Sebastian Vettel'in akibeti ve takım çıkmazı

@kerb Konu açtıktan sonra bizim kendi aramızda genelde konuştuğumuz konularda konuşmamızı izlemek için bu beklentiyi yaratmadın umarım.

Senden de bir şeyler bekliyoruz, belki farklı yönden baktığın konular vardır. O kadar beklentiyi yükseltmenin kötü tarafı bu işte, baskı altında kalıyorsun. Mesela bir süredir 2017 yılı Ferrari aracı konusunda bir türlü BERWAR ve ben uzlaşamıyoruz. Senin de fikirlerini ve analizlerini alalım ama sadece hissi olmasın mümkünse. Verilerle, yarışlardan örneklerle bir şeyler anlatman lazım.

@kerb Konu açtıktan sonra bizim kendi aramızda genelde konuştuğumuz konularda konuşmamızı izlemek için bu beklentiyi yaratmadın umarım.

Senden de bir şeyler bekliyoruz, belki farklı yönden baktığın konular vardır. O kadar beklentiyi yükseltmenin kötü tarafı bu işte, baskı altında kalıyorsun.
O zaman bende 2017 senesindeki Ferrari için düşündüklerimi söyleyim. Bence son 5 senenin en başarılı arabası. Tabii kide mükemmel bir araç değildi ama Sebastian Vettel ile uyuşan bir araçtı. Gerek stratejistlerin beceriksizliği ve Vettel'in birkaç yarışta hata yapması arayı çok hızlı bir şekilde açtı. Bu arada Hamilton hiç hata yapmadan vites arttırdı adeta. Ama bence Vettel'in hataları olmasaydı bile o araç o sene şampiyon olamazdı. Strateji olarak vasat, pitstopları yavaş ve sene içinde aracı çok az geliştiren bir Ferrari ile karşı karşıyaydık. Maalesef hala aynı durum ile karşı karşıyayız. Özellikle 2022'ye kadar hatta ondan 3-4 seneye kadar bir aksilik olmaz ise durumun daha kötüye gideceğini düşünüyorum. Sebastian Vettel yarışlarda hata yapsa da arabayı geliştirmede önemli bir yer oynuyordu. Leclerc'in aracı geliştirmede Sebastian Vettel kadar etkili olacağını düşünmüyorum. Ama ortada Sainz faktörü var orası muamma. Ve hala en çok anlamadığım kısım Ferrari'nin her sene aracı daha iyileştirdik diyip virajlarda daha da kötü duruma sokması. Ön kanatın acilen değişmesi gerek.

2018 yılı aracı daha iyiydi, 2017 yılı aracına son 5 yılın en iyi aracı demek abartı olur. Sadece BERWAR'ın aksine ben yarışların yarısında kazanma potansiyeli olan sezon boyunca iyi şartlarda rekabetçi bir araç olduğunu düşünüyorum.

2017 yılında Hamilton'ın da pek yolunda gitmeyen yarışları oldu. Aklıma direkt 3 tane geliyor; Monako, Meksika ve Bakü'de sonuçlar istediği gibi olmadı. Belki 1 tane daha hatırlamadığım ve beklenilen pozisyonda bitiremediği yarış vardır.

Vettel'in bitiremediği 2 yarış olmasaydı ve Silverstone'da lastik sorunu olmasaydı kazanabilirdi de, bence 2018 yılındaki kadar üzücü bir son oldu 2017 yılı Vettel için. Vettel'in bir yere kadar kazanmaya yakın götürüp 1 lastik sorunu ve 2 yarış dışı kalması o sezonu Hamilton'a kazandırdı.

Vettel'den çok tam Alonso'luk bir araçtı ama ona denk gelmedi diye düşünüyorum. Alonso kullandığı araçlarının sınırlarını daha iyi düzeyde zorlayabilen, adaptasyonu daha iyi olan bir sürücüydü, zaten takım arkadaşlarının genellikle kötü görünmesinin nedeni de buydu.
Alonso bana göre Vettel ve Hamilton'dan daha iyi pilot, bu görüşü destekliyorum.

Not: 2017 yılında Ferrari aracının bariz bir dayanıklılık sorunu olduğunu hatırlamıyorum.
Olur mu ya, sezonun son kısmında Japonya ve Malezya da dayanıklılık sorunu yaşadı Ferrari, tabii o kadar dayanıksız bir araç değildi ama Mercedes kadar dayanıklı değildi.

Rusya da hızlı dönülen kısa-orta apexlere sahip bir pist orada da pole kazandı. Yani viraj tipine göre (yukarıda saydığım pistler gibi) Ferrari'nin aracı rekabetçi bir yapı sergiledi, aks mesafesi ve ön kanat takımı sayesinde çevikti.
Rusya yarışında uzun süre Bottas'ı yakından takip etti Vettel ama bir türlü geçemedi, motor gücü eksikliğinin payı büyük.
2018 yılı aracı daha iyiydi, 2017 yılı aracına son 5 yılın en iyi aracı demek abartı olur. Sadece BERWAR'ın aksine ben yarışların yarısında kazanma potansiyeli olan sezon boyunca iyi şartlarda rekabetçi bir araç olduğunu düşünüyorum.
SF70H zaten rekabetçiydi ben rekabetçi değil demedim ki sadece dediğim dayanıklılık ve motor konularında Mercedes daha iyiydi. SF71H bana göre paket olarak SF70H modelinden de daha iyiydi. Vettel'in en sevdiği araç SF70H modeliydi, bana sorsan son 5 yılın en iyi aracı hangisi dersen SF71H derim ben.

SF70H zaten rekabetçiydi ben rekabetçi değil demedim ki sadece dediğim dayanıklılık ve motor konularında Mercedes daha iyiydi. SF71H bana göre paket olarak SF70H modelinden de daha iyiydi. Vettel'in en sevdiği araç SF70H modeliydi, bana sorsan son 5 yılın en iyi aracı hangisi dersen SF71H derim ben.
Ferrari'nin kaybettiği nokta orası zaten yol araçlarında da bu belli performans odaklı araba yapıyorlar sadece (bir kaç yol arabası istisnası dışında) ama Mercedes hem rekabetçi hem dayanıklı araçlar yapıyor. Hem spor arabadaki performansı hem de bir tırdaki dayanıklılığı taşıyabiliyor F1 aracına.

Ferrari'nin kaybettiği nokta orası zaten yol araçlarında da bu belli performans odaklı araba yapıyorlar sadece (bir kaç yol arabası istisnası dışında) ama Mercedes hem rekabetçi hem dayanıklı araçlar yapıyor. Hem spor arabadaki performansı hem de bir tırdaki dayanıklılığı taşıyabiliyor F1 aracına.
Yol arabalarıyla F1 takımlarının ne alakası var? Bir firmanın yol arabası üreten fabrikasının olması demek "takım" için daha fazla teknik eleman sağlamak ve ek bütçe girişi sağlamak demek. Pistte yarışan arabaların biri Ferrari 488 GTB diğeri Mercedes AMG GT değil. Bunları geliştiren ekibin mantalitesinin yol arabası yapan ekiple hiçbir alakası yok, o zaman ben de sana Renault nasıl şampiyon olabildi diye sorarım. Renault'nun geçmişte süper spor araba yapma tecrübesi mi vardı ki F1'de başarılı oldular? O zaman bizim ülkemiz gibi bozuk yollarda alt takımı yolda bırakan o dönemin Renault'ları gibi ilk şikanda süspansiyonu bırakan, spor araba yapmadığı için aerodinamik açıdan yeterli tecrübesi olmayan ve yüksek güçler alan motor da yapmadıkları için F1'e fındık kadar güç üreten motorla katılmaları gerekirdi.

F1 arabaları sezondan sezona değişir, bazen sürücülerine odaklanırlar bazen o anki maddi kısıtlamalar nedeniyle başka bir şeyi istenilen düzeyde yapamazlar. Ferrari'nin 2017 aracı ile 2019 aracının ortak 1 tane (Ferrari rengiyle boyanması dışında) noktasını söyle mesela, dediğine göre olsaydı bu arabalar yol arabaları yapan firmalarda onların mantalitesine sahip olurdu ama öyle bir durum yok. O zaman Mercedes'in arabası yolda şikan falan dinlemez dümdüz üstünden süzülür gibi geçerdi, Ferrari aracı start almadan önce devir yükseltilince motoru yakardı ve yağmurlu havalarda hiç kullanılamaz olurdu, Renault arabası ilk şikanda alt takımı bırakır ve motor güçsüzlüğüyle her yarış 20 tur fark yerdi, McLaren da kendi motorunu üretiyor olurdu.

Yol arabalarıyla F1 takımlarının ne alakası var? Bir firmanın yol arabası üreten fabrikasının olması demek "takım" için daha fazla teknik eleman sağlamak ve ek bütçe girişi sağlamak demek. Pistte yarışan arabaların biri Ferrari 488 GTB diğeri Mercedes AMG GT değil. Bunları geliştiren ekibin mantalitesinin yol arabası yapan ekiple hiçbir alakası yok, o zaman ben de sana Renault nasıl şampiyon olabildi diye sorarım. Renault'nun geçmişte süper spor araba yapma tecrübesi mi vardı ki F1'de başarılı oldular? O zaman bizim ülkemiz gibi bozuk yollarda alt takımı yolda bırakan o dönemin Renault'ları gibi ilk şikanda süspansiyonu bırakan, spor araba yapmadığı için aerodinamik açıdan yeterli tecrübesi olmayan ve yüksek güçler alan motor da yapmadıkları için F1'e fındık kadar güç üreten motorla katılmaları gerekirdi.

F1 arabaları sezondan sezona değişir, bazen sürücülerine odaklanırlar bazen o anki maddi kısıtlamalar nedeniyle başka bir şeyi istenilen düzeyde yapamazlar. Ferrari'nin 2017 aracı ile 2019 aracının ortak 1 tane (Ferrari rengiyle boyanması dışında) noktasını söyle mesela, dediğine göre olsaydı bu arabalar yol arabaları yapan firmalarda onların mantalitesine sahip olurdu ama öyle bir durum yok. O zaman Mercedes'in arabası yolda şikan falan dinlemez dümdüz üstünden süzülür gibi geçerdi, Ferrari aracı start almadan önce devir yükseltilince motoru yakardı ve yağmurlu havalarda hiç kullanılamaz olurdu, Renault arabası ilk şikanda alt takımı bırakır ve motor güçsüzlüğüyle her yarış 20 tur fark yerdi, McLaren da kendi motorunu üretiyor olurdu.
Ben orada çalışan mühendislerin hep aynı şekilde araba yaptıklarını savunmuyorum. Sadece bazı konularda şirketin diğer mühendislerinden yardım aldığını düşünüyorum.

Ferrari'nin kaybettiği nokta orası zaten yol araçlarında da bu belli performans odaklı araba yapıyorlar sadece (bir kaç yol arabası istisnası dışında) ama Mercedes hem rekabetçi hem dayanıklı araçlar yapıyor.
Mantıksız bir örnek olmuş. Yol araçlarıyla F1 araçlarının birbiriyle alakası yoktur. Attack Troll güzel açıklamış.

Tek tek cevapla yapmak istemiyorum fakat Şahsen ben 2017-2018 sezonunda Alonso'nun o arabayla güzel işler başarabileceği kanaatindeyim. Alonso dahi ataklarıyla ve arabanın sınırlarını zorlamasıyla çok rahat Mercedes'i alabilirdi diye düşünüyorum. Ama bir yandan da belli dayanıklık problemleri yüzünden de Alonso'yu yarı yolda bırakabilirdi de. Ayrıca yukardaki yorumda arkadaşın dediği gibi "F1 araçları ile yol araçlarının birbiriyle alakası yoktur." yorumu yüzde yüz doğru. Bi' kere üretilme amaçları farklı, biri pist biri düz şehirlerde kullanılacak araba.

Yeni konular

Geri
Yukarı