Seagate Q1 480 GB SSD İncelemesi

Bilgisayar mühendisliği 3. sınıf öğrencisiyim. Daha önce 860 EVO 250 GB kullanıyordum ve gayet de memmundum ta ki kapasitesi ihtiyaçlarımı karşılamaz hale gelinceye kadar. (En azından Seagate almaya karar vermeme tek sebep buydu. Bundan sonra yaşadığım şok bana Samsung markasını sorgulattı.) Bundan yaklaşık 1 hafta önce HepsiBurada.com üzerinden 25 TL indirimle 468 TL'ye Seagate Q1 480 GB SSD aldım. Ürün hakkında şimdiye kadar bir inceleme görmediğimden dolayı incelemesini yapmak istedim. Öncelikle 860 EVO gibi devasa kaliteli (!) => İlgili konu :) (Verilerimi silmek üzere Caddy'e taktığımda olanlar :)) bir modelden geçiş yapmak korkutuyordu (Vaat edilenden düşük hızı alırım vb.) Ürün 2-3 gün önce elime geçti ve kutuyu resimledim. Ürün aşağıda da görmüş olduğunuz gibi yeşil karton bir kutunun içinde kilitli şeffaf bir plastik kutu ile geliyor. İçinde 2-3 tane kullanım kılavuzu ve garanti belgesi vesaire ıvır zıvırları var. Onları resim etmedim maalesef :)

1602884889359.png

Ürüne tek partition üzerine Windows 10 kurulumu yaptım. Okuma ve yazma hızı değerleri beni fazlasıyla memmun etti açıkçası :)
1602885586903.png

Ürün hakkında sorularınız varsa alabilirim. İlk inceleme yazımdı. Eksiklerimi belirtirseniz sevinirim. Uzun kullanımda sonuçları atarım :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Samsung dışından problemsiz SATA SSD bulmakta zorlanıyorduk. Umarım uzun vadede sıkıntı çıkarmaz. Hayırlı olsun. :)
Vallaha Seagate HDD'lerini daha önce defalarca kullandığım bir marka. Yıllardır bu sektördeki bir firma üzmez diye düşündüm :) Uzun kullanımda bakalım artık :)

SATA SSD konusunda HP S600/700 serisi de çok kalitelidir @TechnoNИ. Ayrıca @feneresevdalı bence inceleme yeterli detayda. Elinize sağlık.
Hocam HP kalitesine çok da güvenmediğim marka. Ürünleri kısa vadede iş görüyorsa da uzun vadede planlı eskitme kurbanı oluyor. Örnek olarak 3 kere patlayan orijinal HP şarj adaptörünü ve yazıcılardaki dolum yapılmasını engelleyen çip olayını örnek verebilirim. (Ne kadar doğru örnekler tartışılır :)) Yıllardır çözemedikleri dizüstündeki ısınma sorunu da cabası :D

Hocam HP kalitesine çok da güvenmediğim marka. Ürünleri kısa vadede iş görüyorsa da uzun vadede planlı eskitme kurbanı oluyor. Örnek olarak 3 kere patlayan orijinal HP şarj adaptörünü ve yazıcılardaki dolum yapılmasını engelleyen çip olayını örnek verebilirim. (Ne kadar doğru örnekler tartışılır :))

Çip olayı yapılmak zorunda. Zaten çip çok pahalı değil. Ayrıca HP S600 SSD diskime 4TB'dan daha fazla veri toplamda yazılmış ama sağlığı hala %99. Yani içerisindeki yonga üreticisini bilmek de önemli. Yazıcı konularında emin ol buradaki çoğu kişiden de bilgiliyim. Emin ol o çipler bedavaya gidiyor.

Çip olayı yapılmak zorunda. Zaten çip çok pahalı değil. Ayrıca HP S600 SSD diskime 4TB'dan daha fazla veri toplamda yazılmış ama sağlığı hala %99. Yani içerisindeki yonga üreticisini bilmek de önemli. Yazıcı konularında emin ol buradaki çoğu kişiden de bilgiliyim. Emin ol o çipler bedavaya gidiyor.
Hocam çip değişimi konusunda cahilim. Diğer markalarda olmayıp HP'de olması gıcığıma gidiyor :D Yazma oranınıza gelecek olursak konu içindeki diğer konuma giderseniz 9.5 TBW yazma yapılmış 250 GB Samsung 860 EVO bile patates olabiliyor. Üstüne de ilgili destek birimi bulamazsanız Samsung'a güvenemiyom hangi birine güvenem de alam oy diyebiliyorsunuz :D

Güncel hız değerleri: (Herhangi bir düşme yok.)
1603557200997.png

Son düzenleme:
Amazondan 468TL verip aldım bende. Salı günü kasa parçaları gelmiş olur. İncelemesi yok ve bilgide bulamadım ama bu fiyata sorunsuz çalışan sata ssd zor bulunuyor galiba.

Amazondan 468TL verip aldım bende. Salı günü kasa parçaları gelmiş olur. İncelemesi yok ve bilgide bulamadım ama bu fiyata sorunsuz çalışan sata ssd zor bulunuyor galiba.
2 haftadır kullanıyorum. Zerre problem yaşamadım.

Geri
Yukarı