Şah İsmail Kürt müydü?

Tek bir soru soracağım, Satvetü's Safa'nın ilk ele geçen örneği eserin ilk halinden kaç yıl sonra ve eserde tahrif izleri var mı, yok mu?
Müzede saklanıyordu atacağım bekle ha bir de kendisi Türkmenleştirmedi Şiileşti ve şiiliği yaymak için zorundaydı

Tek bir soru soracağım, Satvetü's Safa'nın ilk ele geçen örneği eserin ilk halinden kaç yıl sonra ve eserde tahrif izleri var mı, yok mu?
Her iki kitapta tokyo ulusal üniversitesinde saklanmakta bunu çürütmenizi bekliyorum hala yapamıyorsanız neden konuşuyorsunuz
umudkdp-20240319-0013.jpg

Müzede saklanıyordu atacağım bekle ha bir de kendisi Türkmenleştirmedi Şiileşti ve şiiliği yaymak için zorundaydı
Ayasofya müzesi olacak. Müzeye gelmeden öncesinden bahsediyorum. Müzeye getiren kim ve hangi padişaha verilmiş bu eser ve sonra Ayasofya 'ya konulmuş?

Ha bir de bu Piruz isimli arkadaş neden eserin diğer basımlarında yok?

Her iki kitapta tokyo ulusal üniversitesinde saklanmakta bunu çürütmenizi bekliyorum hala yapamıyorsanız neden konuşuyorsunuzEki Görüntüle 2145014
Hala çürütme vs. diyor fesubhanallah ya. İnsan gibi konuşuyorum, soru-cevapla bir yere gelelim istiyorum hala daha tepeye çıkmaya çalışıyorsun. Sen ne diyorsan öyle olsun, tek nefes daha tüketemem.

Sen mektup atiyorsun ben sana safevi tarihçisinin o dönem yazdığı kaynak atiyorum bir mi?

Ben sana 1.el kaynak atabilirim mektuplarla bir değil tam olarak çürütemedin fakat 1.el o dönem yazılan kaynaklar atarsan tartışmayı kazandığını kabulleneceğim
Bizzat şah ismail tarafından başka ülkelere gönderilen mektupların türkçe olması, devletin dilini türkçe yapması, türk soylulara rütbe ve ünvan vermesi 1. kaynak değil. Bakalım ne olabilir

İndi iranlılar yalnız öz ana dillərində deyil, türkcə də danışmağa çalışırlar. Xüsusilə türklərin tez-tez geçib-getdiyi və onların hakimiyyəti altında olan Şirvanda, Azərbaycanda, İraqda, Bağdadda və İrəvanda uşaqlar daha çox türk dilində tərbiyə edilir. İsfahanda şah sarayında böyük həvəslə türk dilində danışırlar, burada fars sözlərini nadir halda eşidərsən... Fars əyalətində isə (qədim dövrdə iran əslində bura idi, indi baş şəhəri Şirazdır) istisnasız olaraq təmiz fars dilində danışırlar.

Adam Oleari. “Səyahətnamə”. Beşinci kitab, 23-cü fəsil, səh. 814

Şah ismail dönemindeki bi seyyarın seyahatnamesinde irandan bahsedilmesi. O dönemde isfahanda şah ismail var idi.

Arkadaşım bak tekrar söylüyorum. Kürt ırkının belirginleşmesi milliyetçilik akımı sonrası olmuştur. Yani milliyetçilik akımından önce Kürt olanlar kendini bir üst kültür grubu olan FARS adı altında nitelendirmiştir. Hadi FARS oldugu iddia edilse anlarım. Zaten tartışmalı olan bir konuda ben çıkıp yakut türkü diye alt kültür belirtirsem iyice saçmalamış olurum.

1710864827339.png

Bak ne yazıyor? Azerbaycan'dan veya kürdistan dan gelmiş olabilir. Ama Azericce konuşurlardı. Zaten Belirli bir kültürden değil ideoloji onlar için önemliydi.

Bizzat şah ismail tarafından başka ülkelere gönderilen mektupların türkçe olması, devletin dilini türkçe yapması, türk soylulara rütbe ve ünvan vermesi 1. kaynak değil. Bakalım ne olabilir

İndi iranlılar yalnız öz ana dillərində deyil, türkcə də danışmağa çalışırlar. Xüsusilə türklərin tez-tez geçib-getdiyi və onların hakimiyyəti altında olan Şirvanda, Azərbaycanda, İraqda, Bağdadda və İrəvanda uşaqlar daha çox türk dilində tərbiyə edilir. İsfahanda şah sarayında böyük həvəslə türk dilində danışırlar, burada fars sözlərini nadir halda eşidərsən... Fars əyalətində isə (qədim dövrdə iran əslində bura idi, indi baş şəhəri Şirazdır) istisnasız olaraq təmiz fars dilində danışırlar.

Şah ismail dönemindeki bi seyyarın seyahatnamesinde irandan bahsedilmesi. O dönemde isfahanda şah ismail var idi.

Arkadaşım bak tekrar söylüyorum. Kürt ırkının belirginleşmesi milliyetçilik akımı sonrası olmuştur. Yani milliyetçilik akımından önce Kürt olanlar kendini bir üst kültür grubu olan FARS adı altında nitelendirmiştir. Hadi FARS oldugu iddia edilse anlarım. Zaten tartışmalı olan bir konuda ben çıkıp yakut türkü diye alt kültür belirtirsem iyice saçmalamış olurum.

Eki Görüntüle 2145016
Bak ne yazıyor? Azerbaycan'dan veya kürdistan dan gelmiş olabilir. Ama Azericce konuşurlardı. Zaten Belirli bir kültürden değil ideoloji onlar için önemliydi.
Hâlâ attığım 1.el ibn bezzazın kaynağını çürütmedin
umudkdp-20240319-0015.jpg

Adam zaten tartışmak için bu konuyu açıyor. Sana ne yaşından? Uğraşmayacaksan yazma arkadaş. Kürt'ler vardı hala daha var. Kürdistan falan demiyorum lanet gelsin Kürdistancılara. Ama Kürt'ler hala var. Atatürk benim de atam ve çok seviyorum. Ama Kürt'ler ile ne alakası var Atatürk'ün? 18 yaş altısın ve manipüle edilmişsin. Fazla oyun oynama :)
Hocam afedersiniz ama iyi misiniz? Kürtler var mı var evet. Kimse yok demiyor. Atatürk'ün kökeni ne? Türkçe konuşuyor türk devleti kurmuş ve türkçe eserler vermiş değil mi? Bu adam bence indoçinli hocam türkçe konuşup türk devleti kurmuş ve türkçe eserler vermiş olabilir ama bence indoçinli dersem gülersiniz değil mi? Ki şah ismail döneminde kürtlük bir ayrı kültür değildi. Bu cümleyi anlayabiliyor musunuz? O dönemde kürt yoktu fars vardı. Nasıl tatar ve yakut türkü yoktu türk vardı, kürt yoktu baluçi yoktu zaza yoktu dari yoktu pashito yoktu fars vardı. Bu cümleler anlaşılıyor mu? Bir adam türkçe konuşup, türkçe eser verip, sarayını türklerle doldurup, bütün eserleri türkçe ise o adama türk dersin.

Eki Görüntüle 2145016
Kürd kokenli diyorum kürd devleti değil arada fark var

Hâlâ attığım 1.el ibn bezzazın kaynağını çürütmedin Eki Görüntüle 2145019
Sen bizzat kendisi tarafından yazılan mektupun kaynağını çürüttün mü? 1.el 2. el farkını bilir misin? 1. el 'bizzat' kendisi tarafından yazılan, 2. el onu görenler tarafından yazılan, 3. el onu duyanlar tarafından yazılan kaynaklardır. Ben sana bizzat kendisi ve gören seyyah tarafından yazılan kaynak gösterdim sen bana doğumundan 129 yıl önce yazılan bir kaynak gösterdin. Hanedan dediğimiz kavram zaman içerisinde değişebilir bu çok normaldir. Nasıl babürler hindistana ilk ayak bastığında türkse ama 100 yıl sonra hintli ise safevi hanedanının kökeni fars olabilir. Fakat şah ismail döneminde türktür.

Kürd kokenli diyorum kürd devleti değil arada fark var
Hocam 1. el ve 2. el kaynak veren benim. Sen 129 yıl öncesinden safevi hanedanlıgının kökenini anlatan bir kaynak anlatıyorsun. Biz 8 nesil öncesinde türkmeniz. 4 nesil öncesinde kürtleşiyoruz. Benim 8 nesil öncesinde türkmen beyi olan atam varken şuan 2 nesil öncem türkçe bilmez.

Sen bizzat kendisi tarafından yazılan mektupun kaynağını çürüttün mü? 1.el 2. el farkını bilir misin? 1. el 'bizzat' kendisi tarafından yazılan, 2. el onu görenler tarafından yazılan, 3. el onu duyanlar tarafından yazılan kaynaklardır. Ben sana bizzat kendisi ve gören seyyah tarafından yazılan kaynak gösterdim sen bana doğumundan 129 yıl önce yazılan bir kaynak gösterdin. Hanedan dediğimiz kavram zaman içerisinde değişebilir bu çok normaldir. Nasıl babürler hindistana ilk ayak bastığında türkse ama 100 yıl sonra hintli ise safevi hanedanının kökeni fars olabilir. Fakat şah ismail döneminde türktür.
Dediğim gibi dil köken belirtmez

Geri
Yukarı