Sapphire R9 380 Kasma Sorunu

intel'legent

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar cuma günü vatandan oyun oynamak için sistem topladım. Fakat aldığıma pişman oldum. Hiç kasmamasi gereken bir sistem fakat cok kasıyor. Sebebi nedir ? Yardımcı olursanız sevinirim. Sistem:
Sapphire R9 380 4 gb ekran kartı
MSI H110M VD anakart(2133 mhz ddr4)
8 Gb kingston 2133 mhz ddr4 ram
Intel i5 6500 skylake islemci
Zalmab r1 600 w kasa
Seagate 7200 rpm 64 mb hdd.
Yardimlarınızı bekliyorum bugün vatana gideceğim konuşmaya.

Vatana gittim pc yi bir gün tuttular. Sorun yüklediğin işletim sisteminden dedi. Orjinal alma bosuna o kadar para verme kendin yükle dedi. Yükledim yine aynı şey. Arkadaşlar lütfen yardım edin aldığımdan beri birşey yapamıyorum. O kadar para verdik babamın yüzüne bakamıyorum.

Hocam onboard denedim kasmalar arttı. Bana ne yapmamı önerirsiniz şuan ki durumda?

Kontrol ettim hocam çalınan parça yok. Burada güvenilir bir yer zaten. Siz söyleyince Cpu-Z yükledim denedim işlemci aynı gözüküyor. Diğer parçalarda aynı.

Sorun ekran kartında değil demekki ekran kartı bir nebze daha azaltmış sorunu tam çözmemiş. Dediğim gibi HDD sorunluysa verileri geç okur bu yüzdende takılmalar yaşanır. SSD işte bu yüzden rağbet görüyor. Keza HDD çalışma prensibini AHCI SATA yerine IDE ayarlar sonra Windows kurarsanda aynı şey oluyor. Yani HDD'de sorun olmasa bile sorunluymuş gibi sistemi kasıyor.

Önereceğim şey biostan HDD çalışma şekline bak AHCI SATA'mı IDE'mi önce bunu öğren. IDE ise AHCI SATA'ya çevir sonra format çekip windows kurup öyle dene bakalım.

Son düzenleme:
Ekran kartında 67 derece demişsiniz normal. Peki işlemcide kaç derece olduğuna bakarmısınız?
Bence sorun ısı ya da HDD den kaynaklanıyor.
Ya da bios ayarlarında bi yanlışlık yapılmış olabilir. Biosu sıfırlayıp ayarlarını baştan kendiniz yapmayı deneyebilirmisiniz?

Sorun ekran kartında değil demekki ekran kartı bir nebze daha azaltmış sorunu tam çözmemiş. Dediğim gibi HDD sorunluysa verileri geç okur bu yüzdende takılmalar yaşanır. SSD işte bu yüzden rağbet görüyor. Keza HDD çalışma prensibini AHCI SATA yerine IDE ayarlar sonra Windows kurarsanda aynı şey oluyor. Yani HDD'de sorun olmasa bile sorunluymuş gibi sistemi kasıyor.

Önereceğim şey biostan HDD çalışma şekline bak AHCI SATA'mı IDE'mi önce bunu öğren. IDE ise AHCI SATA'ya çevir sonra format çekip windows kurup öyle dene bakalım.
Hocam oyun oynamıyorken 54 derece civarıydı işlemci. Windows ' u her kurmaya çalıştığımda diski seçemiyordum. Sadece cmd den formatlayıp yapabiliyordum. Windows 7 usbden kurarken ise diski hiç görmüyordu ve format atılamıyordu. Bu bir problem belirtisi midir ?

Hocam oyun oynamıyorken 54 derece civarıydı işlemci. Windows ' u her kurmaya çalıştığımda diski seçemiyordum. Sadece cmd den formatlayıp yapabiliyordum. Windows 7 usbden kurarken ise diski hiç görmüyordu ve format atılamıyordu. Bu bir problem belirtisi midir ?

Donanım bilgin varsa soğutucuyu söküp tekrar tak. Gerekirse macun değiştir. Çünkü işlemcinin normal şartlarda o sıcaklıkta olması heleki kış ayında pek görülecek iş değil. Sitede Uefi Windows Format rehberi var oradaki adımları takip et öyle bir Windows kurulumu edin derim.

Donanım bilgin varsa soğutucuyu söküp tekrar tak. Gerekirse macun değiştir. Çünkü işlemcinin normal şartlarda o sıcaklıkta olması heleki kış ayında pek görülecek iş değil.
Sağolun hocam eve gidince bir daha test edip bakayım. Sorunun sebebi bu sıcaklık değeri olabilir diyorsunuz yani. Bugün youtube da dizi izlerkeb bile videonun üst kısımlarında kesilmeler oldu. Şu dreamspark bi cevap verae orijinal windows kurup deneyeceğim.

Donanım bilgin varsa soğutucuyu söküp tekrar tak. Gerekirse macun değiştir. Çünkü işlemcinin normal şartlarda o sıcaklıkta olması heleki kış ayında pek görülecek iş değil. Sitede Uefi Windows Format rehberi var oradaki adımları takip et öyle bir Windows kurulumu edin derim.
Hocam hdd ahci olarak gözüküyor. Cpu sıcaklığı 33 derece. cpu level 1 temperature 40 , level 2 55 , level 3 70 , level 4 85 derece olarak gözüküyor. Sanırım sorun işlemci sıcaklığı veya hdd nin ide olarak atanması da değil :(

Arkadaşlar sistem kasmaları bir anda kendi kendine geçti anlayamadım. Cs Go da ise sanırım sorun ping den kaynaklanıyormuş. Dikey eşitleme kapalı oyun içi 150 fps (yırtılmalar oluyor) menülerde 250-275 fps arası. Dikey eşitlemeyi kapatınca 60 fps sabit ve yırtılmalar geçiyor. Sizce bu değerler normal midir ? Pes 2016 yükledim denemek için sorunsuz bir şekilde en yüksek ayarlarda 0 kasma ile oynattı. Gerçekten çok mutlu oldum. Fakat @benns isimli arkadaş 320 fps aldığını ve hiç takılma donma olmadığını söyleyince acaba problemlerim devam etmekte mi diye bir düşündüm. Sizce değerler normal mi ? Şimdi denemek için yüksek performans isteyen bir oyun yükleyeceğim.

Yok pes 16 dada kasmalar var :(

Dostum çok basit gelecek belki ama kasanı başka bir monitöre takmayı denedin mi ? Monitörünün bir arızasından kaynaklanan sorun olma ihtimali var.

Çözmek için geçtiğin aşamaları inceledim servise felan götürmüşsün adamlar çözüldü diyip yollamış ve aynı sorunu yaşamışsın. Kasanı farklı bir monitöre yada varsa evde HDMI girişli LCD TV'ye bağlayarak dene. Aynı sorun devam ediyorsa gerçekten ilginç bir sorunla karşı karşıyayız.

Monitörle ne alaka dersen; Arkadaşımın sisteminde de bu anlattığına benzer bir şekilde kasmalar ve oyunlarda ekranın beyaz-siyah gitmeleri oluyordu. (İnternetten video izlerken vb.) oda kasa parçalarıyla ve ekran kartıyla bayağı bi uğraştı sorun bulamadı sonra monitörü götürdü bilgisayarcıya sorun monitörde çıktı.

Sağolun hocam eve gidince bir daha test edip bakayım. Sorunun sebebi bu sıcaklık değeri olabilir diyorsunuz yani. Bugün youtube da dizi izlerkeb bile videonun üst kısımlarında kesilmeler oldu. Şu dreamspark bi cevap verae orijinal windows kurup deneyeceğim.

Hocam hdd ahci olarak gözüküyor. Cpu sıcaklığı 33 derece. cpu level 1 temperature 40 , level 2 55 , level 3 70 , level 4 85 derece olarak gözüküyor. Sanırım sorun işlemci sıcaklığı veya hdd nin ide olarak atanması da değil :(

Arkadaşlar sistem kasmaları bir anda kendi kendine geçti anlayamadım. Cs Go da ise sanırım sorun ping den kaynaklanıyormuş. Dikey eşitleme kapalı oyun içi 150 fps (yırtılmalar oluyor) menülerde 250-275 fps arası. Dikey eşitlemeyi kapatınca 60 fps sabit ve yırtılmalar geçiyor. Sizce bu değerler normal midir ? Pes 2016 yükledim denemek için sorunsuz bir şekilde en yüksek ayarlarda 0 kasma ile oynattı. Gerçekten çok mutlu oldum. Fakat @benns isimli arkadaş 320 fps aldığını ve hiç takılma donma olmadığını söyleyince acaba problemlerim devam etmekte mi diye bir düşündüm. Sizce değerler normal mi ? Şimdi denemek için yüksek performans isteyen bir oyun yükleyeceğim.

Yok pes 16 dada kasmalar var :(
280 ile 320 fps arasi aliyorum kardeş 1920 1080 çözünürlükte cs go da
i5 6500
Gigabayte h170 gaming 3
Sapphire r9 380 nitro 4 gb
Wd blue 1 tb
Crosshair 8 gb 2400 mhz ram
550w 80+ psu
Everst rampege kasa
Asus vs229ha monitör.

Yarın bende bu sistemi almaya gidicektim. Şimdi beynim yandı. Arkadaşım birisi öyle söylüyor birisi şöyle. Gerçekten şu forumda bu konularda uzmanlaşmış arkadaşlar yardımcı olabilecek mi? Allah Rızası için.
sadfsfdsf.png

Yarın bende bu sistemi almaya gidicektim. Şimdi beynim yandı. Arkadaşım birisi öyle söylüyor birisi şöyle. Gerçekten şu forumda bu konularda uzmanlaşmış arkadaşlar yardımcı olabilecek mi? Allah Rızası için.Eki Görüntüle 123997
Kardeşim sıkıntı bende benimki anormal bir durum. @benns arkadaşımızın söyledikleri olması gereken değerler. Sen al büyük ihtimal sorun yaşamazsın. Yaşarsan da forumda bir konu açarsın. Bak bu kadar insan sağ olsun bana yardım etmek için uğraştı. Sistemin gayet iyi fakat eğer bütçe yükseltebilme durumun varsa ddr4 bir sistem toplamanı öneririm.

Arkadaşlar total war atilla oyununda ultra ayarlarda 30-40 fps az değil mi ?

Her oyunda ve çoğu videoda tearing problemi var. Vsyinc açınca oyundaki yırtılmalar geçiyor fakat videolarda devam ediyor sebebi nedir ?

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı