Samsung 860 EVO SATA vs Sandisk Ultra 3D

HuS.TeR

Hectopat
Daha fazla  
Daha önce Samsung 840 EVO ve 850 EVO kullandım ve şu anda 860 EVO 250 GB kullanıyorum. 500 GB'a yükseltip 1/4'ünü oyuna, 2/4'ünü arşive ayırabilmek istiyorum, dayanıklılık/sorunsuzluk önemli.
  • 568 TL(indirimli) - Samsung 860 Evo 500GB 560MB-520MB/s Sata3 2.5" SSD (MZ-76E500BW)
  • 559 TL(indirimli) - SanDisk Ultra 3D 500GB 2400MB-1750MB/s M.2 NVMe SSD (SDSSDH3N-500G-G25)
  • ~600 TL - Kingston A2000 500 GB 2200/2000MB/s M.2 NVMe SSD (SA2000M8/500G)
SATA alacaksam 860 EVO harici almayacağım. SATA SSD'ler form faktörlerinden dolayı ve SATA arayüz hız sınırından dolayı serin çalışabiliyor, fakat turbowrite (Samsung) ile yakalanan 550 MB/s gibi hızlar belli bir dosya boyutunun üzerindeki dosyaları kopyalarken sıcaklıktan bağımsız dramatik olarak düşebiliyor(160 MB/s gibi). Bu noktada m2 NVMe modelleri rahat ısınabiliyor ve ısındıklarında hızları düşüyor. Anakartımda pasif m2 soğutucu var fakat ne kadar etkili olur bilmiyorum.
Sandisk Ultra 3D nvme, WD SN550 ile aynı SSD. Kingston A2000 aksine DRAM'e sahip değiller. Rastgele yazma hızları bu yüzden bir tık düşük. DRAM genelde OS kurulan sistemlerde hız avantajı sağlıyor, depolama için bariz bir fark yok. Fakat elektrik kesintisi esnasında kopyalama yapılıyorsa önbellekteki verinin siliniyor olması bir handikap.

Ekli görselde teknik verileri içeren tablo mevcut.

ssd.png

Düşüncelerinizi ve tavsiyelerinizi bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sandisk öneririm M.2 faktöründen dolayı.

Mantıken DRAM'in veri kaybı riski var ama üst seviye modellerde çoğunlukla DRAM bulunuyor diye biliyorum. DRAM'in bu riskini bertaraf eden bilmediğimiz birşey mi var acaba?

Normalde Samsung derdim fakat M.2 olayından dolayı SanDisk olabilir.

1 TB Samsung 860 Evo M.2 SATA SSD kullanıyorum. İlk kurduğumda harddiskimde kurulu olan R6 Siege, COD (tüm modlar), Bf4, Bf1, Bf5 kopyaladım. Bu esnada en fazla 43 dereceyi gördü. M.2 SSD'im ekran kartının üstündeki yere takılı.

Mantıken DRAM'in veri kaybı riski var ama üst seviye modellerde çoğunlukla DRAM bulunuyor diye biliyorum. DRAM'in bu riskini bertaraf eden bilmediğimiz birşey mi var acaba?
Hız olabilir, bertaraf etmiyor ama dram'in hıza katkısı belli ki cache'de kaybolabilecek veriden daha önemli. İlk mesajda yazmayı unutmuşum, SSD'lerin TBW'leri var belki ama dram SSD'nin daha az yıpranmasını da sağlıyor ayrıca.

Geri
Yukarı