Ryzen 5 3600 sistem uzun süre donuyor

ribatturan

Hectopat
Daha fazla  
Sistemim: Ryzen 5 3600 RTX 2060 Adata 16 GB RAM.
Önceden de konu açmıştım bilgisayarın donmasıyla alakalı, tekrardan başıma geldi aynı sorun. Örneğin Google Chrome'a tıklıyorum, Chrome açılırken bilgisayar tamamen donuyor fare imleci dahi hareket etmiyor. Birkaç saniye sonra düzeliyor ve tam o anda görev yoneticisinde CPU ve GPU kullanımının %100'e fırladığını görüyorum. Bilgisayarı kapatırken dahi, ekrandaki kapatılıyor yazısında donma gerçekleşiyor. Videoya kaydettim linki:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Önceden soranlar olmuştu, hard diskimde herhangi bir sorun yok.

Arkadaşlar BIOS'um güncel, eksik yazdığım parçaları da ekleyeyim, ASUS PRIME B350-PLUS anakarta sahibim. Windows'um SSD'ye kurulu. Bilgisayarımda 2 tane SSD 1 tane HDD var. HDD'nin durumu sağlam ancak SSD'yi bilmiyorum. Windows sürümüm 1809. Bilgisayarı anti virüs ile tarattım ancak herhangi bir virüsle karşılaşmadım.
D.O.C.P. modu aktif, RAM'ler 1.35V ile çalışıyor.

Bios ne alaka diye sormuşsun pek nedenini soruyorsun gibi durmuyor. Açıkçası nedenini ben de bilmiyorum. Fakat her bios güncellemesinde bazı sorunları çözüyorlar büyük ihtimalle I/O ile ilgili bir sorun vardı ve çözmüşler.
Olabilir, güncelleme notlarına bakacağım.
Bios nasıl alakasız olabilir?Bir sürücünün bile stabiliteye etkisi varken bios gibi donanımlar arası iletişimi sağlayan ve sistemi daha kararlı hale getiren bir şeye nasıl olur da ne alaka denilebilir?Pc bileşenlerinde her şey donanımdan olmayabiliyor.Yazılım kaynaklıda onca problem gerçekleşebiliyor.
Bilgi için teşekkürler Ahmet.
Arkadaşlar BIOS'um güncel, eksik yazdığım parçaları da ekleyeyim, ASUS PRIME B350-PLUS anakarta sahibim. Windows'um SSD'ye kurulu. Bilgisayarımda 2 tane SSD 1 tane HDD var. HDD'nin durumu sağlam ancak SSD'yi bilmiyorum. Windows sürümüm 1809. Bilgisayarı anti virüs ile tarattım ancak herhangi bir virüsle karşılaşmadım.
D.O.C.P. modu aktif, RAM'ler 1.35V ile çalışıyor.
SSD'yi kontrol eder misin? Ayrıca Windows sürümün biraz eski.

Yani bir konuya yorum yapmadan önce biraz bilgi sahibi olmak gerekir. Kaldı ki BİOS'un ne iş yaptığını neye yaradığını bir araştırıp okumanı tavsiye ederim. Ayrıca bios ne alaka ki sanki mouse ayarlarına bak demişim gibi enteresan bir yaklaşım hoş değil. Ha bilmeyebilir insan, saygı duyarım ama en azından yorum yapan insanın yorumunu bir araştırıp ona göre cevap versek nasıl olur?

Toplumumuzun en büyük hatası bu zaten, bilgi sahibi olmadan yorum yapılması.

Bu arada hocam ramların dual çalışıyorsa birini çıkarıp diğerini çıkarıp diğerini dener misin?. Ayrıca muhtemelen memtest yapman gerekecek. Geçenlerde ben yapmıştım 3 saat 10 dakika sürmüştü biraz bekletiyor ama en azından hatalı olabilecek bir parçayı elemiş olursun.

Yani bir konuya yorum yapmadan önce biraz bilgi sahibi olmak gerekir. Kaldı ki BİOS'un ne iş yaptığını neye yaradığını bir araştırıp okumanı tavsiye ederim. Ayrıca bios ne alaka ki sanki mouse ayarlarına bakdemişim gibi enteresan bir yaklaşım hoş değil. Ha bilmeyebilir insan saygı duyarım ama en azından yorum yapan insanın yorumunu bir araştırıp ona göre cevap versek nasıl olur?

