Sahibinden.com'da başıma gelen olay

Dostum sorularını çok özet bir şekilde yanıtlayacağım.
1- Senden herhangi bir talebi olamaz. Uzaktan satışta aksine bir sözleşme olmadığı yahut satıcının alıcıya malı ulaştırmayı üstlenmediği sürece hasar alıcıya aittir. Bu yüzden endişelenmene gerek yok. Sakın ola iade falan alma.
2- Hakaret hususunda, her ne kadar telefon konuşmalarının kayda alınıp delil olarak mahkemeye sunulması mümkün olmasa da, WhatsApp yahut SMS mesajlarını delil olarak ileri sürebilirsin. Arkadaşların dediklerine bakma eğer açık bir hakaret söz konusu ise ki görünen O, TCK md. 125 F. 1 kapsamında suç duyurusunda bulunabilirsin. Yazışmaların içeriğinde küfür var ise doğrudan ceza alır. Gerçi hakaret suçu uzlaştırma kapsamında. Bu arkadaş seni yolayım demiş fakat uzlaştırmada belki sen ondan 500-1500 TL arası bir para alabilirsin. Özellikle devlet memuru ise yahut sicil kaydının problem yaratacağı kişilerden ise, emin ol bu meblağları ödeyecektir.
3- Hukuki sorunlarınız olduğunda normal vatandaştan bilgi almaya çalışmayın. Mesajları okuyorum çok acayip şeyler görüp şok oluyorum. Hukuk sistemine olan eleştirilerin bazılarını anlayışla karşılıyorum fakat lütfen bilmediğiniz özellikle uzmanlık gerektiren konularda başkalarının hayatını etkileyecek sözler sarf etmeyin.

Sırf bu konuya cevap yazmak için uzun bir aradan sonra tekrar giriş yaptım.
Hiç korkmayın, hiçbir şey yapamaz. Yapabileceği en fazla şeyleri sayayım:

1) Emniyete gider, şikayet eder. Emniyet adama "Ya birader git işine, açacağın dava masrafı kaç tutacak haberin var mı?" diyerek ikna eder. Şikayet kaydı oluşmaz.
2) Emniyete gider, şikayet eder. Süper hızlı işleyen bürokrasimizde artık 6 ay sonra mı olur, 1 yıl sonra mı olur, bu şikayet arabuluculuk bürolarına verilir. Bunlar resmi hukuk büroları değildir, devletin gereksiz gördüğü şeyleri itelediği "Öpüşün barışın bakayım." diye kağıt imzalatmasıdır. Adam aradan uzun zaman geçmiş olay için bir de 4-5 sene mahkeme duvarı seyretmemek için kağıda bir imza atar konu kapanır (yüzyüze olmak zorunda değilsiniz). Ardından savcılık "takipsizlik kararı" çıkarır ve konu kapanır.
3) Ya da taraflardan biri arabuluculuk bürosuna gitmez veya gitse de sorun yok diye imza atmayı ve barışmayı reddeder. Olay savcılığa taşınır. Savcı yine bakar "Bu ne saçma dava oğlum!" der ve yine takipsizlik kararı çıkarır ve konu kapanır.
4) Olay kamu davasına dönmeyeceği için, eleman yine de davayı sürdürmek istiyorsa cebinden mahkeme masrafları, dosya masrafları, avukat (opsiyonel), şu bu derken epey bir para (binlerce lira) gideceğini fark edince davayı sürdürmek istemez, her ne kadar arabuluculukta hayır demiş olsa da.
5) Ya da eleman kafayı takar ve tüm masraflar ile davayı açar. Mahkeme de size sanık olarak ücretsiz bir avukat atar (bir dilekçe yazmanız yeter). Girdiğiniz ilk dava celsesinde hakim "Bu ne saçma iş!" der, dava biter. Zaten sizde delil ispat da vardır. Tüm masraflar adama girer. (Mahkeme ortamları böyle asliye ceza işlemleri için ciddi ortamlar değildir rahat olun. Size dava 9'da derler, hakim 10'da elini kolunu sallaya sallaya gelir. Zaten 20 dava varsa maksimum 4-5 davanın insanları gelmiştir, çoğunlukla kimse mahkemeye bile gitmez çünkü hakim zaten kararı bir önceki gün vermiştir, davalara bakarken. Girersiniz, toplam 1, 5-2 dakikada olay biter, mübaşir sıradaki kişileri çağırır gidersiniz.)

Ama adam ciddi derecede psikopat değilse bunların hiçbiri yaşanmaz. Emniyete bile gitmeyebilir hiç, belki giderse de polis onu tersler zaten. Bana göre en uç ihtimalde bu olay arabuluculukta kalır. Davaya hiç dönmez. Savcılığa gitmez ki giderse de savcılık her türlü takipsizlik verir. Adamlar her gün yığınla cinayet, tecavüz vs vakası ile uğraşıyor zaten. Bu tip düşük olayları bürokrasi sistemine bile sokmuyorlar yoğunluk olmasın daha fazla diye.

Sonuç olarak,
Adam kendini Amerika'da zannetmiş ve sizin gözünüzü korkutmaya çalışıyor. Hiçbir ceza almazsınız. 4000 lira falan palavra. En en en fazla, arabuluculuk bürosu "Ya bence uğraşmayın şunla verin 40 lirasını gitsin, tabii yine siz bilirsiniz." şeklinde size bir teklifle gelebilir belki, yani arabulucu da sizin bizim gibi bir insan, hukuki bir rütbesi yok avukat gibi. Siz de "Aynen." dersiniz, arabulma kağıdı hazırlanır, adam da "40 liramı aldım, bu konuyu kapattım ve ileride bu konuda hiçbir hak talebinde bulunmayacağım." yazan kağıt imzalar gider. Ama buna bile ihtimal vermiyorum. Zaten taaaa arabuluculuk yazısı geldiğinde (artık ne zaman gelirse) adam ya bu olayı unutmuş olur, ya uğraşmamak için konuyu kapatır "Tüm iddialarımdan vazgeçtim, hiçbir şey de talep etmiyorum." diye kağıt imzalar, ya da siz "Sana zırnık yok git aç davanı." da deseniz veya herhangi bir sebepten arabulma olmasa bile dava masraflarını görünce dava açmaya ve yıllarca mahkeme mahkeme sürünmeye cesaret edemez.

Korkmayın hiçbir şey yapamaz.

Not:
Siz de dava açmaya kalkmayın. Attığınız taş ürküttüğünüz kuşa değmez. Davanız kamu davası olmaz, sizden masraf istenir. Ödeseniz bile masrafları, adam kesinlikle 4 yıl altında bir ceza alır böyle bir olaydan. Bu cezası da, ceza aldığı süre boyunca aynı suçu tekrar işlemeyeceği şartı koşularak ertelenir. Adam 2 yıl ceza aldıysa, 2 yıl dışarıda serbest gezer. Bu süre içinde aynı suçu tekrar işlemezse yani başkasına küfür etmezse (en azından küfür ettiği kişi dava açmazsa diyelim), dışarıda gezdiği bu süre için cezası infaz edilmiş (yani cezasını çekmiş) sayılır ve 2 yıl sonunda tamamen suçtan sıyrılmış ve cezasını bitirmiş sayılır. Siz de mahkeme masrafına girdiğinizle kalırsınız. Adamın hayatında hiçbir değişiklik olmaz. Dediğim gibi, attığınız taş ürküttüğünüz kuşa değmez. Bırakın yarın öbür gün başka birinden belasını bulur zaten.
Eline sağlık çok güzel yazmışsın. Film senaryosu olmuş bu iyice :)

Bu ürün kargoda kırılmış olabilir veya kendi takmaya çalışırken kırdı, şimdi yalan söylüyor. Alan kişi ergen yaşlarda mı, daha mı ufak, olgun biri mi? gerçekten merak ettim. Çünkü velet birine benziyor gibi. Çok fazla karşılaştım bu tür insanlarla. Bu konuya açıklık getirirseniz iyi olur.

Arkadaşlar ban yemiştim yazamadım adama ikna ettim 20TL attım sustu ama küfürleri içinde dilekçe gönderdim avukat vasıtasıyla avukata %60komisyon verdim ve para ödemedim.

Benzer durum başına geldi. 2 adet ram gönderdim. Bozuk diye para iadesi istendi. Bende ürünleri geri istedim. Sisteme takıp çalıştırıp gösterdim. Sonrasında diyor ram bozuk değil uyumsuzmuş.

3.300 TL altındaki borçlar için hiçbir yasal işler başlatılamaz. 40 TL için bu kadar uğraşması gerçekten komik 8-10 yaşında sanırım arkadaş.

Ben birisine 8 GB RAM'i 4 GB sanarak satmıştım. Bir süre sonra sizin RAM 8 GB idi diye mesaj attı ve bana para gönderdi. Almak istemedim ama ısrar etti. Böyle adamlar da var 40 TL için bu kadar küfür edenler de işte...

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı