Saçlarımın vitamin eksikliği sebebiyle güçsüzleşmesi ve dökülmesi şüphesi

• Konuyu başlatan AJFA
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 20
  • Görüntüleme 1B
Benim de döküldü ben umursamıyorum herkes ektir diyor. Hayatında bir şey değişmiyor bu tip saç ektirme olayları para kazanmak için düşünülmüş sistemler. İnsanlar senin saçlarına göre yargılıyacaksa zaten gerek yok o insanlara baştan kötü davranmaları yargılamaları daha iyi.

Vitamin eksikliklerini düzeltirseniz saçlarınız biraz daha canlanır, o kesin. Genetik etkisiyle giden saçlara yapılabilecek bir şey yok maalesef. Sadece süreci yavaşlatırsınız ve saçlarınız biraz daha sık gözükür.

Vitamin eksikliklerini düzeltirseniz saçlarınız biraz daha canlanır, o kesin. Genetik etkisiyle giden saçlara yapılabilecek bir şey yok maalesef. Sadece süreci yavaşlatırsınız ve saçlarınız biraz daha sık gözükür.
İstediğim de o zaten, giden saçlar gitti. İsteğim varolan saçlarım daha canlı dursun. 👍

Saç dökülmesinin yaklaşık 30 farklı sebebi var. Genetik saç dökülmesi (androgenetik alopesi) hariç hepsinin çözümü kolay. Konuda bahsedilen vitamin eksikliği saç dökülmesine neden olur. Vitamin kullanıp saçların daha güçlü çıkması sağlanır. Genetik saç dökülmesinin ise 3 farklı yolu var. İlki ilaç tedavisi ancak olumsuz yan etkileri nedeniyle uzun süre kullanamıyorsun (testosteronu azaltır erkeklik elden gidebilir :D). İkinci yöntem saç ekimi. üçüncüsü ise kök hücre tedavisi. Bende de genetik tipi saç dökülmesi mevcut. Kök hücre tedavisini mantıklı bulup yaptırdım. Saç ekiminin ağrısına uğraşılmasına katlanmak biraz zor.

Benimkisi zaten genetik, bunun farkındayım. Eninde sonunda dökülecek. Ayrıca sıfıra vurduğumda yakıştığı için moralimi bozmuyorum. :)

Benim merak ettiğim ve konuyu açma sebebim, vitamin eksikliğinin etkisi var mı ve varsa ne kadar. Varolan saçlarım vitamin takviyesi sonrası güçlü duracaksa bu benim için sevindirici bir şey olur. Zaten gelecekte, maddi durumum elverdiği takdirde saç ekimini de değerlendireceğim.

Yarın 1 haftalık süreci tamamlamış olacağım. 22 Şubat'ta da 1 aylık süreç sonrası son durumu konuda belirteceğim.

Mesajlarınız, düşünceleriniz ve verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

Benimkisi zaten genetik, bunun farkındayım. Eninde sonunda dökülecek. Ayrıca sıfıra vurduğumda yakıştığı için moralimi bozmuyorum. :)

Benim merak ettiğim ve konuyu açma sebebim, vitamin eksikliğinin etkisi var mı ve varsa ne kadar. Varolan saçlarım vitamin takviyesi sonrası güçlü duracaksa bu benim için sevindirici bir şey olur. Zaten gelecekte, maddi durumum elverdiği takdirde saç ekimini de değerlendireceğim.

Yarın 1 haftalık süreci tamamlamış olacağım. 22 Şubat'ta da 1 aylık süreç sonrası son durumu konuda belirteceğim.

Mesajlarınız, düşünceleriniz ve verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.
Şöyle basit bir dille anlatayım. Şimdi genetikten dolayı saçlar dökülüyor bu cepte. Ayrıca vitamin eksikliğinden dolayı da ekstra olarak dökülüyor (özellikle demir ve biotin eksikliği). Genetik dökülmede 100 birim tel dökülüyorsa vitamin eksikliğiyle birlikte 130 birim tel dökülür. Vitamin eksikliğini tamamlarsan da 30 birim teli kurtarırsın.

2020'de pandemi başladığında evde makineyle saçlarımı tamamen kestim. Kesmeden önce seyreklik yoktu ancak kestikten sonra seyrek çıktı saçlarım. Adım adım dökülme yerine bu şekilde gerçekleşti olay.

Bunu da belirtmiş olayım.

@PharmTech Anladım hocam, teşekkür ederim.

25 Şubat 2023 düzenleme:
Merhaba, vitamin takviyesi almaya başlayalı tam 1 ay oldu. Kendimi daha dinç ve daha enerjik hissediyorum. Saçlarımla ilgili geri dönüşte bulunacaktım ancak 10 gün önce ani bir kararla saçlarımı tamamen kestim :)

Saçlarım uzadıktan sonra geri dönüş sağlayacağım. İyi Sosyaller.

Son düzenleme:
@AJFA
Bu arada, vitamin değerleriniz normale dönse bile saçlarda etkisini göstermesi 3 ila 6 ay sürecektir, bilginiz olsun. Çünkü saç tellerinin her birinin anajen, telojen, katajen gibi büyüme ve dökülme evreleri var. Saçlarınız uzadığında muhtemelen etkisini görmüş olursunuz ama göremezseniz de bir süre beklemeniz gerekiyor etkiyi görmek için.

@AJFA
Bu arada, vitamin değerleriniz normale dönse bile saçlarda etkisini göstermesi 3 ila 6 ay sürecektir, bilginiz olsun. Çünkü saç tellerinin her birinin anajen, telojen, katajen gibi büyüme ve dökülme evreleri var. Saçlarınız uzadığında muhtemelen etkisini görmüş olursunuz ama göremezseniz de bir süre beklemeniz gerekiyor etkiyi görmek için.
Anladım, bilgi için teşekkür ederim.

14 Mayıs 2023 Düzenleme:

Varolan saçlarım çok daha güçlü ve elime saç teli gelmiyor. Kalan sağlar bizim oldu, şimdilik öyle görünüyor. İleride tekrar güncelleme yaparım.

Son düzenleme:
Varolan saçlarım çok daha güçlü ve elime saç teli gelmiyor. Kalan sağlar bizim oldu, şimdilik öyle görünüyor. İleride tekrar güncelleme yaparım.
Şimdi gördüm, sevindim adınıza. Eğer kafadaki saçları birkaç sene daha koruyabilirseniz muhtemelen saçsız sürdürmezsiniz bu hayatı. Çünkü saç dökülmesine sebep olan DHT hormonu, ergenliğin başında ve yirmili yaşların başında peak yapıp 27-28 yaşından sonra duruluyor. Ondan sonra da seyreklik rahatsız ederse ekim yapar devam edersiniz.

Benim de 14 yaşından beri agresif seyreden bir dökülmem var, başta ön bölgede seyrelme sonrasında hafif şakaklarda gerileme oldu, son 2 senedir duruldu gibi. Güneşli havalarda kelim gözükmese hiç sorun yok aslında bana. Umarım devam etmez çünkü saç gerçekten erkek için özgüven kaynağı gibi bir şey.

Geri
Yukarı