Ryzen 5 3600 stok fan yetersizliği

Merhaba arkadaşlar bildiğiniz gibi Ryzen 5 3600 işlemciler fazla ısınıyor, 7 aydır kullanmaktayım. Isı ile olan mücadelemi sizinle paylaşmak istedim belki işinize yarar.
Sistemim: R5 3600, Sapphire RX 5600XT, XPG 3200 MHz RAM, B450M H Gigabyte anakart, Frisby 650W PSU.
Sistemi ilk kurduğumda ekran kartım şu anki değildi HD5450 idi geçici olarak, o sebeple oyunlarda falan %2 kullanım olduğu için pek sıcaklık hissdemedim ama bir süre sonra bir şey gözüme çarpmaya başladı; lanet olası fan sesi.
Olay fan sesinin yüksek olması değil masaüstünde boştayken bile düzenli olarak tam devire çıkıp inmesi. Bu beni o kadar rahatsız etti ki bu işin derinlerine daldım biraz, ilk yaptığım iş sıcaklıkları takip etmek oldu. Boşta 40 ile 60 derecelerde (5, 6saniyede bir işlemciye 1.35 Volt veriyordu anakart anlamadığım bir sebepten ) yükte durdurulamaz güç zaten onu herkes biliyor. Cinebench R20'de test sonunda 95 derece, Prime95 testinde ise 95 sabit idi.
Bu işin ilacı kasadaki hava sirkülasyonu dedim ve 4 tane fan alıp taktım kasaya, sonuç 5-10 derece azalma, kesinlikle yeterli değil. Oyun oynarken (Battlefront 2) yüzde 70 80'lerde dolanan sıcaklık uzun vadede anakartın ruhunu, PCB'nin ara katmanlarından söker alır. Bir çözüm aramaya devam ettim ve Technopat YouTube'da Ryzen 5 2500X işlemcinin sıcaklık düşürme videosunu izledim, videodan sadece Core performance Boost'u kapatmam gerektiğini anladım.
Biraz o şekilde kullandıktan sonra ekran kartım geldi ve Warzone oynamaya başladım, tablolarda aldığım değerler azdı evet sıcaklık da azdı 55-60 derecelerde ama FPS'de azdı, ben yine döndüm internete. Bu safhaya gelmemin bir hikayesi yok, 1 hafta araştırdıktan sonra manuel Volt ve GHz girmenin daha hayırlı olacağı sonucuna varıp denemelere başladım.
-1.2 Volt 4.4GHz Warzone'da 80-85, Battlefront 2 90 (az bir voltaj ama stok soğutucunun haddini aşıyor )
-1,1 Volt 4.0 GHz Warzone'da 70-75, Battlefront 2 77-80 ( ideal)
-1 Volt 3.6 GHz Warzone'da 65-70, Battlefront Max 75 (serin çalışan bir setup oluyor böyle ayrıca RX 5600XT'ye de darboğaz yapmıyor, 1. ayarlarla aynı FPS alıyorum )
-1.0750 Volt 4.0 GHz şu anda sorunsuz kullandığım değer ancak birkaç oyunda arada drop yiyorum (Jedi fallen order, Mafia Definitive Edition ) bu dropların bu ayarlarla bağı olup olmadığına bakıyorum şu ara onun haricinde Warzone'da 70 derecenin altında Battlefront'da 75'in altında kalabiliyor. Herkesin işlemcisinde olabilecek bir ayar değil herkesin kendi optimum ayarını bulması gerek ancak benim vermek istediğim mesaj manuel overclock yapmanın stok soğutucu ile mantıklı bir hamle olduğudur.
Bu arada CPB açınca her türlü daha iyi performans alıyorsunuz onu da belirteyim.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı