Çözüldü Sahibinden üzerinden satılan 1 TB SSD'yi 120 GB olarak iade eden dolandırıcıya ne yapılmalı?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

xkeremm.22

Centipat
SSD sattım sahibinden güvende ile 1 TB. Adam iade etmiş bana 120 GB göndermiş. İade sebebine de bunu yazmış yanlış ürün diye. Ne yapmalıyım?

Çözüm
Gönderirken seri numarası gibi bilgileri kayıt altına almadıysanız, hakkınızı arayamazsınız gibi.
Öncelikle hakkınızı haram edin hocam o şahsiyete.
Param Güvende sisteminde 2 çeşit dolandırma yöntemi olduğu vurgulanmış.
Satıcının dolandırması.
Ve ikincisi alıcının satıcıyı dolandırması.
Üzülerek belirtiyorum alıcı sizi kandırmış.
Sağ olsunlar bunun önüne geçmiyorlar Sahibinden sistemi.
Telefon ya da bilgisayar satmadan önce seri numarasını önemli kısımlarını video kayıt altına alsaydınız hukuki süreçte siz haklı durumda olabilirdiniz

YANİ SERİ NUMARASI OLSA NE yapacaktım

Seri numarası ile ne yapabilirim?
Mesela ben satıcıyım sana bir ürün göndereceğim.

Örnek olarak; Kingston HyperX Fury 8 GB 3200 MHz ürünümü sana satacağım.

Arkasında ürünün seri numarası var onun fotoğrafını ve videosunu çekip o şekilde kargo paketine koyuyorum.

Satış ilanına da ürünün seri numarasını ekleyebilirsin.

Gönderilecek ürünün seri numarası; 8884845745454 vb.

Böylece kendini daha da garantiye almış olursun.
sana gelen ürünün seri numarasında 3 tane sayı silindiyse kabul etmeyip bile geri gönderebilirsin alıcıya/satıcıya.

Mesela ben satıcıyım sana bir ürün göndereceğim.

Örnek olarak; Kingston HyperX Fury 8 GB 3200 MHz ürünümü sana satacağım.

Arkasında ürünün seri numarası var onun fotoğrafını ve videosunu çekip o şekilde kargo paketine koyuyorum.

Satış ilanına da ürünün seri numarasını ekleyebilirsin.

Gönderilecek ürünün seri numarası; 8884845745454 vb.

Böylece kendini daha da garantiye almış olursun.
sana gelen ürünün seri numarasında 3 tane sayı silindiyse kabul etmeyip bile geri gönderebilirsin alıcıya/satıcıya.
eyw hocam

YANİ SERİ NUMARASI OLSA NE yapacaktım

Tam olarak seri numarasına odaklanmayın ürünü kargolamadan önce video kayıt altına almış olacaktınız.
Ben bu ürünü sahibinden Param Güvende ile bu şahısa kargolayacağım şeklinde belirtmiş olsaydınız video olarak siz hukuki olarak önde olurdunuz.
Kanıt olurdu telefonunuzda.

Geçmiş olsun dostum, ben olsaydım ona bir alo alo siparişiniz var kapıda lütfen alın diyen 50 tane dayı yollardım ama o sana kalmış :D

Tam olarak seri numarasına odaklanmayın ürünü kargolamadan önce video kayıt altına almış olacaktınız.
Ben bu ürünü sahibinden Param Güvende ile bu şahısa kargolayacağım şeklinde belirtmiş olsaydınız video olarak siz hukuki olarak önde olurdunuz.
Kargo şubesine giriş yaptığı anda videoyu açıp ürünü kutuda çıkartıp gösterip, tekrar yerine koyup işlemini yaptırıp kargo şubesine emanet ettikten sonra kapatırsa anca kendini tamamen aklar.

Çünkü sen evde videoya alıp ürünü değiştirmişsin derse zort olursun.

Tam tersi yukarda belirttiğim gibi seri numarası elinde olan bir kişi asla ama asla hukuksal olarak geride olamaz.

Videoda bahaneler çok üretilir gönderilen ürün şubeye teslim edilmeden değiştirilmiş vb.
Konular çok etkiler

Geçmiş olsun dostum, ben olsaydım ona bir alo alo siparişiniz var kapıda lütfen alın diyen 50 tane dayı yollardım ama o sana kalmış :D

Kargo şubesine giriş yaptığı anda videoyu açıp ürünü kutuda çıkartıp gösterip, tekrar yerine koyup işlemini yaptırıp kargo şubesine emanet ettikten sonra kapatırsa anca kendini tamamen aklar.

Çünkü sen evde videoya alıp ürünü değiştirmişsin derse zort olursun.

Video kayıt altına alırken öncelik zaten seri numarasını almak olur benim gözümde.
İkincisi evde video çekip ürünü değiştirdiğimi kimse iddia edemez.
Video da zaten ürünün o olduğunu belirtirim yani göndereceğim ürünün.
Ürünün kutusu ve üründe yazan seri numarasını kayıt altına almış oluyorum.
"KANIT" adı üstünde.
Ve ekstra olarak ilanda da belirtince seri numarasını kimse sen haksızsın diyemez bana bu durumda eğer ki böyle bir konuda mağdur taraf ben olursam.

Yeni konular

Geri
Yukarı