Ryzen 5 3600 RTX2060 Super ve QP Bilişim Tercübem

Merhaba yeni bir bilgisayar aldım QP Bilişimden içerisinde Ryzen 5 3600 ve MSI Gaming X RTX2060 Super bulunmakta. Burada önce QP bilşimle aramda geçen olayları değerlendireceğim. Öncelikle satın alma öncesi gayet bilgi verici kolaylaştırıcılardı.(Ben mağazasından aldım).Sistem güzelce kurulmuş kablolaması muhteşem. Fakat şu anda keşke biraz undervoltage yaptırsaydım diyorum işlemciye (kendim yapmaya güvenemiyorum) nedeni ise 2 dakikada Prime95 testinden 90dereceye çıktı ben de hemen kapattım tabii. QP bilişimin mağazası yokuş bitiminde olduğundan arabayla geçerken görmeyebilirsiniz biraz gözünüzü dört açmanız gerekebilir: İşlemci soğukluğu stress testlerinde ne kadar berbatsa ekran kartı soğukluğu o derece mükemmel. 30 dakikalık ekran kartı testinde 65 derece üstüne çıkmadı. Sorusu olanlar sorabilir herkese yardımcı olmak isterim.
Sistem Özellikleri:
-RTX2060 Super MSI Gaming X
-Versa J24 650Watt RGB 4x12cm Kasa.
-Ryzen 5 3600 Stok Fanlı
-MSI B450M-A PRO Max Anakart
-2x8 Corsair Vengeance RAM
-120GB Corsair MP300 NVMe M.2 SSD
-Seagate Barracuda 1TB HDD

90 görülüyor mu ki ya? Benim CPB kapalı boşta 40 derece 15dklık stres testinde 72 dereceydi. Çok değişken bir durum galiba.

Kasa bayağı etkiliyor.
Ben CBP acikkenden bahsediyordum ben de 2600 islemcim ile CBP kapali 79 derece gordum. CBP acikken 90 gormuslugum var.
Kasamin onu mesh yapida degil bir de stok fan kullaniyorum bu ikisi etkiliyor.

Hep amd ürünlerinden korkarım(11 yıl intel nvida sistemler kullandım) oyun deneyimlerinizi de yazar mısınız acaba?
Oyun deneyimi olarak şuanlık sadece Minecraft RTX yükleyebildim,RTX açınca +60FPS ortalamayla gayet akıcı bir oyun deneyimi yakalaybiliyorum.Diğer oyunları gece pc'yi açık bırakıp indiriceğim.Ama yükledikçe bu mesaja güncelleyebilirim.
Kasa bayağı etkiliyor.
Ben CBP acikkenden bahsediyordum ben de 2600 islemcim ile CBP kapali 79 derece gordum. CBP acikken 90 gormuslugum var.

90 görülüyor mu ki ya? Benim CPB kapalı boşta 40 derece 15dklık stres testinde 72 dereceydi. Çok değişken bir durum galiba.

Gerek yok overclock yapmayacaksa. Stok fan ile stress testinde 90 derece normal sayilabilir 3600 cok guclu bir islemci. Gunluk hayatta hiçbir oyun bu kadar yuk bindiremez islemciye oyunlarda 70 derece gececegini dusunmuyorum stok fan ile.

Açıkçası kasamın gayet güzel bir hava akışı var üst mesh ön mesh 3 önde 1 arkada fan var ama Core performance Boost açık. Ekran kartımda hiç ısınmıyor ekran kartı aşırı ısınsa onu da etkiliyor diyeceğim. Bir de CPB kapatınca çok performans düşüyor diye biliyorum acaba yanlış mı biliyorum?
Technopat bir firma ile çalışıyorsa güvenilirdir zaten. :)
Aynen hocam cidden çok güler yüzlü ve yardımcı kişilerdi.Telefonları itopya gibi 1 saat bekletip yüzümüze de kapatmıyor 3 dakika maksimum bekliyorsun tak açıyorlar.

Son düzenleme:
Çok performans duşuşu olmaz CBP kapatmayla zaten 0.4 GHz duşuyor diye biliyorum. FPS'i ekran karti veriyor çogu oyunda , işlemci ekran kartini besliyorsa CBP acik ve kapali fark 3 4 FPS'ten oteye gitmez bence.

Oyun deneyimi olarak şuanlık sadece Minecraft RTX yükleyebildim,RTX açınca +60FPS ortalamayla gayet akıcı bir oyun deneyimi yakalaybiliyorum.Diğer oyunları gece pc'yi açık bırakıp indiriceğim.Ama yükledikçe bu mesaja güncelleyebilirim.

