Sebastian Vettel Sezon Sonunda Ferrari'den Ayrılıyor

@Jira Deme öyle deme, şimdi bir arkadaşımız gelecek ağzımıza edecek. :D Şaka tabi @BERWAR'ı seviyoruz ama bu konuda Vettel sevgisine rağmen takım patronu olsa onu desteklerim demeyeceğini umuyorum. :D

Bu arada Hamilton desteklediğim takımdan çıkmış bir şampiyon olmasına rağmen ben bile ısınamadım. Britanyalı olmayıp Hamilton'ı seviyorum diyebilecek fazla kişi çıkmaz herhalde. :D

Benim Boeing'e baktığım gibi bakıyorsa Vettel'e işimiz var desene :D Neyse @BERWAR bana bir şey demez, torpilliyim kendisine karşı diye düşünüyorum :D

Hamilton'un sevilecek çok tarafı yok ama takımının koordinasyonunu ve kendisinin azmini sevmemek elde değil.

Vettel hem bu illegalliklerden hoşnut değil, hem de Lecrec'e sezonun ilerleyen dönemlerinde özellikle sıralama seanslarında motor olarak ayrıcalık tanındığını düşünüyor.
Bunun doğru olacağına ihtimal vermiyorum. Usulsüzlükler yüzünden Ferrari'den ayrıldığını düşünmüyorum, Ferrari'nin hedefi Leclerc'i şampiyon yapmak doğal olarak kabul etmemesi normal.

Hamilton daha az ağlasa kendisini daha çok severdim
Ben de bu yüzden hiç sevemiyorum kendisini ama saygı duyduğum bir pilot ve iyi bir sürücü kesinlikle.

Bir de Mercedes patronu olsaydınız Hamilton'ı mı desteklerdiniz yoksa Vettel'i mi? Ben tartışmasız Hamilton diyorum, daha dengeli ve sağlam bir psikolojiye sahip, daha kontrollü.
Kesinlikle aynı görüşteyim.

bence biraz daha iyi bir pilot. İstikrar konusu zaten tartışma dahilinde değil, sürüşte kat kat daha az hata yapıyor Hamilton.
Hamilton'un Vettel'den daha hızlı olduğu fikrine katılmıyorum ama sürüş konusunda hata yapmama konusunda HAM, Vettel'den çok daha üstün bir pilot. 2017 sezonunda harikalar yaratan bir Vettel vardı hatta o sezon en iyisiydi, Hamilton'un elinde motor gücü olarak daha iyi bir araç vardı, buna rağmen Vettel şampiyonluk savaşı verdi, Ferrari'nin dayanıklılık sorunları olmasaydı şampiyon olabilirdi. Vettel hafife alınmaması gereken bir pilot, gününde oldu mu durdurmak çok zor. Son 2 sezondur bocalıyor, 2018 yılında şampiyonluğu kendi eliyle Hamilton'a etti, geçen sene de performansı iyi değildi, hata yaptığı yarışlar vardı, araçta çok kötüydü ve sürüş tarzına da uygun değildi bunu da görmek gerekiyor.

Toto Wolff bana göre de Vettel'i getirmez Mercedes'e sistemi zaten tıkır tıkır işliyor, başına neden bir bela alsın ki? Bu sene Mercedes ve HAM şampiyon olamaz ise belki bir ihtimal Vettel düşünülebilir.
Benim Boeing'e baktığım gibi bakıyorsa Vettel'e işimiz var desene
Ben Ferrari fanıyım, benim için öncelikli olan her zaman Ferrari'dir, pilot değil. Vettel ve Alonso'ya sempati duyuyorum, ancak körü körüne savunmam, hatalarını da söylerim.

@BERWAR 18-19 yıldır F1 takipçisiyken Vettel'i küçümsüyorum desem burada sen de, Jira da İbrahim de bir daha benimle bu konu hakkında konuşmazsınız sanırım. :) Vettel'in psikolojik anlamda dayanıklılık sorunu var, Hamilton'da yok. Bundan dolayı yetenek anlamında değil ama Hamilton'ın bu farklılığından dolayı ortalamada biraz daha iyi olduğunu düşünüyorum.

Nasıl en iyi araba hangisi derken düzlükte değil, tüm pistler için ortalamayı göz önünde bulunduruyorsak bu sürücüler için de geçerli olmalı. Yetenek durumları çok çok yakın olabilir ama Hamilton'ın başka konularda Vettel'e baskın geldiği çok sayıda özelliği mevcut.

Bu arada 12 yıl önce birisi bana Hamilton'ı bir forumda başka pilotlardan ayırıp daha başarılı olduğunu söyleyeceksin deseler hadi oradan derdim. McLaren'daki çiğliklerinden dolayı hiç hazzetmiyorum hatta geçen yılki Monaco yarışında 25 tur lastiklerim bitik diye ağlamasını da hatırlıyorum ama Mercedes'e giderken aldığı risk ve bunun karşılığını almak için gösterdiği özveri ile F1 tarihinde yeri olması gereken bir sürücü olduğunu düşünüyorum.

Son düzenleme:
Vettel'in psikolojik anlamda dayanıklılık sorunu var, Hamilton'da yok. Bundan dolayı yetenek anlamında değil ama Hamilton'ın bu farklılığından dolayı ortalamada biraz daha iyi olduğunu düşünüyorum.
Son 2 yıldır mental olarak zorluk yaşıyor, inkar eden yok. Özellikle 2018 sezonunda çok bocaladı.

HAM elbette F1 tarihinde yer edinmesi gereken bir pilot.

Bir işte başarılı olmak için saf yetenek bana göre hikayedir. Mental ve psikolojik olarak tam olmayan bir insan ve artı olarak bunu azim ve hırsla birleştiremeyen bir insan sadece saf yeteneğiyle şov yapar, adını efsaneler arasına yazdıramaz.

Tabii ki F1 de bir ekip işi ve bu ekip işini Mercedes cidden layıkıyla yerine getiriyor. Motivasyonun takım işlerinde büyük olduğunu her zaman savunurum ve Mercedes'de de bu fazlasıyla var. Ben bu tarz konularda fanboy olamıyorum. Özünde sevdiğim ve çok sevmesem de saygıyı sonuna kadar gösterdiğim sürücüler var.

Mclaren ve Mercedes ise benim için forever :)

Şaka maka Webber'in Vettel için 6-7 yıl önce söylediği şeyin gerçekleşme ihtimaline çok yakınız. O dönemde Vettel için bu kadar genç yaşta her istediğini elde etti, emekliliğinin erken olacağını düşünüyorum demişti. Öyle olabilir.

@Jira Konu F1 olunca rekabet konusunda biraz eski kafalıyım sanırım. Ferrari - McLaren ve Williams/Lotus'un kıyasıya yarıştığı sezonları şu anda görmek isterdim. Hadi haklarını yemeyeyim, Red Bull da bu takımların arasına girsin, her sene farklı biri şampiyon olsun. Şampiyon ile 3. arasında sadece 10-15 puan fark olsun isterim. (Amma çok şey istiyorum...) :D

Siz alın rezinizi. Ben emeklilik bekliyorum. Ya da önceki mesajlarımda dediğim gibi Aston Martin sürpriziyle dönebilir. Kariyerine bir süreliğine ara verip Mercedes ile dönmesi de bu şıklara göre çok yakın gelmiyor bana. Umarım patlamam :D Wolf'un bu süreçte adı geçecek gibi.

@Yararsız Üye Hamilton'un ve Mercedes'in ezici üstünlüğünden sonra rekabeti özlemen normal :D

@Jira Aslında 2009'dan itibaren F1'in gidişatından memnun değilim. Sadece 2 takımın hegemonyası olduğu için değil, birileri bana Toro Rosso gibi takımlara neden izin verildiğini anlatsın. Futbolda bir kulübün B takımının aynı ligde oynamasına izin veriliyor mu? Hayır. Neden F1'de böyle saçmalığa maruz kalıyoruz?

Son düzenleme:
F1'in bu konularda kurallarını pek anlayamıyorum, futbol kadar kesin ve katı kuralları yok (tecrübeli F1 severler daha iyi bilir, ben dediğim gibi amatörüm) sanırsam. Toro Rosso da ünlü sürücüleri bünyesinde barındırsa da uzun yıllar F1'de iz bırakacak bir şey yapamadı. Yeni anlaşmalar ve ekibe kattıkları düzgün kişilerle takım adam edilmeye çalışılsa da bence keyfine(?) yarışıyorlar daha çok gibi. En azından ben çok etkileri olup domine edebildiklerini göremiyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı