Ryzen 5 3600 undervolt ve sıcaklık düşürme rehberi

@Bitflex Allah izin verirse ileride toplayacağım sistemde Ryzen 5 3600 almayı düşünüyorum. Undervolt için CBP'yi kapattıktan sonra Bios'ta başka yapacağımız bir şey var mı? Ryzen Master programında hangi ayarları değiştireceğim? Frekans sabitlemesini ben mi yapacağım yoksa program verilen voltaja göre otomatik mi ayarlayacak? Bir de LLC ayarı varmış. Onun seviyelerinde değişiklik yaptınız mı? Yaptıysanız hangi seviyeye getirdiniz? Son olarak bilgisayar reset attığında eski ayarlara kendisi otomatik mi getiriyor yoksa biz Bios'tan elimizle mi düzeltiyoruz? Biliyorum, çok soru sormuş oldum, kusura bakmayın ama bu işi öğrenmek istiyorum.

@Bitflex Allah izin verirse ileride toplayacağım sistemde Ryzen 5 3600 almayı düşünüyorum. Undervolt için CBP'yi kapattıktan sonra Bios'ta başka yapacağımız bir şey var mı? Ryzen Master programında hangi ayarları değiştireceğim? Frekans sabitlemesini ben mi yapacağım yoksa program verilen voltaja göre otomatik mi ayarlayacak? Bir de LLC ayarı varmış. Onun seviyelerinde değişiklik yaptınız mı? Yaptıysanız hangi seviyeye getirdiniz? Son olarak bilgisayar reset attığında eski ayarlara kendisi otomatik mi getiriyor yoksa biz Bios'tan elimizle mi düzeltiyoruz? Biliyorum, çok soru sormuş oldum, kusura bakmayın ama bu işi öğrenmek istiyorum.
Cpu(Core) ratio 38-39 yaparak keyfine bak. Başka ayara gerek yok.

@Bitflex Allah izin verirse ileride toplayacağım sistemde Ryzen 5 3600 almayı düşünüyorum. Undervolt için Cbp'yi kapattıktan sonra BIOS'ta başka yapacağımız bir şey var mı? Ryzen Master programında hangi ayarları değiştireceğim? Frekans sabitlemesini ben mi yapacağım yoksa program verilen voltaja göre otomatik mi ayarlayacak? Bir de LLC ayarı varmış. Onun seviyelerinde değişiklik yaptınız mı? Yaptıysanız hangi seviyeye getirdiniz? Son olarak bilgisayar reset attığında eski ayarlara kendisi otomatik mi getiriyor yoksa biz BIOS'tan elimizle mi düzeltiyoruz? Biliyorum, çok soru sormuş oldum, kusura bakmayın ama bu işi öğrenmek istiyorum.

Ryzen Master sadece sizi BIOS'a gir çık yeniden başlat külfetinden kurtarıyor hocam stabil bulduğunuz ayarları BIOS'a gene girmeniz lazım stabillik açısından. Ayrıca BIOS'tan yapmaz iseniz her yeniden başlattığınızda otomatik o ayarları uygulamıyor maalesef BIOS'tan yaparsanız son adımı böyle bir derdiniz olmuyor. Voltajı frekansınıza göre sizin vermeniz lazım en düşük voltaja en fazla performans için benim yaptığım gibi adımlayarak. Ya da girip CPB kapatıp CPU ratio yu 38 yapıp direk de kullanabilirsiniz. Bu yaptığımdaki amaç örnek veriyorum Auto'da 3.8GHz'e BIOS otomatik 1.270V gibi bir ayar veriyor ancak 1.2v da 4.2GHz'da çalıştırma imkanınız varsa onu keşfediyorsunuz tabii ki şanslı iseniz 1.4v da 4.2 GHz yapamayan arkadaşlar var bu iş şans işi onu söyleyim. Ayrıca ben normal hayatta 3.6GHz'da 1.05V da Auto ayarlarda kullanıyorum her işimi görüyor render işi için bu ayarlar köşede yazılı bana zaman kazandırıyor. Bir de karantina döneminde hafif tozutmamdanda kaynaklı bir nevi alınca gene yardımcı olurum yazarsanız.

Bugün 1.135 V ile 4200 Mhz Cinebench R20 sıkıntısız sonuç verdi. Acaba bir yerde hata mı yapıyorum? Yoksa piyango mu vurdu? Stok hızında da 1.04 V düşürdüm ve bıraktım.

Bugün 1.135 v ile 4200 MHz Cinebench R20 sıkıntısız sonuç verdi. Acaba bir yerde hata mı yapıyorum? Yoksa piyango mu vurdu? Stok hızında da 1.04 v düşürdüm ve bıraktım.

Hocam testi bitirmesi tabii ki güzel ancak uzun vadede garanti için OCCT veya Prime95'e sokarsanız emin olursunuz 1 saat dayansa yeter. Dayanırsa elmastan bir işlemciniz var demektir :)

Hocam testi bitirmesi tabii ki güzel ancak uzun vadede garanti için OCCT veya Prime95'e sokarsanız emin olursunuz 1 saat dayansa yeter. Dayanırsa elmastan bir işlemciniz var demektir :)
Hocam bu yaptığın işlemleri ayrıntılı resimleriyle açıklayarak bir rehber oluşturmanı şiddetle tavsiye ederim. Eğer oluşturursan aşağı yukarı tüm Ryzen'leri kapsayan bir başyapıt ortaya çıkar, on binler duacın olur :). Bu on binlere şu an R5 1600 kullanan ve 1 ay içinde de R5 3600'e geçen ben de dahil :).

Hocam bu yaptığın işlemleri ayrıntılı resimleriyle açıklayarak bir rehber oluşturmanı şiddetle tavsiye ederim. Eğer oluşturursan aşağı yukarı tüm Ryzen'leri kapsayan bir başyapıt ortaya çıkar, on binler duacın olur :). Bu on binlere şu an R5 1600 kullanan ve 1 ay içinde de R5 3600'e geçen ben de dahil :).

Hocam konunun başında bayağı bir resim ekledim. Ama bir video düşünüyorum ufak çaplı aklımda o var daha ayrıntılı ne eklerim pek aklıma gelmedi bir fikir verirseniz :)

Geri
Yukarı