Seçim

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Liberal

Decapat
Yer
🐬
Seçim demokrasilerde önemlidir. Her demokratik ülkelerde seçim vardır. Her seçim yapan devlet demokratiktir diye bir şey yoktur. Çünkü Dünya'da birçok otoriter rejimde seçim yapıyor. Birkaç örnek vereyim:

Türkmenistan'da %97 oy ile Gurbangulu Berdimuhamedov kazandı. (Türkmenistan'da yüzde 97'lik seçim zaferi)

Azerbaycan'da İlham Aliyev %86,5 oy ile seçimi kazandı. (Azerbaycan'da seçimlerin galibi Aliyev | DW | 11.04.2018)

Kazakistan'da Nursultan %70 oy alarak seçimi kazandı. (2021 Kazakistan parlamento seçimleri - Vikipedi)

Bunun gibi birçok ülkede seçim yapılıyor ve diktatörler kazanıyor. Diktatörler seçim yapar. Diktatör rejimlerde muhalefette vardır ama diktatörün kontrolünde muhalefet vardır. Türk devletlerin (Kıbrıs hariç) hepsi diktatörlükle yönetiliyor. Kıbrıs biraz daha iyi. Kötünün iyisi şeklinde. Türkiye'nin bütçesini tek kişi belirliyor. Medyayı istediği gibi kontrol ediyor. Seçimi açıklayan Anadolu Ajansını kontrol ediyor. Yargıyı kontrol ediyor. Bu kişi seçimle gider mi?

Demokrasi endeksine bakın: Demokrasi indeksi - Vikipedi.

Buraya blog olarak açcaktın konu değil.
Yanlış yere açmış konuyu.

Ben şu anki Türkiye'deki seçim sistemini genel olarak adil ve doğru bulmuyorum. Her %50+1 alan aday her şeyi tek başına belirleyememeli. En az %55 alamıyorsa hiçbir aday koalisyonla yönetilsin bence bu kadar basit. Bizim ülkemizde başkanlık sisteminin düzgün işlemediğini ve istismar edildiğini düşünüyorum. Zaten özgür basının olmadığı, halkın susturulduğu bir ülkede ne kadar demokratik bir seçim olabilir ki?

1623403876884.png

Eğer erken seçim kararı çıkmazsa kaybetmesi zor gibi, gerçi erken seçim olsa dahi kazanması için iyi bir ihtimal var ama iyi haber şu ki yaşlanıyor artık yavaş yavaş, 2023 katılacağı son seçim olacak gibi geliyor bana.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı