Ryzen 5 3600 undervolt ve sıcaklık düşürme rehberi

Sizlere bir şey sormak istiyorum. 3600X alsam bu sorunlarla uğraşmaz mıyım stok soğutucuyla? Yoksa 3600 alıp geçeyim mi?

Sizlere bir şey sormak istiyorum. 3600X alsam bu sorunlarla uğraşmaz mıyım stok soğutucuyla? Yoksa 3600 alıp geçeyim mi?

3600X'in stok soğutucusu bir tık daha iyi ancak voltaj Ryzen 3000 serisinin genelinde böyle 1.475 gibi yüksek bir değer o yüzden ya benim gibi normal kullanımda CPU Boost clock u kapatıp hiç ayar yapmadan 1.05 Volt'ta serin serin kullanırsınız ki bu haliyle bile her türlü her işi kurtarıyor. Ya da birazcık voltaj işine böyle kafa yorup profil kaydedip sert işlemci bazlı oyunlarda aktif edip kullanabilirisiniz. Ben şahsen bir render hariç daha bu ayarları hiç kullanmadım 3.6GHz'da kullanıyorum eski işlemcim i7 6700'den bu haliyle bile bayağı iyi özellikle renderda.

3600X'in stok soğutucusu bir tık daha iyi ancak voltaj Ryzen 3000 serisinin genelinde böyle 1.475 gibi yüksek bir değer o yüzden ya benim gibi normal kullanımda CPU Boost clock u kapatıp hiç ayar yapmadan 1.05 Volt'ta serin serin kullanırsınız ki bu haliyle bile her türlü her işi kurtarıyor. Ya da birazcık voltaj işine böyle kafa yorup profil kaydedip sert işlemci bazlı oyunlarda aktif edip kullanabilirisiniz. Ben şahsen bir render hariç daha bu ayarları hiç kullanmadım 3.6GHz'da kullanıyorum eski işlemcim i7 6700'den bu haliyle bile bayağı iyi özellikle renderda.
Hocam 2 si için de power boost'u kapatmaya razıyım. Sizce onu kapatınca 2 sinden aldığım performansı karşılaştırır mısınız? Hangisi daha soğuk olur 2 si için de ekstra almam lazım mı değilse hangisini alayım?

Hocam 2'si için de Power Boost'u kapatmaya razıyım. Sizce onu kapatınca 2sinden aldığım performansı karşılaştırır mısınız? Hangisi daha soğuk olur 2'si için de ekstra almam lazım mı değilse hangisini alayım?

Bende İncehesap indirimiyle 3600X alacaktım sonra karşılaştırmalarına baktım bence X stok soğutucu hariç çok da üstün değil tabii temel frekansının 200MHz fazla olmasından mütevellit bir tık fazla FPS veriyor 3-5 FPS civarı ben seçimimi 3600'den yana yaptım. Isınma konusunda 3600X aynı şartlarda 1-5 derece arası daha fazla ısınıyor ancak stok soğutucusunun iyi olmasından kaynaklı o aradaki farkı kapatıyor yani ikisi de denk diyebiliriz ısınma konusunda. Kule soğutucu almadan kullanacağım diyorsanız 3600X daha az başınızı ağrıtır ama benim kule soğutucum olduğu için birazda 3600'e yöneldim.

Geri
Yukarı