Bu arada hocam ramların dual çalışıyorsa birini çıkarıp diğerini çıkarıp diğerini denermisin. Ayrıca muhtemelen memtest yapman gerekecek. Geçenlerde ben yapmıştım 3 saat 10 dakika sürmüştü biraz bekletiyor ama en azından hatalı olabilecek bir parçayı elemiş olursun.
Arkadaş ben sana ne alaka diye sordum zaten. Sen niye daha fazla uzatıyorsun ki mevzuyu. Daha sorumun cevabını bile vermedin. Neden kullandığı BIOS sürümünde sıkıntı var?

Yani bir konuya yorum yapmadan önce biraz bilgi sahibi olmak gerekir. Kaldı ki BİOS'un ne iş yaptığını neye yaradığını bir araştırıp okumanı tavsiye ederim. Ayrıca bios ne alaka ki sanki mouse ayarlarına bakdemişim gibi enteresan bir yaklaşım hoş değil. Ha bilmeyebilir insan saygı duyarım ama en azından yorum yapan insanın yorumunu bir araştırıp ona göre cevap versek nasıl olur?

Bu arada hocam ramların dual çalışıyorsa birini çıkarıp diğerini çıkarıp diğerini denermisin. Ayrıca muhtemelen memtest yapman gerekecek. Geçenlerde ben yapmıştım 3 saat 10 dakika sürmüştü biraz bekletiyor ama en azından hatalı olabilecek bir parçayı elemiş olursun.
Hocam SSD'ye error scan yapıp, ardından dediğiniz memtest'i yapmak isterim. Nasıl yapılacağına dair verebileceğiniz bir link var mı? Ayrıca dual iken memtest yapılamıyor mu?

Bu şekilde soruş şekline hiç bir şekilde cevap verilmez, kaldı ki arkadaşlar gayet güzel cevaplamışlar. Dahası tatmin etmediyse başka şekilde araştırma yapabilirsin.

Yaş kaç? Ergen tavırlar değişik hal hareketler?

Mesele şu şu an bir ramı çıkart dene bakalım takılma yapacak mı. Belki de bir ramin bozuk en azından bunu egale etmiş oluruz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

burada gayet güzel anlatmışlar...

Umarım sorunu çözersin gerçekten sinir bozucu bir durum, hele ki sorunun kaynağını bulamıyorsan.

Son düzenleme:
Bu şekilde soruş şekline hiç bir şekilde cevap verilmez, kaldı ki arkadaşlar gayet güzel cevaplamışlar. Dahası tatmin etmediyse başka şekilde araştırma yapabilirsin.

Yaş kaç? Ergen tavırlar değişik hal hareketler?

Mesele şu şu an bir ramı çıkart dene bakalım takılma yapacak mı. Belki de bir ramin bozuk en azından bunu egale etmiş oluruz.

burada gayet güzel anlatmışlar...

Umarım sorunu çözersin gerçekten sinir bozucu bir durum, hele ki sorunun kaynağını bulamıyorsan.
Windows'un kuruluğu olduğu SSD'yi tarattım. Herhangi bir sorunla karşılaşmadım. Memtest yapınca sonucu burada paylaşırım. Yardımcı olduğunuz için teşekkürler.

söylemeyi unuttum, kullandığın ekran kartı nedir? tam bi konfigurasyon yazarsan burada daha yorum yapabiliriz?
Bu ayarlar bir çok kişide değişkenlik gösterir ama bu sana bir fikir verebilir RAM voltaj ayarları için ayrıca.

ama en çok ekran kartından şüpheleniyorum, ekran kartın amd'yse sürücüleri tamamen kaldır temiz şekilde tekrar son versiyon sürücüler 27'sinde yayınlandı onu indirip kurarsan birde çok iyi olur.

Dosya Ekleri

• 88c2896b-c98e-47ac-ae75-bbb2d2deef72.jpg
    88c2896b-c98e-47ac-ae75-bbb2d2deef72.jpg
    208,4 KB · Görüntüleme: 32
söylemeyi unuttum, kullandığın ekran kartı nedir? tam bi konfigurasyon yazarsan burada daha yorum yapabiliriz?
Bu ayarlar bir çok kişide değişkenlik gösterir ama bu sana bir fikir verebilir RAM voltaj ayarları için ayrıca.

ama en çok ekran kartından şüpheleniyorum, ekran kartın amd'yse sürücüleri tamamen kaldır temiz şekilde tekrar son versiyon sürücüler 27'sinde yayınlandı onu indirip kurarsan birde çok iyi olur.
Şimdi sorarım işte. Ekran kartı ne alaka hocam?
Şimdi sorarım işte. Ekran kartı ne alaka hocam?
Arkadaşın görüntüsü donmuyor. Sistem komple donuyor.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı