Sayısal seçmek mantıklı mı?

Erkin_1

Hectopat
Daha fazla  
Sayısal seçip bilgisayar mühendisi olmak istiyorum ama başarısız olursam diye korkuyorum. Matematiğim kötü değil hatta orta üstü denilebilir. Sözelde ise gayet iyiyim tek sıkıntı ezber gerektiren konular. Sayısal seçersem sıkıntı olur mu? Çalışarak üstesinden gelebilir miyim? Ve derece yapmak (10-15k) sayısalda çok mu zor?

Sayısal seçip bilgisayar mühendisi olmak istiyorum ama başarısız olursam diye korkuyorum. Matematiğim kötü değil hatta orta üstü denilebilir. Sözelde ise gayet iyiyim tek sıkıntı ezber gerektiren konular. Sayısal seçersem sıkıntı olur mu? Çalışarak üstesinden gelebilir miyim? Ve derece yapmak (10-15k) sayısalda çok mu zor?
Erişmek istediğin mesleğinizin bölümü sayısal ve fen üzerinden geçiyor. Bunu ileride başarabileceğinize inanıyorsanız seçin. Ama çok sıkı çalışmanız gerekiyor. Eğer yok ben çok çalışamam derseniz sayısal seçmek mantıksız olur. Kısacası zor.

Matematiğin orta üstüyse daha ne duruyorsun ki zaten tabi ki sayısal seçmelisin. 10-15k zor değil ben bile gayet ortalama bir zekaya sahip bir birey olarak aşırı ders çalışmadan -kimya dışında- 14k yaptım. Benim gözümde eşit ağırlık seçen bireyler genelde kendilerini bir şeyler için çok zorlamak istemeyen insanlar oluyor. Yadırgamak için söylemiyorum sadece benim düşüncem katılmayan olacaktır elbet. Sözel bölümlere ayrıyeten ilgi duyulmadıkça, mesela tarihe aşırı ilgi duymadıkça, sözel bölüm seçmek geleceği tehlikeye atmaktır.

Adam akıllı çalış düzenini bozma zor bir şey yok, bende sayısal okudum matematik hariç diğer sayisallarim ortalamanın üzerindeydi, fizik dersini severdim ama sonuç şuan üniverste başlamadım hala, sınava girenlerin %60-70 havadan sudan giriyor hard şekilde ders çalışmaya bile gerek yok verimli çalıştığın 5 6 saat kurtarır.

Hocam ortalama üstü bir matematiğim var diyorsunuz. Bence sizin açınızdan sayısal seçmek daha iyidir. Lakin şunu da unutmamak gerek, gerçekten de çok iyi ve düzenli çalışmanız gerekiyor.

Öncelikle şunu bir belirtiyim sayısal için orta seviye matematik yeterli değil. Çalışıp yapabilirsin ama bana kalırsa uğraşmana değmez. Burada tavsiyem meslek olur, bir elektrik-elektronik öğrencisi olarak bende bilgisayar mühendisliği okuyuncam. Ele aldığın meselğin yapıcağı genel işlerin matematik fizik gibi derslerle uzaktan yakından alakası yok. Bunu söyleyebilirim. Meslek okuman hem sana metok tarafından puan kazandırıp hem de bölüm kazanmanı garantiliyicektir. Yani riski sıfıra indirmek diyebiliriz. Meslek okurken avantajlar bununlada bitmiyor. İster meseme geçip hem işte çalışıp hem de TYT AYT'ye hazırlık yapabilir ya da normal okuyup 12. sınıfta staj yaparak mesleğini öğrenebilirsin. Stajı bu alanda bir avantajıda üniversiteye geçmeden önce sana çalışıcağın ortamın nasıl olduğunu az çok göstermesi. Bu sayede bilgisayar mühendisliği seçip seçmememyi tekraran düşünebilirsin. Ama sorunu yanlış anladıysam şu anda Anadolu okumaktaysan eğer kendini zorlama sayısal seç geç derim. Tabii ki buna hevesin varsa yine de sayısal seçebilirsin. Orası yine sana kalmış bir şey. Eğer liseye henüz başlamasıyla da her türlü meslek oku derim. Örnek olarak da büyükçekmece mesleki ve teknik Anadolu Lisesi'ni verebilirim. Özel okullardan bile daha iyi hizmet veriyor ayrıca yurt dışı imkanıda sunuyor. Birçok okuldan sonra orayı seçmiştim. Aslında ilk düşüncem fen veya sosyalidi ancak bunlar pek de önemli değil ne demek istediğimi anlanın umarım.

Bilgisayar mühendisliğinin uzaktan göründüğü gibi olmadığını meslek okumaya başladıktan sonra anladım. Dişini sıkmadan para kazanamıyormuşsun. Kimse sana acımıyor.

Öncelikle şunu bir belirtiyim sayısal için orta seviye matematik yeterli değil. Çalışıp yapabilirsin ama bana kalırsa uğraşmana değmez. Burada tavsiyem meslek olur, bir elektrik-elektronik öğrencisi olarak bende bilgisayar mühendisliği okuyuncam. Ele aldığın meselğin yapıcağı genel işlerin matematik fizik gibi derslerle uzaktan yakından alakası yok. Bunu söyleyebilirim. Meslek okuman hem sana metok tarafından puan kazandırıp hem de bölüm kazanmanı garantiliyicektir. Yani riski sıfıra indirmek diyebiliriz. Meslek okurken avantajlar bununlada bitmiyor. İster meseme geçip hem işte çalışıp hem de TYT AYT'ye hazırlık yapabilir ya da normal okuyup 12. sınıfta staj yaparak mesleğini öğrenebilirsin. Stajı bu alanda bir avantajıda üniversiteye geçmeden önce sana çalışıcağın ortamın nasıl olduğunu az çok göstermesi. Bu sayede bilgisayar mühendisliği seçip seçmememyi tekraran düşünebilirsin. Ama sorunu yanlış anladıysam şu anda Anadolu okumaktaysan eğer kendini zorlama sayısal seç geç derim. Tabii ki buna hevesin varsa yine de sayısal seçebilirsin. Orası yine sana kalmış bir şey. Eğer liseye henüz başlamasıyla da her türlü meslek oku derim. Örnek olarak da büyükçekmece mesleki ve teknik Anadolu Lisesi'ni verebilirim. Özel okullardan bile daha iyi hizmet veriyor ayrıca yurt dışı imkanıda sunuyor. Birçok okuldan sonra orayı seçmiştim. Aslında ilk düşüncem fen veya sosyalidi ancak bunlar pek de önemli değil ne demek istediğimi anlanın umarım.

Bilgisayar mühendisliğinin uzaktan göründüğü gibi olmadığını meslek okumaya başladıktan sonra anladım. Dişini sıkmadan para kazanamıyormuşsun. Kimse sana acımıyor.
Kanka Lise düzeyi matematik yapmak için üst düzey biri olmana gerek yok. Herkes çalışarak bunları yapabilir ki ne olmak lazım? Tao falan mı ?

Ele aldığın mesleğin yapacağı genel işlerin matematik fizik gibi derslerle uzaktan yakından alakası yok.
Aynen kanka adam bilgisayar mühendisi olacağım diyor, matematikle uzaktan yakından alakası yok diyorsun. Bu gibi saçma tavsiyelere kulak asmayın, matematiğin mühendislik için zorunluluğunu bir kenara bırak, programlamada aktif olarak kullanıyorsun. Nasıl uzaktan yakından alakası olmuyor tam olarak?

Kanka lise düzeyi matematik yapmak için üst düzey biri olmana gerek yok. Herkes çalışarak bunları yapabilir ki ne olmak lazım? Tao falan mı?

Mesajımı tamamen okuduğunuzdan emin misiniz?

Aynen kanka adam bilgisayar mühendisi olacağım diyor, matematikle uzaktan yakından alakası yok diyorsun. Bu gibi saçma tavsiyelere kulak asmayın, matematiğin mühendislik için zorunluluğunu bir kenara bırak, programlamada aktif olarak kullanıyorsun. Nasıl uzaktan yakından alakası olmuyor tam olarak?
Hm... Sanırım yanlış anladınız, benim orada kastettiğim bilgisayar mühendisliğinin yaptığı iş ile bir alakası olmamasıydı, siz bütün bilgisayar mühendislerinin Danimarka'ya gidip yazılım üzerinde ödüller aldıklarını, büyük firmalarda çalıştıklarını falan mı sanıyorsunuz? Maalesef işler öyle yürümüyor. Büyük firmalarda bile çalışan bir çok yazılım-bilgisayar mühendisi yazılım alanında bile değil kargocu, kasiyer ve kalite kontrolcü olarak asgari ücretle çalışıyorlar. Nasıl ki öğretmenler iş bulamıyorsa rekabet çok ise bu alanda da son zamanlarda milyonlarca öğrenci okuyor. Tek bilgisayar veya yazılım mühendisliği isteyen bu arkadaş değil. Birçok insan internetin potansiyelini anladıklarından beri bu alanda okuyup bir şeyler başarmak istiyorlar. Ama baktığımızda birçoğu fabrikalarda, küçük işletmelerde, özel sektörde çalışıyorlar. Bilgisayar mühendisliği okuyupta yazılım alanında düzgün bir iş bulmak sanıldığından da zor. Çevremde ve ailemde bu alanlarda mezun henüz iş bulamamış birçok kişi var. Ben meslek öğrencisi olarak birebir bunun deneyimini yaşadım. Allah izin verirse de yakında yurt dışına staja gideceğim. Tabii her ne kadar ben gidecek olsam da Anadolu'da okuyan birçok arkadaşım mezuniyetletinden sonra işe adabte olmadıklarını için farklı işlere yönelmek zorunda kaldıklarını söylediler. Saatlerce mesayi gerektiren işleri kaldıramadılar. Şu anda 1 yazılım mühendisi arkadaşım bir de bilgisayar mühendisi arkadaşım fabrikada normal bir işçi olarak çalışıyorlar gıda üretim işindeler. İnternette yazan bilgisayar-yazılım mühendisi maasşlarının yanına bile yaklaşamıyorlar. Neden mi? İkisi de bölümleriyel ilgili girdikleri hiçbir işte başarı gösteremediler. Bunun sebebiyse bu mesleği internette sanıldığı gibi kolay olduğunu sanmalarıydı. Anadolu'da meslekleri ile alakalı hiçbir şey görmediler. Üzgünüm ama o filmlerde-sosyal medyada gördüğünüz gibi "matematik önemli" diyen öğretmenlerin matematiği okulda önemli. Kimse size işe girince bir karenin çevresini hesapla demeyecek, günümüzde birçok bilgisayar mühendisi fabrikalarda, özel sektörde ya da da küçük işletmelerde kayıt, kontrol veya güvenlik alanında çalışıyor. Bunlar ise matematik fizik gibi dersleri gerektiren işler değil. Bilgi ve deneyime dayalı işler. Yazılım alanında kendini geliştirmeyeni ezerler. İş tarafında gelişmiş matematik bir işinize yaramaz. Okul size koldlamayı, matematik bilgisini veya işi öğretmez sadece kapıyı açar geçmek ya da geçmemek size kalmış. Burada da en mantıklı yol meslektir. Size işlerin nasıl yürüdüğünü birebir gösterir. Ayrıca kolay olmasına rağmen bilgisayar mühendisliği bölümünede ek puan veirir. Anadolu liseleri öğretmen ve hakim gibi bilgi gerektiren mesleklerdir bunlar gelişmiş matematik bilgisi gerektirir, Şimdi ben size soruyorum. Saçma ve alaycı bir şekilde görüşlerimi yargılamanız neye dayanmakata? "çok çalışırsan güzel bir iş sahibi olursun" felsefesine mi? Hayır maalesef bu Türkiye'de iş yapmaz. Düzgün bir yere gelmek istiyorsak çaba sarfetmeli ama bunun yanında akıllıcada davranıp en mantıklı seçimi yapmalıyız. Yapmazsak ise yıllarca okuduğunuzla kalır atanamayan binlerce öğretmen gibi 3 kuruşa talim yaşarsınız. Akıllı bir bilgisayar mühendisi okula ya da işe ümit tutmaz. Bilirki diploma sadece arabayı süremek için bir anahtar. Sürmesini öğrenmek kendisine düşer.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı