Savaş Uçaklarının Arkasında Oluşan Alevin Sebebi

• Konuyu başlatan Jira
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 25
  • Görüntüleme 4B
Afterburner kullanılmazsa kısa mesafede kalkış yapılamıyor (short take-off) ve birçok uçakta ses üstü hıza çıkılamıyor. Yeni nesillerde (4.5 ve 5.) afterburner olmadan supercruise yapılabiliyor ama uçağın son hızına çıkması için kullanılması gerekiyor.

Afterburner kullanılmazsa kısa mesafede kalkış yapılamıyor (short take-off) ve birçok uçakta ses üstü hıza çıkılamıyor. Yeni nesillerde (4.5 ve 5.) afterburner olmadan supercruise yapılabiliyor ama uçağın son hızına çıkması için kullanılması gerekiyor.
Teşekkür ederim.

Uçak müh. Sivildeyim ancak adımdan daha iyi F-4 motoru da bilirim, gözüm kapalı sökerim de :)

İTÜ'den mi mezunsunuz? Kıdemli mühendisler genelde İTÜ'den mezun oluyordu bizim zamanımızda çünkü bu bölüm başka yerde yoktu. Şimdi ise bir kaç üniversite daha açmış diye biliyorum. ODTÜ'de de uzay mühendisliği var. Onlar tamamen askeri alana kayıyor. TR'de sivilde çalışmak biraz zor çünkü fabrikası yok diye biliyorum. Tebrik ederim Jira Bey.

İTÜ'den mi mezunsunuz? Kıdemli mühendisler genelde İTÜ'den mezun oluyordu bizim zamanımızda çünkü bu bölüm başka yerde yoktu. Şimdi ise bir kaç üniversite daha açmış diye biliyorum. ODTÜ'de de uzay mühendisliği var. Onlar tamamen askeri alana kayıyor. TR'de sivilde çalışmak biraz zor çünkü fabrikası yok diye biliyorum. Tebrik ederim Jira Bey.
Evet. Şu an biraz daha yayıldı ama hala kralı İTÜ. İTÜ PC misin yoksa sen de? :)

Aslında benim askeriye merakım daha çoktu. HHO vs. istiyordum ama imkan olmadı. Daha sonra bünyesinde bulundum birkaç kere. F-4'lerle yakın teması da orada kurduk.

Evet. Şu an biraz daha yayıldı ama hala kralı İTÜ. İTÜ PC misin yoksa sen de? :)

Aslında benim askeriye merakım daha çoktu. HHO vs. istiyordum ama imkan olmadı. Daha sonra bünyesinde bulundum birkaç kere. F-4'lerle yakın teması da orada kurduk.

Ben ODTÜ - Bilgisayar müh. mezunuyum. Ama iş ortamı ile bir çok İTÜ mezunu arkadaş birlikte çalışma fırsatı buldum. Gerçekten güzel bir eğitim aldıkları belli. Havacılık tercih edeceksem İTÜ tercih ederdim. Akademik kadrosu gerçekten sağlam.

Sadece afterburner yetmez yalnız bu uçağın o mesafeden kalkması için. Afterburner sadece destekler onu. Asıl uçağı o hıza çıkartan katapult denen bir sistem. Asıl gereken hızı bu katapult yaratıyor. Bir sistem de Rus uçak gemisinde olan rampa sistemi ama bence çok güvenilir değil. Katapult daha başarılı bir sistem. Uçağın burun tekerinden tutarak yüksek hızla çekerek ileri doğru fırlatır bu sistem. Sadece afterburner ile o hıza çıkmak çok çok zor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı