Ryzen 5800X için 55-60°c geçmeyecek 3.000 TL sıvı soğutucu önerisi

Pardon da 2-3 bin lira vereceği şeye tanımadığı biri bunu al dedi diye hiç araştırmadan gidip alacaksa müstehaktır ona. Ben olsam onu alırdım, benim fikrim. Git kendini şurdan at desem atar mısın? Türkiye’de yaşıyoruz alooooo, 10 liralık kablo alırken saatlerce araştırıyorsunuz.
Bu forum neden var? Adam araştırmak için burda konu açıyor zaten. Bir de haklıymış gibi üste çıkmaya çalışıyorsun.

Bu forum neden var? Adam araştırmak için burda konu açıyor zaten. Bir de haklıymış gibi üste çıkmaya çalışıyorsun.
Ya hocam hadi Allah aşkına başka birine salça ol. Hadi ben kör topal cahilim, herkes demiş ki kardeşim o sıvı soğutucu performanslı değil, iş yapmaz, alınmaz. Güzelce uyarmışlar bilinçlice. Sen mağarandan çıkıp gelmişsin bana bilmem ne diyorsun. Gözünü seveyim insanları yerince ne oluyorsun? Bilge mi?

Ya hocam hadi Allah aşkına başka birine salça ol. Hadi ben kör topal cahilim, herkes demiş ki kardeşim o sıvı soğutucu performanslı değil, iş yapmaz, alınmaz. Güzelce uyarmışlar bilinçlice. Sen mağarandan çıkıp gelmişsin bana bilmem ne diyorsun. Gözünü seveyim insanları yerince ne oluyorsun? Bilge mi?
İnsanları aşağılama gibi bir huyum yoktur. Konu hakkında bilgim var ise, olmayana aktarırım. Bilgisiz diye dalga geçmem. Ama konu hakkında bilgi sahibi olmayıp ona rağmen tavsiye verene laf yaparım. Hâla üste çıkmaya çalışıyorsun komiksin valla.

Son düzenleme:
İnsanları aşağılama gibi bir huyum yoktur. Bilgisiz adama bilgi veririm. Bilgisiz diye dalga geçmem. Ama bilgisiz olup da tavsiye verene laf yaparım. Hâla üste çıkmaya çalışıyorsun komiksin valla.
Üslubundan belli oluyor, teşekkürler adamlara bilgi veren adam.

İnsanları aşağılama gibi bir huyum yoktur. Bilgisiz adama bilgi veririm. Bilgisiz diye dalga geçmem. Ama bilgisiz olup da tavsiye verene laf yaparım. Hâla üste çıkmaya çalışıyorsun komiksin valla.
Öyle bir hakkı kim tanıdı size? Bilgisiz olup tavsiye vereni uyarabilir, düzeltebilirsin. Israrla yapıyorsa şikayet edersin. Laf yapma gibi bir hakkı size kimsenin tanıdığını sanmıyorum.

Hangi testler onlar? Kaliteli bir 360Mm'le, kaliteli bir 240mm karsilastirildiginda tabii ki de 360mm daha iyi performans verir.
Imzanizda 3600X yaziyor, siz gozumun onunde 5800X 60 derecede calisiyor diyorsunuz.
Ofis bilgisayarlarımızda 5800x ve quadro gpu'lar takılı. İmzadakiler şahsi bilgisayarım. Youtube'da videolu testlerine, tech guru sitelerinde ise yazılı inceleme raporlarına ulaşabilirsiniz. Birebir aynı markaların 240 ve 360mm testleri de yapılıyor. Fark bazı yerlerde 2-5% arası, bazı yerlerde ise 240mm modeller net üstün.

Sıvı soğutma performansını belirleyen 2 ana faktör var.

1. radyatör kalınlığı.
2. fanların soğutma performansı.

Bu soğutma 2 açıdan da çok iyi. Piyasada fabrika üretimi sıvı soğutmaların hemen hemen tamamı 2.5 cm kalınlığında radyatöre sahip iken bu soğutma 4 cm kalınlığında radyatöre sahip.

Ayrıca aktif VRM soğutucusu da var. Almadan önce kasanıza uyumlu olup olmadığını araştırın.

Silikonunuz kötü ise o derecelere eninde sonunda ulaşır hatta geçersiniz. Önce silikonunuzun kalitesini öğrenin derim.
Stok kullanılacak bir işlemcide silikonun önemi yok. Silikon all core overclock veya PBO overclock yaptığında farkını belli eden bir şey.

ClockTuner programı ayrıca güvenilir bir program değil. Çünkü testi 3-4 kere tekrarladığınızda çıkan sonuç değişebiliyor. Veya orada gold sample yazsa bile aslında gold sample gibi overclock performansı olmayabiliyor. Kısacası bir işlemcinin silikon kalitesini öğrenmek istiyorsanız böyle 3. parti yazılımlar yerine bilgisayar başına oturup deneme yanılma yoluyla overclock yapmanız gerekiyor.

Raijintek Ponos MS4'ün üste 360mm desteği var mı kısmına gelelim. Raijintek'in kendi görselinde üst panele 360mm sıvı soğutma taktığı görsel mevcut ancak Raijintek'in sitesine girdiğimizde özellikler sekmesinde üst için 360mm desteği yazılmış ancak resimli özellikler yerinde de 280mm yazılmış. Yani gerçekten şaibeli ancak ben takabileceğine inanıyorum. Zira ben üste 280mm desteği olmayan Lancool II Mesh'e bile 360mm sıvı soğutma taktım :)

Sanırım işinizi görür.
Böyle saçma bir öneriyi yapmanız komik. Kullanıcı deneyimlerine bakmanız veya forumda ufacık bi' turlasanız kötü bir soğutucu olduğunu rahatlıkla anlarsın. Sırf MSI diye para basmayın şu ürüne.

Onun dışında bu bütçeye Lian Li Galahad 360 öneririm.
Pahalı, Galahad varken alınmaz.
Pardon da 2-3 bin lira vereceği şeye tanımadığı biri bunu al dedi diye hiç araştırmadan gidip alacaksa müstehaktır ona. Ben olsam onu alırdım, benim fikrim. Git kendini şurdan at desem atar mısın? Türkiye’de yaşıyoruz alooooo, 10 liralık kablo alırken saatlerce araştırıyorsunuz.
Sen niye araştırmadan öneriyorsun o zaman? Önerdiğin üründen konudaki birisi söyleyince haberin oluyor. Konu sahibinin yerinde sen ol, konu sahibi senin yerinde olsun. Sen bu ürünü aldın ve leş gibi performans veriyor. Ne düşünürdün? Empati yapmak gerek. Ayrıca bu denli kötü bir ekonomide paranın değerli olduğunu unuttuğuna göre ya para babasısın ya da baba parasısın 😉

Son düzenleme:

Geri
Yukarı