Sahibinden.com Çar Alım-Satım Dolandırıcılığı

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Dostum polise gidiyorsun ve durumu anlatıyorsun. Parayı yollarken bana zorla "Çar alım satım" notu girdirdiler diyorsun. Eğer bu konuşmalar Wattsap üzerinden olduysa daha güzel. Ama yok, not düşme olayını telefonda GSM operatörleriyle konuşurken söylediyse de problem değil. Çünkü bu ihtimali düşünerek herifin dolandırıcı olduğunu ispatladım.
Elimde kapı gibi video var daha ne olsun, "Sen bu direksiyonu genç bir arkadaşa bugün satmadın mı" dediğimde birde olayı çözüyor ve kapatıyor telefonu. Özelden videoyu sana atabilirim, yaşımı küçük falan söyledim.

Polis zaten bu tarz durumlarda ne yapması gerektiğini çok iyi biliyor.
Sana yardımcı olurlar. 506 **10 ***, bu numaraya Wattsap ile mesaj at, videoyu da yollarım sana.

Son düzenleyen: Moderatör:
Android telefonum ama zaten Technopat uygulaması var. Direk fotoğrafları göstersem olacak mı yani onu soruyorum ?

@BilgisayarKurdu Sosyal Mühendislik 101 gibisiniz. Maşallah. Ben de babamın doktor taklidiyle hastaneye girmesini iş sanardım. Bu arada, cevap büyük ihtimalle evet ama yine de soruyorum, satıcı senin tam ismini biliyor mu? Forumdaki adın anladığım kadarıyla senin ismin. Gelirse bir de biz el atalım tüm Sosyal ailesi olarak.
Dinlenip dinlenip ban atacak yöneticiler var burada. Bence zevk bile alırlar işlem sırasında. :D

Evet fotoları göster.

Android telefonum ama zaten Technopat uygulaması var. Direk fotoğrafları göstersem olacak mı yani onu soruyorum ?
Resimler sonradan üzerin oynanabilen dosya formatları kesin delil yerine geçmez. Ancak elimdeki video kesin bir delil. Adamın aynı numaradan aynı ürünü daha sonraki bir saatte satmaya çalıştığı ve ayıkınca hemen kapattığı görülüyor netçe, 4K zaten baya net merak etme :)

Fotoğraflar da yan döküman olarak kullanılır. Önemli olan video.
Bankamatik Fişini mutlaka yanına al, bankadan döküm almakla uğraşma bir de.

Abi Whatsapp'tan mesaj attım.

Polisin yapabileceği bir şey yok diye düşünüyorum, çünkü çok eskiden Facebook'ta oyun çarı takas edip satabileceğimiz veya alabileceğimiz gruplar vardı, bu grupta öyle dolandırmalar oldu ki kimsenin aklı almaz. O gruptaki herkes en az bir kez birini dolandırmıştır olaya polis girmesine rağmen hiçbir şey olmamıştır belki de kimse polise gitmemiştir tehdit amaçlı öyle diyorlardır. Ben de bilmiyorum.

154 Gökhan (Abi) ihbar hattı. :)

Kaba taslak olayları anlat Gökhan Abi'nin W.B'den attıklarını göster hallolur İnşallah.

Polisin yapabileceği bir şey yok diye düşünüyorum, çünkü çok eskiden Facebook'ta oyun çarı takas edip satabileceğimiz veya alabileceğimiz gruplar vardı, bu grupta öyle dolandırmalar oldu ki kimsenin aklı almaz. O gruptaki herkes en az bir kez birini dolandırmıştır olaya polis girmesine rağmen hiçbir şey olmamıştır belki de kimse polise gitmemiştir tehdit amaçlı öyle diyorlardır. Ben de bilmiyorum.
Öncelikle doğru, zaten hiçbir online oyun çar alım satımını meşru kılmaz.
Oyuna kayıt olurken bile sözleşmede bunu kabul etmiş olursunuz. Ama yinede oyun hesabı dolandırıcılığı kesinlikle suç teşkil eder.
Bir zamanlar METİN2 hesabı çalınan, internet kafesi olan psikopat bir abla polise başvurmuş ve çok da güzel sonuç almıştı. Hatta haberlere çıkmıştı bilmem hatırlar mısın?

Olay tamamen hakkının peşine düşmek ile alakalı. Burada direkt olarak para dolandırıcılığı var, hırsızlık var. Polis hiçbir şey değil, çok şey yapar.

@BilgisayarKurdu Sosyal Mühendislik 101 gibisiniz. Maşallah. Ben de babamın doktor taklidiyle hastaneye girmesini iş sanardım. Bu arada, cevap büyük ihtimalle evet ama yine de soruyorum, satıcı senin tam ismini biliyor mu? Forumdaki adın anladığım kadarıyla senin ismin. Gelirse bir de biz el atalım tüm Sosyal ailesi olarak.
Dinlenip dinlenip ban atacak yöneticiler var burada. Bence zevk bile alırlar işlem sırasında. :D
Ya zaten yazılımcı olduğumuz için kaç tane sosyal mühendislik makalesi okuduğumu ben bile hatırlamıyorum. Yalan yok ben de basit oyun hesapları çaldım ettim, ama bu kadar aptal değildik. Kimsenin aklına bile gelmiyordum yani :)

SON DAKİKA! Herif ilanı kaldırmış herkese duyrulur. Tedbirini al @Yakup_Polat dostum.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı