Seagate Q1 480 GB SSD İncelemesi

Bilgisayar mühendisliği 3. sınıf öğrencisiyim. Daha önce 860 EVO 250 GB kullanıyordum ve gayet de memmundum ta ki kapasitesi ihtiyaçlarımı karşılamaz hale gelinceye kadar. (En azından Seagate almaya karar vermeme tek sebep buydu. Bundan sonra yaşadığım şok bana Samsung markasını sorgulattı.) Bundan yaklaşık 1 hafta önce HepsiBurada.com üzerinden 25 TL indirimle 468 TL'ye Seagate Q1 480 GB SSD aldım. Ürün hakkında şimdiye kadar bir inceleme görmediğimden dolayı incelemesini yapmak istedim. Öncelikle 860 EVO gibi devasa kaliteli (!) => İlgili konu :) (Verilerimi silmek üzere Caddy'e taktığımda olanlar :)) bir modelden geçiş yapmak korkutuyordu (Vaat edilenden düşük hızı alırım vb.) Ürün 2-3 gün önce elime geçti ve kutuyu resimledim. Ürün aşağıda da görmüş olduğunuz gibi yeşil karton bir kutunun içinde kilitli şeffaf bir plastik kutu ile geliyor. İçinde 2-3 tane kullanım kılavuzu ve garanti belgesi vesaire ıvır zıvırları var. Onları resim etmedim maalesef :)

1602884889359.png

Ürüne tek partition üzerine Windows 10 kurulumu yaptım. Okuma ve yazma hızı değerleri beni fazlasıyla memmun etti açıkçası :)
1602885586903.png

Ürün hakkında sorularınız varsa alabilirim. İlk inceleme yazımdı. Eksiklerimi belirtirseniz sevinirim. Uzun kullanımda sonuçları atarım :)

Son düzenleyen: Moderatör:
m__fe0b11dc9c376bfc908f8e08d3632e831084714__f.jpg

Merhabalar hocam. Bu SSD'yi kullandığınız için sizi bu SSD ile ilgili bulduğum yeni şeylerden haberdar etmek istedim. Şu an yukarıda ki resim de SSD'nizin iç kısmını görüyorsunuz. Biz bu SSD'yi Adata SU630'un yeniden etiketlenmiş hali zannediyorduk ama yanılmışız. Phison S11 var SSD'de. Bu kontrolcü giriş seviyesi bir kontrolcü ve Patriot Burst, Apacer Panther gibi sıkça önerilen SSD'lerde yer alan bir kontrolcü. Yani içiniz rahat olsun 2 kanallı bir kontrolcü olsa da LPDC motoru, 32 MB SDRAM ve ECC hata düzeltme komutları gibi özellikleri ile diğer giriş seviyesi kontrolcülere büyük üstünlük kuruyor. Üstüne Seagate bu kontrolcünün yazılımını ağır modifiye ediyor daha performanslı ve kararlı çalışması için. Ayrıca Micron 64 katmanlı 3D QLC NAND var. Yarın bir konu açacağım, o konuda bilinen birçok yanlışı düzelteceğim bu SSD ile ilgili.

Eki Görüntüle 922681
Merhabalar hocam. Bu SSD'yi kullandığınız için sizi bu SSD ile ilgili bulduğum yeni şeylerden haberdar etmek istedim. Şu an yukarıda ki resim de SSD'nizin iç kısmını görüyorsunuz. Biz bu SSD'yi Adata SU630'un yeniden etiketlenmiş hali zannediyorduk ama yanılmışız. Phison S11 var SSD'de. Bu kontrolcü giriş seviyesi bir kontrolcü ve Patriot Burst, Apacer Panther gibi sıkça önerilen SSD'lerde yer alan bir kontrolcü. Yani içiniz rahat olsun 2 kanallı bir kontrolcü olsa da LPDC motoru, 32 MB SDRAM ve ECC hata düzeltme komutları gibi özellikleri ile diğer giriş seviyesi kontrolcülere büyük üstünlük kuruyor. Üstüne Seagate bu kontrolcünün yazılımını ağır modifiye ediyor daha performanslı ve kararlı çalışması için. Ayrıca Micron 64 katmanlı 3D QLC NAND var. Yarın bir konu açacağım, o konuda bilinen birçok yanlışı düzelteceğim bu SSD ile ilgili.
Hız testlerinde bazı ufak droplar oluyor. Ama haricinde tek bir kez olsun donma takılma vb yaşatmadı. Aşırı memmunum.

Hız testlerinde bazı ufak Drop'lar oluyor. Ama haricinde tek bir kez olsun donma takılma vb yaşatmadı. Aşırı memnunum.
DRAM olmadığı için normal hocam. Patriot Burst ve Apacer Panther'de de aynı durum oluyor. Sonuç olarak Phison S11 var Barracuda Q1'de. Yani kronik sorunlu bir SSD değil kendisi. 4 tane NAND çipi bulunuyor. Depolama amaçlı kullanılacaksa fena değil. QLC olduğu için dayanıksız TLC SSD'lere göre ama yine de dediğim gibi depolama amaçlı kullanılacaksa uzun ömürlü olur. Seagate'in SeaTools SSD GUI yazılımını da kurmayı unutmayın. :) Seagate baya iddialı gibi bu SSD işinde. HDD'leri berbattı son zamanlarda çıkan.

Hayal kırıklığı yaşadım biraz :( Donma takılma vb yaşamıyorum. Garantiye göndermeli miyim?
1616613211640.png

@feneresevdalı Hocam bu QLC bir SSD. Sistem diski yaparak baştan hata etmişsiniz. Amacı depolama bu SSD'nin. Ayrıca o sağlık değeri hiçbir şey ifade etmiyor. TBW'ye göre sağlık ölçümü yapıyor CrystalDiskInfo. Toplam yazılan veri TBW'ye oranlanarak sağlık ölçülüyor o programda. Yani hem saçma bir ölçüm hem de doğru bir veri değil. 7 TB veri yazılmış. Sağlığın düşmesi normal bir bakıma. 110 TBW ömrü var SSD'nizin. Bence onu artık depolama diski yapın. Samsung 860 EVO'yu sistem diski yapmalıydınız. Amacı dışında kullanmışsınız Q1'i. :)

Şuradan "Phison Flash ID" olanı indirir misiniz bir de? İndirdikten sonra RAR dosyasını çıkartıp programı çalıştırın. Ardından SSD'nizi seçin. Gelen bilgilerin resmini alıp paylaşın benimle de hocam. Bilgilerini öğrenelim SSD'nin.

@feneresevdalı Hocam bu QLC bir SSD. Sistem diski yaparak baştan hata etmişsiniz. Amacı depolama bu SSD'nin. Ayrıca o sağlık değeri hiçbir şey ifade etmiyor. TBW'ye göre sağlık ölçümü yapıyor CrystalDiskInfo. Toplam yazılan veri TBW'ye oranlanarak sağlık ölçülüyor o programda. Yani hem saçma bir ölçüm hem de doğru bir veri değil. 7 TB veri yazılmış. Sağlığın düşmesi normal bir bakıma. 110 TBW ömrü var SSD'nizin. Bence onu artık depolama diski yapın. Samsung 860 EVO'yu sistem diski yapmalıydınız. Amacı dışında kullanmışsınız Q1'i. :)

Şuradan "Phison Flash ID" olanı indirir misiniz bir de? İndirdikten sonra RAR dosyasını çıkartıp programı çalıştırın. Ardından SSD'nizi seçin. Gelen bilgilerin resmini alıp paylaşın benimle de hocam. Bilgilerini öğrenelim SSD'nin.
1616613962496.png

Controller : PS3111
Flash CE : 4
Flash Channel : 2
DRAM Size,MB : 32
Flash CE Mask : [++------ ++------]
Flash Mode/Clk: 8/7 (Set 8/7)
SLC Cache : 786432(0xc0000)
PE Cycle Limit: 350

Hız değerlerinde bir sıkıntı yok. Vaat edilen değerleri vermiş. Hatta 10 MB/s daha hızlı çıkmış vaat edilen yazma hızı. :) Garantilik bir durum yok. Dediğim gibi sağlık değeri gerçeği yansıtmıyor. Önemli olan SMART verileri. Şu Flash ID'yi yapar mısınız hocam bir de?
Hocam SEQ1M Q1T1 yazma değeri anormal. Testi o test bazında tekrarlayınca daha üst hızlara ulaştı.

1616614295975.png

Geri
Yukarı