Serinlemek için tavsiyeler

Hocam civar köylerden birine gidin, illaki tarlaların birinde sondaj vardır, tarla sahibinden rica edin 5dk sondajı açıversin, sizde içine yatın. 5 dakika sonra soğuktan tüm vücudunuz uyuşmuş olacak, o serinlik sizi 2 gün idare eder :)

5 dakika sonra soğuktan tüm vücudunuz uyuşmuş olacak, o serinlik sizi 2 gün idare eder.

2 gün mü? Ben küvette soğuk suda 1 saat yattım ve sonunda üşüyüp titremeye başlayınca çıkmıştım. Yarım saat sonra yine 40 derece sıcağın etkisi geri geldi.

Lafın gelişi hocam :) ama sondaj suyunu bilen bilir 1-2 derece civarındadır.

O kadar soğuksa bu sefer hipotermiye girer. 😀

Klima veya vantilatör yoksa uygulayabileceğin çözümlerin hepsi geçici serinletir.

Vantilatör geçici bile değil. Aslında serinletmiyor. Çünkü üflediği hava da sıcak zaten. İlkbahar ve sonbaharda işe yarar ama yazın 45 derecede vantilatör sıcak rüzgar etkisi yapıyor.

O kadar soğuksa bu sefer hipotermiye girer. 😀

Vantilatör geçici bile değil. Aslında serinletmiyor. Çünkü üflediği hava da sıcak zaten. İlkbahar ve sonbaharda işe yarar ama yazın 45 derecede vantilatör sıcak rüzgar etkisi yapıyor.
Anlamadım. Yanımda minik bir vantilatör var gayet iyi serinletiyor.

Anlamadım. Yanımda minik bir vantilatör var gayet iyi serinletiyor.

İşte oturduğu yere bağlı. Burası 45 derece ve büyük vantilatör bile işe yaramıyor, kaldı ki küçükler yarasın. Bu ortamda ısı evin içinde o kadar hapsoluyor ki koltuklar, duvarlar, evin zemini vesaire her şeyin yüzey ısısı 40 derecenin üzerinde. Çünkü vücut 37 dereceyken bunlara dokununca ısı farkını hissediyorsun. Bir yerde 10 dakikadan fazla oturamıyorsun. 24 saat boyunca aralıksız terleme durumu var. Kısaca yaşam koşulları Aydın gibi bir şehirde eğer klimasız bir evde oturuyorsanız, uç noktada sayılır.

Arkadaşlar bodrum'dayım. İklim olarak zaten sıcak bir bölge yangının etkisiyle inanılmaz sıcak. Klima fayda etmiyor. Öğlen 45° oluyor. Şu an bile yanıyorum. Nasıl serinlerim? Tavsiyelerinizi bekliyorum.

Soğuk kahve ama ben bir keresinde kıyafetimi derin dondurucuya attım 10 saniyeliğine çok rahatlatıyor.

Ekleme: Bir tanıdığınızdan vantilatörün arkasına geçmesini ve eline kolayna dökerek vantilatörün hava çektiği yere tutmasını isteyin işe yarıyor

Ben bir keresinde kıyafetimi derin dondurucuya attım 10 saniyeliğine çok rahatlatıyor.

Evet bu yöntem gerçekten işe yarıyor. Ben de tişörtümü çeşmenin altında ıslatarak buzluğa atmıştım. Ancak yayarak koymak gerekiyor yani katlı şekilde koymayın. 5 dakika sonra kalıp gibi olmuş o kıyafeti alıp giymek soğuk ısırması yaşatıyor resmen.

Yeni konular

Geri
Yukarı