Ryzen 5 3600 undervolt ve sıcaklık düşürme rehberi

Benim 2600X CPB kapalıyken biraz performans düşüklüğü yaşadım. OC falan da yapıp denedim ama stabil bir ayar yapamadım. Bende zaten garantide şimdi hiç bozmayayım diye default ayarlarında bıraktım. Sıcak falan da olsa oyunlarda 60 fazla geçmiyor. Geçtiği oyun oluyor tabii CPU kullananlarda ama 70 üzeri hiç görmedim şu ana kadar. Render alırken biraz ısınıyor ama daha hızlı alıyor. Sizce boşta 40-50 arasında inip çıkması ömrünü azaltır mı? Bazen sabit 41 derece kalıyor, bazen 45 çıkıp iniyor.

Sizin soğutucunuz bizimkinden bir tık daha iyi o yüzden serin çalışması normal bir de bizdeki gibi ekstrem bir voltaj yok şu anda Ryzen 2000 serisinde o yüzden performans düşüklüğü hissettiyseniz Auto ayarlarda kalması sizin için iyi.

Yardımcı olursanız çok mutlu olurum, B450M S2H anakart, Ryzen 5 1600 AF işlemci kullanıyorum, 3600'e geçiş yapmak istiyorum. 3600'e geçip voltaj vs. düşürüp ayarlar yaparak soğutucu alana kadar bu şekilde kullansam nasıl olur?

Öncelikle iyi günler,

Kullanmakta olduğum sistemde AMD Ryzen 3700X, MSI X570 Ace ve CM ML240R sıvı soğutması bulunmakta. Malum anakart üreticilerinin Ryzen işlemcilere gereğinden fazla voltaj vermesi ve islemci voltaj, frekanslarının ani artışı sebebiyle oluşan anlık sıcaklık sıçramaları oluşmakta.

Bende bu durumun önüne geçmek için birçok Ryzen işlemcisi kullanan arkadaşlar gibi sabit bir voltaj ve sabit bir frekansta işlemciyi kullanmaya karar verdim. Bu doğrultuda yaptığım testler sonucunda CPB ve PBO ayarları kapalı durumda iken 1.325 v değerinde 4.3 GHz sabitledim işlemciyi. Bahsettiğim bu ayarları BIOS menüsünden yaptım. Bu bahsettiğim ayarlarda AIDA64 stress testinde işlemcinin fpu ve ön belleklerini de seçerek 20 dakika testte tabii tuttum. Bu süre zarfında maksimum işlemci sıcaklığı 78 derece oldu. Ayrıca Cinebench R20 testinde ise 70 dereceye kadar ulaştı.

Fakat işin tuhaf tarafı işlemci boşta iken halen sıcaklıklarda 10-15 derece kadar sıçramalar oluyordu. Bu ayarlamaları yapmadan önceki bir amacım da bu ani sıcaklık değişimine bağlı olarak oluşan fan gürültüsünü önlemekti. Malum Cooler Master radyatör fanlarının çıkardığı sesi forumda bilmeyen yoktur sanırım.

Asıl konuya dönersek bende madem yine bu durum var olacak öyleyse yaptığım bütün değişiklikleri eski haline getirip kullanmak daha mantıklı geldi. Keza bahsettiğim gibi de yaptım. Oluşan gürültüyü daha az duymak için günlük rutin yaptığım film, müzik gibi durumlarda güç tasarrufu modunda diğer senaryolarda ise ya kulaklık takarak işlerimi hallettim ya da o sıra bilgisayarla aynı oda da bulunmamaya çalıştım.

Soruma gelecek olursam sizde de sabit voltaj ve frekans sonrası işlemci boşta iken sıcaklık sıçraması oluyor mu? Ya da yaptığım ayarlarda eksiklik veya yanlış olan bir durumdan dolayı mı kaynaklanıyor.

Öncelikle iyi günler,

Kullanmakta olduğum sistemde AMD Ryzen 3700X, MSI X570 ace ve CM ML240R sıvı soğutması bulunmakta. Malum anakart üreticilerinin Ryzen işlemcilere gereğinden fazla voltaj vermesi ve islemci voltaj, frekanslarının ani artışı sebebiyle oluşan anlık sıcaklık sıçramaları oluşmakta.

Bende bu durumun önüne geçmek için birçok Ryzen işlemcisi kullanan arkadaşlar gibi sabit bir voltaj ve sabit bir frekansta işlemciyi kullanmaya karar verdim. Bu doğrultuda yaptığım testler sonucunda CPB ve pbo ayarları kapalı durumda iken 1.325 v değerinde 4.3 GHz sabitledim işlemciyi. Bahsettiğim bu ayarları BIOS menüsünden yaptım. Bu bahsettiğim ayarlarda AIDA64 stress testinde işlemcinin fpu ve ön belleklerini de seçerek 20 dakika testte tabii tuttum. Bu süre zarfında maksimum işlemci sıcaklığı 78 derece oldu. Ayrıca Cinebench R20 testinde ise 70 dereceye kadar ulaştı.

Fakat işin tuhaf tarafı işlemci boşta iken halen sıcaklıklarda 10-15 derece kadar sıçramalar oluyordu. Bu ayarlamaları yapmadan önceki bir amacım da bu ani sıcaklık değişimine bağlı olarak oluşan fan gürültüsünü önlemekti. Malum Cooler Master radyatör fanlarının çıkardığı sesi forumda bilmeyen yoktur sanırım.

Asıl konuya dönersek bende madem yine bu durum var olacak öyleyse yaptığım bütün değişiklikleri eski haline getirip kullanmak daha mantıklı geldi. Keza bahsettiğim gibi de yaptım. Oluşan gürültüyü daha az duymak için günlük rutin yaptığım film, müzik gibi durumlarda güç tasarrufu modunda diğer senaryolarda ise ya kulaklık takarak işlerimi hallettim ya da o sıra bilgisayarla aynı oda da bulunmamaya çalıştım.

Soruma gelecek olursam sizde de sabit voltaj ve frekans sonrası işlemci boşta iken sıcaklık sıçraması oluyor mu? Ya da yaptığım ayarlarda eksiklik veya yanlış olan bir durumdan dolayı mı kaynaklanıyor.

Ben 2-3 derecelik oynamalar gözlemledim ancak 10-15 hiç olmadı hocam. Sizin gibi sabit yüksek frekansta kullanmakta bana hiç sağlıklık gelmiyor ben kendim normalde 3.6GHz'de kullanıyorum renderda 4.2GHz'e alıyorum. Sizin undervolt değerlerinize gelecek olursak BIOS'tan sabit kullanım ayarlarında mosfet ayarı falanda yaparsanız daha sağlıklı olur en azından +- voltaj şeklinde boştayken de sabit 1.325V vermemiş olursunuz sisteme. Güç tasarruf modunda işlemci limitini bayağı bir kısıtlıyor sistem bende 2.20GHz yapıyor sizde de 2.5GHz falandır bu yüzden epey bir sıcaklık düşüşü elde edersiniz. Auto mode da kullanırsanız işlemci tam yükte epey yüksek derecelere çıkar hocam 1.475V gibi bir değerde çalışacak bir de sizin işlemciniz 8-16 şeklinde bir işlemci 85 dereceleri rahat bulur diye düşünüyorum. Size önerim 4.2GHz'de değeri 1.3v un altına doğru çekmeye bir çalışın Ryzen Master yardımıyla adımlı test yaparak sonra değeri BIOS'a girip oradan mosfet ve OverDrive ayarlarındanda +- voltaj verin hem sistem boştayken daha düşük sıcaklıkta çalışır hem de tam yükte voltaj yetmemesi durumunda otomatik biraz daha voltaj verip daha stabil bir kullanım elde edersiniz.

Not: Kullandığınız soğutmaya göre 1.325V da 78 derece epey birçok geldi bana bunuda belirteyim.

@Bitflex sizce 500 lira civarı soğutucu alıp 1600 AF overclock mu yapmak mantıklı, yoksa 500 lira ekleyip 1600 AF'yi satıp 3600 almak mı?

Hocam 500 civarı soğutucu Arctic var sadece. 1600 AF güzel OC oluyor ancak şöyle bir sıkıntı var 4.4GHz'de bile 3600'e yetişemiyor 4.4GHz'de iyi derecelerde tutacak soğutucuda o fiyatlara zor bulursunuz hatta hiç yok. Ben sizin yerinizde olsa 3600 alır CPB'u kapatır serin serin kullanırım o haliyle 1600 AF'den gene iyi zaten.

Hocam 500 civarı soğutucu Arctic var sadece. 1600 AF güzel OC oluyor ancak şöyle bir sıkıntı var 4.4GHz'de bile 3600'e yetişemiyor 4.4GHz'de iyi derecelerde tutacak soğutucuda o fiyatlara zor bulursunuz hatta hiç yok. Ben sizin yerinizde olsa 3600 alır CPB'u kapatır serin serin kullanırım o haliyle 1600 AF'den gene iyi zaten.

Aynen öyle, bana da mantıklı gelen buydu, RX 5600 XT, Ryzen 5 3600 ve 2*8 3600MHz RAM ile 2-3 sene giderim diye düşünüyorum...

Ben 2-3 derecelik oynamalar gözlemledim ancak 10-15 hiç olmadı hocam. Sizin gibi sabit yüksek frekansta kullanmakta bana hiç sağlıklık gelmiyor ben kendim normalde 3.6GHz'de kullanıyorum renderda 4.2GHz'e alıyorum. Sizin undervolt değerlerinize gelecek olursak BIOS'tan sabit kullanım ayarlarında mosfet ayarı falanda yaparsanız daha sağlıklı olur en azından +- voltaj şeklinde boştayken de sabit 1.325V vermemiş olursunuz sisteme. Güç tasarruf modunda işlemci limitini bayağı bir kısıtlıyor sistem bende 2.20GHz yapıyor sizde de 2.5GHz falandır bu yüzden epey bir sıcaklık düşüşü elde edersiniz. Auto mode da kullanırsanız işlemci tam yükte epey yüksek derecelere çıkar hocam 1.475V gibi bir değerde çalışacak bir de sizin işlemciniz 8-16 şeklinde bir işlemci 85 dereceleri rahat bulur diye düşünüyorum. Size önerim 4.2GHz'de değeri 1.3v un altına doğru çekmeye bir çalışın Ryzen Master yardımıyla adımlı test yaparak sonra değeri BIOS'a girip oradan mosfet ve OverDrive ayarlarındanda +- voltaj verin hem sistem boştayken daha düşük sıcaklıkta çalışır hem de tam yükte voltaj yetmemesi durumunda otomatik biraz daha voltaj verip daha stabil bir kullanım elde edersiniz.

Not: Kullandığınız soğutmaya göre 1.325V da 78 derece epey birçok geldi bana bunuda belirteyim.
İşlemci voltaj ve frekansı otomatik, CPB ve PBO seçenekleri de varsayılan durumda olduğu durumda işlemciye anlık 1.485 volt verildiğini dahi gördüm sistemimde. Ama bu değer işlemci boşta iken oluşuyor. İşlemci kullanım oranı arttıkça bu gerilim değeri 1.4 V altına dahi iniyor. Bunun sebebi ise artan iş yüküne bağlı olarak sıcaklığı istenilen seviyelerde tutmak için işlemci frekans ve gerilim değerleri otomatik düşürülür.

Otomatik ayarlarda güç tasarrufunu açtığımda sizdeki gibi 2.2 GHz sabitleniyor. Güç tasarrufu modundan çıktığım anda değişken frekans ve gerilim değerleri oluşuyor. Ryzen Balance güç seçeneği ile örneğin maksimum yüke tabi tuttuğumda test programına göre oluşan maksimum sıcaklık değişkenlik gösteriyor. Mesela CPU-Z ile yaptığımda 65-70 dereceye ulaşırken Cinebench R20 testinde o anki ortam şartlarına bağlı olarak 67-75 derece arasında değişiyor.

İşlemcinin 4.3GHz ve 1.325 V'ta AİDA64 stress testinde 78 derece çıkmasını işlemci içinde bulunan bütün bolumlerinin test sırasında yüke maruz kaldığı için bu sıcaklık değerine ulaşıldığını düşünmekteyim. Tabi bu yanlışta olabilir.

İşlemci voltaj ve frekansı otomatik, CPB ve pbo seçenekleri de varsayılan durumda olduğu durumda işlemciye anlık 1.485 Volt verildiğini dahi gördüm sistemimde. Ama bu değer işlemci boşta iken oluşuyor. İşlemci kullanım oranı arttıkça bu gerilim değeri 1.4 v altına dahi iniyor. Bunun sebebi ise artan iş yüküne bağlı olarak sıcaklığı istenilen seviyelerde tutmak için işlemci frekans ve gerilim değerleri otomatik düşürülür.

Otomatik ayarlarda güç tasarrufunu açtığımda sizdeki gibi 2.2 GHz sabitleniyor. Güç tasarrufu modundan çıktığım anda değişken frekans ve gerilim değerleri oluşuyor. Ryzen balance güç seçeneği ile örneğin maksimum yüke tabii tuttuğumda test programına göre oluşan maksimum sıcaklık değişkenlik gösteriyor. Mesela CPU-Z ile yaptığımda 65-70 dereceye ulaşırken Cinebench R20 testinde o anki ortam şartlarına bağlı olarak 67-75 derece arasında değişiyor.

İşlemcinin 4.3GHz ve 1.325 V'ta AIDA64 stress testinde 78 derece çıkmasını işlemci içinde bulunan bütün bolumlerinin test sırasında yüke maruz kaldığı için bu sıcaklık değerine ulaşıldığını düşünmekteyim. Tabi bu yanlışta olabilir.

CPB'u kapatıp her şeyi Auto'da da bir bakar mısınız hocam voltaj kaç oluyor bir de performansta çok ciddi düşüş oluyor mu bir de ekran kartınız nedir?
Aynen öyle, bana da mantıklı gelen buydu, RX 5600 XT, Ryzen 5 3600 ve 2*8 3600MHz RAM ile 2-3 sene giderim diye düşünüyorum...

Hocam 1080P oyunculuğu yaparsanız çok rahat gider 2-3 yıl sonrası muamma şimdi oyunlar ne kadar yükselecek bakıp göreceğiz. Ben i7 6700 GTX 1070 sistemle 4. yaşıma giriyorum bana yetiyor halen ufak bir işlemci güncelledim o kadar. Oda render gücüne ihtiyacım vardı işlemcim güzel para etti ondan ötürü :)

CPB'u kapatıp her şeyi Auto'da da bir bakar mısınız hocam voltaj kaç oluyor bir de performansta çok ciddi düşüş oluyor mu bir de ekran kartınız nedir?

Hocam 1080P oyunculuğu yaparsanız çok rahat gider 2-3 yıl sonrası muamma şimdi oyunlar ne kadar yükselecek bakıp göreceğiz. Ben i7 6700 GTX 1070 sistemle 4. yaşıma giriyorum bana yetiyor halen ufak bir işlemci güncelledim o kadar. Oda render gücüne ihtiyacım vardı işlemcim güzel para etti ondan ötürü :)
Aynen öyle 2 yıl götürsün belki ayarları biraz kısarak bile oynarım hiç sorun yok

Yeni konular

Geri
Yukarı