Sapphire R9 380 Sıcaklık Ölçememe ve Fan Hızlı Dönme Sorunu

Batuhan Tümay

Hectopat
Daha fazla  
4 GB Sapphire R9 380 Strix kullanıyorum.

Ekran kartının fanı kendiliğinden bazen %100'e çıkıyor. MSI Afterburner ile kontrol ettiğimde GPU sıcaklığı 0 derece olarak gözüküyor. İlginçtir (biraz Türk yaklaşımı olacak ama gerçekten öyle) kasayı salladığım zaman fan susuyor. İlk defa da kasanın yerini hafif oynatırken başıma gelmişti zaten. Ekran kartı fanı birden %100 devir ile çalışmaya başlamıştı. Birkaç kez restart attıktan sonra da ekran kartının sıcaklık değerlerini rahat rahat görebiliyorum.

Bu konu hakkında görüş ve yardımlarınızı bekliyorum. Şimdiden çok teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sallayarak daha stabil çalıştığını belirtmişsiniz. Kartı PCI-E portundan söküp portun bağlantı noktalarını ve kartın arabirimini tozdan ve parmak izinden arındırmayı deneyebilirsiniz.

Eliniz tornavidaya yatkınsa kartın fanlarını söküp WD-40 ile yağını değiştirebilirsiniz. Ayrıca kartın fanlarının PCB'deki konnektör girişlerinde hasar olup olmadığına bakabilirsiniz.

Asus Tweaker'ı kullanarak "boşta fanları durdur" opsiyonunu kapatıp birde öyle deneyebilirsiniz.

Sanırım en son kartın sıcaklık sensörü arızalı ya da lehiminden ayrılıyor olabilir.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı