Ryzen 7 5800x3D için en iyi soğutma yöntemi nedir?

CallMeL3gends

Femtopat
Daha fazla  
Anakart
Gigabyte A520M DS3H
Arkadaşlar merhaba. Ben asgari ücretle bir sistem toplayacağım zaman derdim yok her ay birli ikili parçalar alarak kasayı toplamaya karar verdim. Şu anda kasa ve anakart aldım kasa olarak Dark Diamond Pro cam panel tercih ettim anakart olarak da Gigabyte A520 DS3H modeli var işlemci olarak ise yazdığım gibi Ryzen 7 5800x3D almayı planlıyorum overclock yapmayı düşünmüyorum ve çok yüksek oyunlarda oynamayacağım. Maximum RDR2 God of War gibi oyunları şimdi bazı kişiler bana 240mm sıvı soğutma önerdi. Bazıları ise çok güçlü ve kaliteli kule tipi bir soğutma arkadaşlarım benim parasal anlamda kötü bir durumum yok Allah'a şükür. 7000 de deseler okey benim için. Bana alabileceğim enn iyi soğutma yöntemini söyler misiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar merhaba. Ben asgari ücretle bir sistem toplayacağım zaman derdim yok her ay birli ikili parçalar alarak kasayı toplamaya karar verdim. Şu anda kasa ve anakart aldım kasa olarak Dark Diamond Pro cam panel tercih ettim anakart olarak da Gigabyte A520 DS3H modeli var işlemci olarak ise yazdığım gibi Ryzen 7 5800x3D almayı planlıyorum overclock yapmayı düşünmüyorum ve çok yüksek oyunlarda oynamayacağım. Maximum RDR2 God of War gibi oyunları şimdi bazı kişiler bana 240mm sıvı soğutma önerdi. Bazıları ise çok güçlü ve kaliteli kule tipi bir soğutma arkadaşlarım benim parasal anlamda kötü bir durumum yok Allah'a şükür. 7000 de deseler okey benim için. Bana alabileceğim enn iyi soğutma yöntemini söyler misiniz?

Diamond Pro yerine Dark Maxima V30 u da seçebilirsin. İçi çok geniş. İncelemesini izleyebilirsin.
O işlemci için bütçen ne kadar bilmiyorum ama sıvı soğutma alırsan daha serin kullanırsın.
Bitfenix Cuba 360mm Gaming Gecesinde indirime girmişti takip edebilirsin. Kullananlar inanılmaz memnun.
Ben de aldım bakalım dedikleri kadar var mı

Diamond Pro yerine Dark Maxima V30 u da seçebilirsin. İçi çok geniş. İncelemesini izleyebilirsin.
O işlemci için bütçen ne kadar bilmiyorum ama sıvı soğutma alırsan daha serin kullanırsın.
Bitfenix Cuba 360mm Gaming Gecesinde indirime girmişti takip edebilirsin. Kullananlar inanılmaz memnun.
Ben de aldım bakalım dedikleri kadar var mı
Kasayı Aldım.

Gereksiz masraf yapmana gerek yok.

Çoğu 240mm sıvı soğutmadan bariz iyi hatta 360mm'lerle kapışır.
Bilmiyorum 120mm sıvı soğutma bile değil bana pek gerçekçi gelmedi

Kasayı aldım.

Bilmiyorum 120mm sıvı soğutma bile değil bana pek gerçekçi gelmedi.

Hocam sıvı soğutucuların kule tipi fanlara göre inanılmaz büyük bir soğutma performansı sağladıkları doğru değil sadece görüntüleri hoş.

Düşündüğünüz işlemci nedir? Net bir model söylerseniz ona göre öneri yaparım.

Eki Görüntüle 2172994

Attığım görsel 7950X için yapılan test sonuçları. 7950X3D daha az ısınıyor 7950X'e göre.
R9 7950x3d düşünüyorsanız Phantom Spirit 120 SE yeterli olur. Zaten x3d işlemciler daha az ısınıp daha iyi çalışıyorlar normal modellere göre. Phantom Spirit zaten çoğu 240mm'den daha iyi. 360mm'ler ile yarışıyor anlayacağın. Kasana 360mm sığmazsa 240mm almak saçmalık olur bu varken. Full yükte olduğunu da unutmamak lazım. 75-85 derecelerde çalışır ortalama bir yükte tahmini.

Kasayı Aldım.

Bilmiyorum 120mm sıvı soğutma bile değil bana pek gerçekçi gelmedi
Hocam isterseniz bu kule tipinin testlerini izleyin ondan sonra gerçek mi değil mi karar verirsiniz. Bütçe bol iken 360mm'de alabilirsiniz ama neden R7 5800x3d tercih ettiniz? AM5 sistem almak varken.

Hocam isterseniz bu kule tipinin testlerini izleyin ondan sonra gerçek mi değil mi karar verirsiniz. Bütçe bol iken 360mm'de alabilirsiniz ama neden R7 5800x3d tercih ettiniz? AM5 sistem almak varken.
2017 civarından sonra ben sistemimi yenilemeye karar verdim ve kendime bir söz verdim ne olursa olsun birgün ddr4 ün en güçlü sistemini toplayacağım dedim

R7 5800x3d ise Benim Gözümde DDR4 ün Kaplanı ve AMD nin Zaferidir ddr5 te intelin hırsla geçecem diye uğraşmasına rağmen AMD nin intel e karşı yaptığı en büyük kapaktır o nedenle ilk gördüğümden beri aklıma koymuştum şuan ise baktığımda ddr5 te oyun olarak buna denk veya üstün HİGH-End Hariç yani R9 İ9 lar hariç (çünkü fiyatlara baktığın zaman onu soğutmak için bile en az 420mm sıvı soğutma lazım sadece 420mm sıvı soğutma neredeyse 5800 fiyatında :D) 7800x3d var buna rakip ondada yani aman allaaahım inanılmaz büyük bir fark göremedim yeni nesil eyvallah ddr5 eyvallah ama ddr5 e geçiş ilerleyen dönemlerde olabilir
resim_2024-04-21_192336497.png
resim_2024-04-21_192448577.png

2017 civarından sonra ben sistemimi yenilemeye karar verdim ve kendime bir söz verdim ne olursa olsun birgün ddr4 ün en güçlü sistemini toplayacağım dedim

R7 5800x3d ise Benim Gözümde DDR4 ün Kaplanı ve AMD nin Zaferidir ddr5 te intelin hırsla geçecem diye uğraşmasına rağmen AMD nin intel e karşı yaptığı en büyük kapaktır o nedenle ilk gördüğümden beri aklıma koymuştum şuan ise baktığımda ddr5 te oyun olarak buna denk veya üstün HİGH-End Hariç yani R9 İ9 lar hariç (çünkü fiyatlara baktığın zaman onu soğutmak için bile en az 420mm sıvı soğutma lazım sadece 420mm sıvı soğutma neredeyse 5800 fiyatında :D) 7800x3d var buna rakip ondada yani aman allaaahım inanılmaz büyük bir fark göremedim yeni nesil eyvallah ddr5 eyvallah ama ddr5 e geçiş ilerleyen dönemlerde olabilirEki Görüntüle 2174902Eki Görüntüle 2174905
Am4 ve ddr4 bir sistem için bence paranı harcama derim. Yazık olur tabi para senin

Dosya Ekleri

• Screenshot_20240421_211952_Chrome.jpg
    Screenshot_20240421_211952_Chrome.jpg
    82,4 KB · Görüntüleme: 8

Yeni konular

Geri
Yukarı