu hakkında bilgisi olanlar cevaplarsa çok makbule geçer. Şimdiden teşekkür ederim.

Aynı durumdayız. Ryzen 2600x ve stok soğutucu ile cs:go da dahi 83 derece görüyorum. Anakart asrock x370m-pro4. AMD bana başka bir bilgisayarda deneyin düzelmezse servise gönderin dedi. Sen sorununu çözebildin mi?

Cevapların tamamını okumadım baştan belirteyim.

Şöyle birşey var ryzenlarda işe yarıyabiliyor . Soğutucu olarakda sıvı soğutma tavsiye ederim. Corsair h100i tavsiye ederim.

Cevapların tamamını okumadım baştan belirteyim.

Şöyle birşey var ryzenlarda işe yarıyabiliyor . Soğutucu olarakda sıvı soğutma tavsiye ederim. Corsair h100i tavsiye ederim.
Problemin soğutucudan olduğundan emin olsam soğutucu işine gireceğimde.. Arkadaşımda da var 2600x. Oda stok soğutucu kullanıyor. Aynı testte ben 95C limitine kadar gelirken o 75C te kalıyor.

bu arada ben işlemciyi 1000 liraya almıştım :) Senin önerdiğin soğutucu 800 lira felan şimdi baktım :)
Yani ben overclock felanda yapmak istemiyorum zaten. Yükte makul sıcaklıklarda olsa yeterli.

Problemin soğutucudan olduğundan emin olsam soğutucu işine gireceğimde.. Arkadaşımda da var 2600x. Oda stok soğutucu kullanıyor. Aynı testte ben 95C limitine kadar gelirken o 75C te kalıyor.

bu arada ben işlemciyi 1000 liraya almıştım :) Senin önerdiğin soğutucu 800 lira felan şimdi baktım :)
Yani ben overclock felanda yapmak istemiyorum zaten. Yükte makul sıcaklıklarda olsa yeterli.

Valla öyle diyorsunda bir kere para vericeksin ilerde sistem upgrade edersen onada takıp kullanırsın illa çift fanlı sıvı sogutma almanada gerek yok. Fiyat uçuk gelirse tek fanlı master liquid falanda bakabilirsin. Ama önce sorununu çözmeye bak attığım videoyu inceledinmi ?

Evet evet o video'yu izlemedende voltaj düşürme ve Core performance boost kapatıp denedim. Sıcaklıklar düşüyor. Ama ben voltajı 1.25 lara kadar çekmeme rağmen (4ghz) yinede bazı stress testlerinde kolaylıkla 95 dereceyi görüyorum. İşin kötüsü bu sıcaklıkta throattle'da yapmıyor. Aynen gazı vermeye devam ediyor. Teknik serviste öncelikle işlemciyi bir test ettireceğim bakalım.

Test ettir sonuca göre hareket edersin birde kasaya baktım tek fanlı bir sıvı soğutma alıp arka tarafa egzoz kısmına söktüğün fanıda üstte ek bir hava çıkışı olarak takmanı tavsiye ederim . Aklıma geldi hiç kasanın kapağı açıkken test yaptın mı ? Birde öyle dene biraz düşme olursa anlaki hava sirkülasyonundan.Ön tarafa çift fan yaparsan sorun çözülebilir eğerki işlemcin sıkıntılı değilse.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı