Ryzen 5 3600 soğutucu önerisi

Hocam stok fan bile olsa 1.18V ile o işlemcinin 95I görmemesi gerekir. Termal macunun kurumadığına emin misiniz? Performans ayarlarını dengeliye alıp deneyin bir de.

Hemen deniyorum üstelik macun olarak MX4 sürülü.
Hocam stok fan bile olsa 1.18V ile o işlemcinin 95I görmemesi gerekir. Termal macunun kurumadığına emin misiniz? Performans ayarlarını dengeliye alıp deneyin bir de.

Hocam güç planını dengeliye aldım Prime 95 small ffts 94 derece maksimum.

Hemen deniyorum üstelik macun olarak MX4 sürülü.

Hocam güç planını dengeliye aldım Prime 95 small ffts 94 derece maksimum.
Hocam o voltajla o sıcaklık çok mantıksız geliyor. Silikon kötü olsa bile böyle bir sıcaklılk olmaması gerekiyor. Bir dostum da wraith stealth ile 3600x kullanıyor ve 1.36V ile 93 derece alıyordu. Sizinle aynı kasa üstelik. Ardından Wraith prism aldı 80lere indi en son T6 aldı şimdi 70-72 derece arası olduğunu söylüyor.

Kesinlikle Dark Freezer x-128 o bütçe için.

1 haftadır kullanıyorum Ryzen 5 2600 ile. Stok fan ile stres testinde 90 dereceyi gören işlemcim 62 dereceyi geçmiyor.

Hocam o voltajla o sıcaklık çok mantıksız geliyor. Silikon kötü olsa bile böyle bir sıcaklılk olmaması gerekiyor. Bir dostum da Wraith Stealth ile 3600X kullanıyor ve 1.36V ile 93 derece alıyordu. Sizinle aynı kasa üstelik. Ardından Wraith Prism aldı 80'lere indi en son T6 aldı şimdi 70-72 derece arası olduğunu söylüyor.

Soğutucunun oturduğuna eminim macunu da yetecek kadar sürdüm neden olabilir?

Kesinlikle Dark Freezer x-128 o bütçe için.

1 haftadır kullanıyorum Ryzen 5 2600 ile. Stok fan ile stres testinde 90 dereceyi gören işlemcim 62 dereceyi geçmiyor.
Katılmıyorum. Finlerinin kalitesi çok düşük ve zamanla boyası aşınıp soğutmayı etkiliyor. Isı borularında yüksek sıcaklıkta kuruma çok hızlı oluyor. Soğutma performansı ise t6 dan 2 derece düşük. Değmez.
Soğutucunun oturduğuna eminim macunu da yetecek kadar sürdüm neden olabilir?
Neden olduğunu bilemiyorum hocam. Idle sıcaklıklarınız nasıl? Özellikle Dengeli/Nihai Performans/AMD Balanced arasında kontrol edin ve her biriyle yük testi yapın. Prime 95 fft testi işkence testidir ve ondaki değerler hiçbir yerde görülmez. Daha çok OCCT veya Aida 64 gibi bir uygulamayla test edin. Özellikle OCCT tDie yerine ctl kontrolü için de kullanılabilir. Ordaki sıcaklıkları da bir kontrol edin. Eğer tdie ile aynı ise soğutucudan kaynaklı bir sorun var demektir.
Rica etsem CPB ve -100mV offset voltage ile test yapar mısınız? Bu sıradaki voltajları ve sıcaklıkları yazmayı unutmayın.

h
Katılmıyorum. Finlerinin kalitesi çok düşük ve zamanla boyası aşınıp soğutmayı etkiliyor. Isı borularında yüksek sıcaklıkta kuruma çok hızlı oluyor. Soğutma performansı ise t6 dan 2 derece düşük. Değmez.

Neden olduğunu bilemiyorum hocam. Idle sıcaklıklarınız nasıl? Özellikle Dengeli/Nihai Performans/AMD Balanced arasında kontrol edin ve her biriyle yük testi yapın. Prime 95 fft testi işkence testidir ve ondaki değerler hiçbir yerde görülmez. Daha çok OCCT veya Aida 64 gibi bir uygulamayla test edin. Özellikle OCCT tDie yerine ctl kontrolü için de kullanılabilir. Ordaki sıcaklıkları da bir kontrol edin. Eğer tdie ile aynı ise soğutucudan kaynaklı bir sorun var demektir.
Rica etsem CPB ve -100mV offset voltage ile test yapar mısınız? Bu sıradaki voltajları ve sıcaklıkları yazmayı unutmayın.
hocam dediklerinizi yaptım idle ne demek bilmiyorum o yüzden occt ekran görüntüsü atacağım.
3.9ghz 1.35v ile başladı
3.85ghz 1.33 ile devam ediyor.
1608811433835.png

Hocam 4.2'yi OCCT ile deneyeyim dedim 1.45 v verip 4.150'de bile error veriyor sanırım slikonlar berbatden gelmiş.

Son düzenleme:
h

hocam dediklerinizi yaptım idle ne demek bilmiyorum o yüzden occt ekran görüntüsü atacağım.
3.9ghz 1.35v ile başladı
3.85ghz 1.33 ile devam ediyor.
Eki Görüntüle 798411
Hocam 4.2'yi OCCT ile deneyeyim dedim 1.45 v verip 4.150'de bile error veriyor sanırım slikonlar berbatden gelmiş.
Malesef hocam silikonunuz kötü gelmiş. 3.9 Zaten normal boost hızı (all core) ve bu değerler stok voltaj için ideal. Sizin bahsettiğiniz 94 normal bir şekilde 5 saat render alınsa bile olmaz zaten. Yine de pek tercih edilesi sıcaklıklar değiller. Manual ayara geri dönüp sabit overclock yapmadan önce CPB ve -100mV offset ile bana sistemin boştaki sıcaklık grafiğini atar mısınız? occt ile testi başlatmadan graph kısmından kontrol edebilirsiniz. Ayrıca güç ayarlarına bakın. Nihai performansta en yüksek AMD balancedda en düşük idle olacak. Aynı zamanda 2. nesilde OC yerine CPB+PBO ve -offset çok daha iyi fps veriyor ancak sıcaklıklar sorun oluyor. Her güç dengesi ile bir sıcaklık testi öneririm. O sıcaklıklarda PBO açmayın. Alacağınız soğutucu t6 ve üzeri ise 20 derece ila 30 derece arası düşüş olacaktır. Kendim 2700X kullanıyorum. Wrairth prism ile CPB ile 103 throtttle görürken (PBO ve CPB ve -100mV ile) şuan Mugen 5 ile 73 dereceyi geçmiyor. All core OC yapıp 1.415V 4.2GHz Sabitlersem eğer sıcaklıklar 65 civarında tam yükte. Ancak oyunlarda anlamadığım bir şekilde en iyi performansı bu stok ayarı ve - voltaj ile alıyorum. O yüzden böyle kullanmaya karar verdim.
Ayrıca belirtmeyi unuttum manual ayar ile 1.35V ı geçmemeye çalışın O voltajdan sonrası sorun çıkarabilir.

CPB ve -100MV offset ile bana sistemin boştaki sıcaklık grafiğini atar mısınız?

Boşta iken bir sıkıntı olmuyor şu an CPB açık ve -100MV offset 50 derece altında sürekli.
Üstelik ben 65 derece altı için sessizlik odaklı bir fan ayarı yaptım kasa fanları 65 altı off CPU fanı da %20'de olması lazım.
Boştaki sıcaklıktan mennunum ve sanırım CPB açık -100MV kullanmaya devam edeceğim.
Yüksek güç dengeli veya güç tasarufunda test ettiğimde sıcaklıkta bir değişiklik olmuyor.
Nihai veya balanced mod format atmadan önce vardı şuan yok ancak ihtiyacım olmadığından çok aramadım.

Boşta iken bir sıkıntı olmuyor şu an CPB açık ve -100MV offset 50 derece altında sürekli.
Üstelik ben 65 derece altı için sessizlik odaklı bir fan ayarı yaptım kasa fanları 65 altı off CPU fanı da %20'de olması lazım.
Boştaki sıcaklıktan mennunum ve sanırım CPB açık -100MV kullanmaya devam edeceğim.
Yüksek güç dengeli veya güç tasarufunda test ettiğimde sıcaklıkta bir değişiklik olmuyor.
Nihai veya balanced mod format atmadan önce vardı şuan yok ancak ihtiyacım olmadığından çok aramadım.
Pekala hocam zaten CPB termal limitle oyunlardaki en iyi fpsyi verecektir. Ancak render için manual OC daha başarılıdır haberiniz olsun.

Geri
Yukarı