Açıkçası kasamın gayet güzel bir hava akışı var üst mesh ön mesh 3 önde 1 arkada fan var ama Core performance Boost açık. Ekran kartımda hiç ısınmıyor ekran kartı aşırı ısınsa onu da etkiliyor diyeceğim. Bir de CPB kapatınca çok performans düşüyor diye biliyorum acaba yanlış mı biliyorum?

Aynen hocam cidden çok güler yüzlü ve yardımcı kişilerdi.Telefonları itopya gibi 1 saat bekletip yüzümüze de kapatmıyor 3 dakika maksimum bekliyorsun tak açıyorlar.
CPB ile işlemcine sürekli farklı voltajlar veriliyor ve bu yüzden ısınıyor. Eğer fark ettiysen hızı 4 Ghz ye falan çıkıyor sürekli değişiyor. Ama kapalı olduğunda 3.6 Ghz hıza sabitleniyor voltajda sabitleniyor dalgalanma vs olmuyor . Şahsen ben çok performans düşüşü yaşamadım. Valorant cs de 300 fpsleri görüyorum. Ekran kartım 1650 bir de. Sen çok daha fazla fps alırsın diye düşünüyorum.

CPB ile işlemcine sürekli farklı voltajlar veriliyor ve bu yüzden ısınıyor. Eğer fark ettiysen hızı 4 Ghz ye falan çıkıyor sürekli değişiyor. Ama kapalı olduğunda 3.6 Ghz hıza sabitleniyor voltajda sabitleniyor dalgalanma vs olmuyor . Şahsen ben çok performans düşüşü yaşamadım. Valorant cs de 300 fpsleri görüyorum. Ekran kartım 1650 bir de. Sen çok daha fazla fps alırsın diye düşünüyorum.
Çok performans duşuşu olmaz CBP kapatmayla zaten 0.4 GHz duşuyor diye biliyorum. FPS'i ekran karti veriyor çogu oyunda , işlemci ekran kartini besliyorsa CBP acik ve kapali fark 3 4 FPS'ten oteye gitmez bence.
1591741799432.png

Sistem az önce 1,5 dakikada +90 derece olurken şuanda 5 dakikada 70-72 arasına sabitlendi.Fakat 4000mhz çalışan işlemci 3500mhz çalışmaya başladı umarım pek bir performans düşüşü yaşamam.Gerçi işlemci bazlı oynadığım tüm oyunlarda zaten gereksiz bir fps sağlıyorum.

Eki Görüntüle 587301

Sistem az önce 1, 5 dakikada +90 derece olurken şu anda 5 dakikada 70-72 arasına sabitlendi. Fakat 4000MHz çalışan işlemci 3500MHz çalışmaya başladı umarım pek bir performans düşüşü yaşamam. Gerçi işlemci bazlı oynadığım tüm oyunlarda zaten gereksiz bir FPS sağlıyorum.

Cok guzel degerler bence 0.5GHz kayibin 20 derece serinlik getirmesi CBP kapatmaya deger.

Kasa bayağı etkiliyor.
CBP nedir? Açık kalınca avantajı ne oluyor? Ben de yakın zamanda Ryzen 3600 alacağımda meraktan sordum.

CBP nedir? Açık kalınca avantajı ne oluyor? Ben de yakın zamanda Ryzen 3600 alacağımda meraktan sordum.
CPB , Core Performance Boost oluyor yani çekirdeklerinin frekansını fulluyor fakat stok fanla da inanılmaz derece yüksek derecelere çıkıyor tabi.2 yol var önünüzde Ryzen 5 3600 alacaksınız 1-Güzel bir işlemci soğutucusu 2-Core Performance Boost'u Bios'tan OC ayarları altında gelişmiş ayarlar sekmesinden kapatmak.

Core performance Boost demek CPB (bu arada ustte CBP yazmisim dogrusu CPB 🙂) islemciyi alirken ustunde bir temel hiz yukte degilken bir de Turbo hiz yazar Turbo hiz modunda daha cok isinir islemci bu yuzden kapatıyorlar genelde zaten stok hizi da yeterli geliyor. Biraz performans dusuruyor fakat 5 FPS'den fazla dusurmez diye tahmin ediyorum.

CPB , Core Performance Boost oluyor yani çekirdeklerinin frekansını fulluyor fakat stok fanla da inanılmaz derece yüksek derecelere çıkıyor tabi.2 yol var önünüzde Ryzen 5 3600 alacaksınız 1-Güzel bir işlemci soğutucusu 2-Core Performance Boost'u Bios'tan OC ayarları altında gelişmiş ayarlar sekmesinden kapatmak.
Konuyla alakasız olacak konu sahibinin affına sığınıyorum :) Kule tipi soğutucu alabilirim link bıraktığım soğutucuda CPB açık bir sıkıntı çıkarır mı?

Yeni konular

Geri
Yukarı