Sahibinden.com'da başıma gelen olay

Yani bir de adama göndermeden önce fotoğrafını çektim çok belli oluyor sağlam olduğu soğutucunun gönderdiğim kutunun içinde çekmiştim bir de fotoğrafı belli oluyor birazdan whatsaap konuşmalarını video olarak atacağım.

Muz cumhuriyeti değil burası. 40TL'lik ürün için 4.000TL'lik ödeme alacakmış öyle mi? Hadi diyelim ki öyle. Aşama aşama gidiyorum;
- A ürünü istedi. A ürünü ulaştı.
- 40TL'ye anlaşıldı. Yalnızca 40TL ödedi.
- Kargo taşımada oluşabilecek hiçbir sorumluluk satıcı tarafından üstlenilmez.
Sonuç? En fazla olacak olan 40TL iade edersin, ürünü geri alırsın. Ortada sizden yana oluşan bir suç yok. Yalnızca karşı taraf adına bir mağduriyet var.
Peki ettiği bir ton hakaret ne olacak esas o kişi bunun bedelini güzel öder, mahkeme masrafları dahil.
Ayrıca arkadaşlar, birisinden habersiz görüşme, görüntü kayıt altına almak suçtur! Görüşmeyi kaydediyorum veya görüntü alıyorum diye belirtmeniz karşı tarafında bunu anlaması esastır. Aksi gösterilecek kayıt vs. sizin işlediğiniz bir nevi kişisel hak ihlal suçudur (Kısa mesaj ve yazışmalar [Genel olarak] hariç). Bilginize.

Muz cumhuriyeti değil burası. 40TL'lik ürün için 4.000TL'lik ödeme alacakmış öyle mi? Hadi diyelim ki öyle. Aşama aşama gidiyorum;
- A ürünü istedi. A ürünü ulaştı.
- 40TL'ye anlaşıldı. Yalnızca 40TL ödedi.
- Kargo taşımada oluşabilecek hiçbir sorumluluk satıcı tarafından üstlenilmez.
Sonuç? En fazla olacak olan 40TL iade edersin, ürünü geri alırsın. Ortada sizden yana oluşan bir suç yok. Yalnızca karşı taraf adına bir mağduriyet var.
Peki ettiği bir ton hakaret ne olacak esas o kişi bunun bedelini güzel öder, mahkeme masrafları dahil.
Ayrıca arkadaşlar, birisinden habersiz görüşme, görüntü kayıt altına almak suçtur! Görüşmeyi kaydediyorum veya görüntü alıyorum diye belirtmeniz karşı tarafında bunu anlaması esastır. Aksi gösterilecek kayıt vs. sizin işlediğiniz bir nevi kişisel hak ihlal suçudur (Kısa mesaj ve yazışmalar [Genel olarak] hariç). Bilginize.
Peki hocam satıcı bu küfürleri hakaretleri nasıl kanıtlayacak o zaman?

Peki hocam satıcı bu küfürleri hakaretleri nasıl kanıtlayacak o zaman?
Görüşme başladığında, karşı tarafa "Görüşmeleri kayıt altına alıyorum." demesi ve ses kayıdı ya da video alıyorsa bu kayıtta da bu uyarı yer almalıdır. Siz herhangi bir banka, GSM, İSS vs. ile hiç irtibata geçmiyor musunuz? Birebir söylenmek durumundadır.
Böyle bir zorunluluk olmasa herhangi bir mecrada ben sizi tahrik edeyim sonra siz bana saydırmaya başladığınızda kayıt altına alayım. Yetkili merciye gidip bu adam bana sövdü diyeyim. Sizce bu oldu mu? Siz veya temsilciniz demeyecek mi; "Bu görüşmenin evveli vardır." veya "Aralarındaki samimiyete istinaden böyle konuşulmaktadır, art niyetli olarak habersiz çekim/kayıttır." O zaman ne yapacaksınız?

Görüşme başladığında, karşı tarafa "Görüşmeleri kayıt altına alıyorum." demesi ve ses kayıdı ya da video alıyorsa bu kayıtta da bu uyarı yer almalıdır. Siz herhangi bir banka, GSM, İSS vs. ile hiç irtibata geçmiyor musunuz? Birebir söylenmek durumundadır.
Böyle bir zorunluluk olmasa herhangi bir mecrada ben sizi tahrik edeyim sonra siz bana saydırmaya başladığınızda kayıt altına alayım. Yetkili merciye gidip bu adam bana sövdü diyeyim. Sizce bu oldu mu? Siz veya temsilciniz demeyecek mi; "Bu görüşmenin evveli vardır." veya "Aralarındaki samimiyete istinaden böyle konuşulmaktadır, art niyetli olarak habersiz çekim/kayıttır." O zaman ne yapacaksınız?
Doğru haklısınız.

Sırf bu konuya cevap yazmak için uzun bir aradan sonra tekrar giriş yaptım.
Hiç korkmayın, hiçbir şey yapamaz. Yapabileceği en fazla şeyleri sayayım:

1) Emniyete gider, şikayet eder. Emniyet adama "Ya birader git işine, açacağın dava masrafı kaç tutacak haberin var mı?" diyerek ikna eder. Şikayet kaydı oluşmaz.
2) Emniyete gider, şikayet eder. Süper hızlı işleyen bürokrasimizde artık 6 ay sonra mı olur, 1 yıl sonra mı olur, bu şikayet arabuluculuk bürolarına verilir. Bunlar resmi hukuk büroları değildir, devletin gereksiz gördüğü şeyleri itelediği "Öpüşün barışın bakayım." diye kağıt imzalatmasıdır. Adam aradan uzun zaman geçmiş olay için bir de 4-5 sene mahkeme duvarı seyretmemek için kağıda bir imza atar konu kapanır (yüzyüze olmak zorunda değilsiniz). Ardından savcılık "takipsizlik kararı" çıkarır ve konu kapanır.
3) Ya da taraflardan biri arabuluculuk bürosuna gitmez veya gitse de sorun yok diye imza atmayı ve barışmayı reddeder. Olay savcılığa taşınır. Savcı yine bakar "Bu ne saçma dava oğlum!" der ve yine takipsizlik kararı çıkarır ve konu kapanır.
4) Olay kamu davasına dönmeyeceği için, eleman yine de davayı sürdürmek istiyorsa cebinden mahkeme masrafları, dosya masrafları, avukat (opsiyonel), şu bu derken epey bir para (binlerce lira) gideceğini fark edince davayı sürdürmek istemez, her ne kadar arabuluculukta hayır demiş olsa da.
5) Ya da eleman kafayı takar ve tüm masraflar ile davayı açar. Mahkeme de size sanık olarak ücretsiz bir avukat atar (bir dilekçe yazmanız yeter). Girdiğiniz ilk dava celsesinde hakim "Bu ne saçma iş!" der, dava biter. Zaten sizde delil ispat da vardır. Tüm masraflar adama girer. (Mahkeme ortamları böyle asliye ceza işlemleri için ciddi ortamlar değildir rahat olun. Size dava 9'da derler, hakim 10'da elini kolunu sallaya sallaya gelir. Zaten 20 dava varsa maksimum 4-5 davanın insanları gelmiştir, çoğunlukla kimse mahkemeye bile gitmez çünkü hakim zaten kararı bir önceki gün vermiştir, davalara bakarken. Girersiniz, toplam 1, 5-2 dakikada olay biter, mübaşir sıradaki kişileri çağırır gidersiniz.)

Ama adam ciddi derecede psikopat değilse bunların hiçbiri yaşanmaz. Emniyete bile gitmeyebilir hiç, belki giderse de polis onu tersler zaten. Bana göre en uç ihtimalde bu olay arabuluculukta kalır. Davaya hiç dönmez. Savcılığa gitmez ki giderse de savcılık her türlü takipsizlik verir. Adamlar her gün yığınla cinayet, tecavüz vs vakası ile uğraşıyor zaten. Bu tip düşük olayları bürokrasi sistemine bile sokmuyorlar yoğunluk olmasın daha fazla diye.

Sonuç olarak,
Adam kendini Amerika'da zannetmiş ve sizin gözünüzü korkutmaya çalışıyor. Hiçbir ceza almazsınız. 4000 lira falan palavra. En en en fazla, arabuluculuk bürosu "Ya bence uğraşmayın şunla verin 40 lirasını gitsin, tabii yine siz bilirsiniz." şeklinde size bir teklifle gelebilir belki, yani arabulucu da sizin bizim gibi bir insan, hukuki bir rütbesi yok avukat gibi. Siz de "Aynen." dersiniz, arabulma kağıdı hazırlanır, adam da "40 liramı aldım, bu konuyu kapattım ve ileride bu konuda hiçbir hak talebinde bulunmayacağım." yazan kağıt imzalar gider. Ama buna bile ihtimal vermiyorum. Zaten taaaa arabuluculuk yazısı geldiğinde (artık ne zaman gelirse) adam ya bu olayı unutmuş olur, ya uğraşmamak için konuyu kapatır "Tüm iddialarımdan vazgeçtim, hiçbir şey de talep etmiyorum." diye kağıt imzalar, ya da siz "Sana zırnık yok git aç davanı." da deseniz veya herhangi bir sebepten arabulma olmasa bile dava masraflarını görünce dava açmaya ve yıllarca mahkeme mahkeme sürünmeye cesaret edemez.

Korkmayın hiçbir şey yapamaz.

Not:
Siz de dava açmaya kalkmayın. Attığınız taş ürküttüğünüz kuşa değmez. Davanız kamu davası olmaz, sizden masraf istenir. Ödeseniz bile masrafları, adam kesinlikle 4 yıl altında bir ceza alır böyle bir olaydan. Bu cezası da, ceza aldığı süre boyunca aynı suçu tekrar işlemeyeceği şartı koşularak ertelenir. Adam 2 yıl ceza aldıysa, 2 yıl dışarıda serbest gezer. Bu süre içinde aynı suçu tekrar işlemezse yani başkasına küfür etmezse (en azından küfür ettiği kişi dava açmazsa diyelim), dışarıda gezdiği bu süre için cezası infaz edilmiş (yani cezasını çekmiş) sayılır ve 2 yıl sonunda tamamen suçtan sıyrılmış ve cezasını bitirmiş sayılır. Siz de mahkeme masrafına girdiğinizle kalırsınız. Adamın hayatında hiçbir değişiklik olmaz. Dediğim gibi, attığınız taş ürküttüğünüz kuşa değmez. Bırakın yarın öbür gün başka birinden belasını bulur zaten.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı