Ryzen 5 3600 undervolt ve sıcaklık düşürme rehberi

Bende İncehesap indirimiyle 3600X alacaktım sonra karşılaştırmalarına baktım bence X stok soğutucu hariç çok da üstün değil tabii temel frekansının 200MHz fazla olmasından mütevellit bir tık fazla FPS veriyor 3-5 FPS civarı ben seçimimi 3600'den yana yaptım. Isınma konusunda 3600X aynı şartlarda 1-5 derece arası daha fazla ısınıyor ancak stok soğutucusunun iyi olmasından kaynaklı o aradaki farkı kapatıyor yani ikisi de denk diyebiliriz ısınma konusunda. Kule soğutucu almadan kullanacağım diyorsanız 3600X daha az başınızı ağrıtır ama benim kule soğutucum olduğu için birazda 3600'e yöneldim.
Hocam arctic freezer 34 duo olmuş size 450tl... 3600x alıp ekstra bir şeye para vermeden uzun süre kullanabilir miyim power boost kapalı? Fiyat/performans-sıcaklık olarak kararsızım sadece. Bu arada 1660 Super alacağım sizin fikirlerinizi merak ediyorum...

Hocam Arctic Freezer 34 Duo olmuş size 450TL... 3600X alıp ekstra bir şeye para vermeden uzun süre kullanabilir miyim Power Boost kapalı? Fiyat/performans-sıcaklık olarak kararsızım sadece. Bu arada 1660 Super alacağım sizin fikirlerinizi merak ediyorum...

3600X alıp Power Boost'u kapatırsanız sıkıntısız kullanırsınız hocam 1660 superdede sıkıntı yaşamazsınız yakın arkadaşım 3600 le aynı kartı sorunsuz kullanıyor güzel değerlerde yakalıyor hatta League of Legends oynarken altta Black Desert'da açık oluyor çoğu zaman :)

3600X alıp Power Boost'u kapatırsanız sıkıntısız kullanırsınız hocam 1660 superdede sıkıntı yaşamazsınız yakın arkadaşım 3600 le aynı kartı sorunsuz kullanıyor güzel değerlerde yakalıyor hatta League of Legends oynarken altta Black Desert'da açık oluyor çoğu zaman :)
Sağ olun hocam. 200tl ye soğutucu yok internette genelde 300tl den başlıyo bir de bu en azından performans anlamında az da olsa daha iyi normalden. 1 taşla iki kuş. Tekrar sağ olun..

01.06.2020 güncelleme.
Şu an halihazırda 3.5 GHz'da kullandığımı söylemiştim oda 1.06V da çalışıyor acaba bunu aşağı çekebilir miyim diye bir merak doğdu içime ve birkaç deneme yaptım gene yavaş yavaş inerek gene Cinebench R20 testiyle 0, 925V da sistem kapandı ve OCCT testine geçiş için gene bir önceki durak 0, 93125V olmasına rağmen garanti anlamında bir üst voltaj değeri olan 0, 9375V değerinde 1 saat OCCT testine tabii tuttum ve sistem başarıyla tamamladı güç ve sıcaklık değerleri aşağıdadır.

r5 3600 1 saat güç (3,6 GHZ).jpg

R5 3600 1 saat sıcaklık (3,6 GHZ).jpg

Sistemi değiştirdiğimde ilk buraya uğrayacağım. İştah açıyor :). Bu arada size şunu sormak istiyorum. Render işleri ile meşgulsünüz yazdığınız kadarıyla, ben de genelde edit ve oyun yayınları ile uğraşıyorum. Neden Ryzen 7 2700 tercih etmediniz acaba ?

Geri
Yukarı