Çözüldü Ryzen 5 2600X ve RX590 sistem çökmesi sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

ak47alika

Decapat
Oyunlara girdikten 5-20 dk arası sistem çöküyor daha yeni aldım sebebi ne olabilir?
CPU: AMD Ryzen 5 2600X
GPU: AMD RX 590
HDD: WD Blue 1TB (2012)
RAM: G.SKILL F4 DDR4 3000 C16 1x8GB
MBD: Asus TUF B450-PLUS GAMING

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Çöküyor derken daha ayrıntılı bilgi verir misiniz?

Ekran kapanıp sistem kilitleniyor ve resetlemeden çalışmıyor, bu problemden mi bahsediyorsunuz? Ekran kartı markası nedir Sapphire RX 590 Nitro+ mı?
Çöküyor derken daha ayrıntılı bilgi verir misiniz?

Ekran kapanıp sistem kilitleniyor ve resetlemeden çalışmıyor, bu problemden mi bahsediyorsunuz? Ekran kartı markası nedir Sapphire RX 590 Nitro+ mı?

Çözüm
Cooler Master Elite V3 600w ,ekran kartı ise Sapphire RX 590 Nitro+. Tam olarak dediğiniz gibi oluyor.

AMD Radeon Sürümünü paylaşabilir misiniz? AMD Radeon--->Sistem--->Radeon Yazılım Sürümü yolunu takip ederseniz orada yazıyor olacak.

Radeon Yazılım Sürümü 19.2.2 , güncellemeyi yaptık dan sonra oyuna devam ettim 1-2 saat arası zorladım sıkıntı çıkarmadı. Fakat bugün ilk 5 dakikada aynısı oldu reset atarak tekrar denedim yaklaşık 30 dakika sıkıntı çıkarmadı oyunu kapatıp konu açtım olay toplam 5 defa başıma geldi. Bilgisayarı toplayalı 3 gün oluyor.

Radeon Yazılım Sürümü 19.2.2 , güncellemeyi yaptık dan sonra oyuna devam ettim 1-2 saat arası zorladım sıkıntı çıkarmadı. Fakat bugün ilk 5 dakikada aynısı oldu reset atarak tekrar denedim yaklaşık 30 dakika sıkıntı çıkarmadı oyunu kapatıp konu açtım olay toplam 5 defa başıma geldi. Bilgisayarı toplayalı 3 gün oluyor.

Sırayla AMD Radeon--->Oyun--->Global Ayarlar(Burada uyarı verecektir kabul edebilirsiniz)---> Global Wattman'a gelmenizi rica edeceğim. Aşağı doğru geldiğinizde fan ve sıcaklık kısmı vardır. Hız/Sıcaklık kısmını açmanızı yani manuele almanızı daha sonra aktifleşen grafikte manuel hız değerlerini girmenizi rica edeceğim.

35 Derece için %25
45 Derece için %40
55 Derece için %50
65 Derece için %57
75 Derece için %70

Değerleri bu şekilde değitirip FURMARK testine sokmanız gerekecek. Çok çok yüksek ihtimalle düşündüğüm hata var.

Sapphire bazı kartlarda fabrika çıkışlı problem var. Kart sıcaklığına göre asla fan hızı arttırmıyor. Ek olarak kart daha 70 dereceleri bile görmeden kapanıyor. Fakat fanlar %50 civarında çalışırken 65 derecelere çıkarsa sıcaklık kapanma olmuyor.

Eğer internet siparişi ise cayma hakkınızı kullanarak sorunu belirtmeden iade edin. Mağazadan almışsanız beklerim derseniz mağaza ile gönderin. Arena bilgisayar ve kendilerinin teknik servis personeli ile birebir görüştüm. Donanımsal bir problem bu servis sorunu giderip tekrar ürünü yolluyor. Ama ortalama 1 ay ekran kartsız kalıyorsunuz.

Bende de aynı problem var. Değerleri zamanla kafanıza göre değiştirebilirsiniz. Zero RPM de açık olsun global wattmanda.

Uyguladım. Test için önerebileceğiniz bir taktik var mı? Vatan Bilgisayardan aldım, devam ederse göndermeyi düşünüyorum fakat ekran kartının işlem görmesi sıkıntı olur mu? Sonuçta sıfır aldım.

Uyguladım. Test için önerebileceğiniz bir taktik var mı? Vatan Bilgisayardan aldım, devam ederse göndermeyi düşünüyorum fakat ekran kartının işlem görmesi sıkıntı olur mu? Sonuçta sıfır aldım.

FurMark programını indirip masaüstü çözünürlük ayarına göre ki tahminen 1920*1080 resolution'a alıp stress testine 15 dakika bırakabilirsin.

Söylediğim ayarlarda tekrar etmez fakat global wattman ayarları sıfırlanıyor 1-2 günde bir. Tekrar ayarlaman gerekiyor. Global Wattman ekranında profili kaydet diyerek sabit bir yere kaydedip ayarlar sıfırlanırsa profili yükle diyerek uğraşmadan yükleyebilirsin. Fakat her pc açtığında kontrol etmeni öneririm sıfırlanıyor belli bir süre sonra. Oyunun tam can alıcı noktasında kapanmasını istemezsin.

Benim elimde alternatif bir kart olmadığı için 1 aya yakın servis süresinde bilgisayar olmadan problemler yaşayacağım için (yüksek lisans nedeniyle) gönderemiyorum.

Karar senin. Bu donanımsal bir problem hiçbir zaman yazılımla düzelmeyecek. Her zaman söylediğim şekliyle işlem görmen gerekecek. Belki global wattman ayarları bir gün sıfırlanmaz işte o zaman sürekli yapmana gerek kalmayacak fakat hiçbir zaman oto. modda fanlar çalışmayacak. Her zaman elle yapman gerekecek gerçi bana kalırsa elle yapılan ayarlar daha sağlıklı sonuç veriyor. Elimde RX 590 da vardı sıcaklık değeri 75'lerde geziyor(bende sorunsuz oto. fanda çalışıyordu, problemsiz karttı yani). Bu ayarlarla kart çok ısınmıyor fanların da zorlandığı söylenemez.

FurMark

Manuel Ayarlarda 60 derecede PUBG ultra da çöktü tekrar, en iyisi servise göndermek olacak galiba ilginiz için sağ olun.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı