Siber güvenlik öğrenmeye nereden başlanır?

v4lenci

Centipat
Daha fazla  
Siber güvenlik öğrenmek istiyorum fakat nereden nasıl başlayacağım bilmiyorum. Sizce nereden başlamalıyım? Nasıl ilerlemeliyim hangi kaynaklardan ilerlemeliyim, hangi YouTube kanalından yararlanmalıyım?

Siber güvenlik öğrenmek istiyorum fakat nereden nasıl başlayacağım bilmiyorum. Sizce nereden başlamalıyım? Nasıl ilerlemeliyim hangi kaynaklardan ilerlemeliyim, hangi YouTube kanalından yararlanmalıyım?

Udemy'den indirimleri takip edip eğitim alabilirsiniz.

Merhaba bende yazılım üzerine yım daha başlamadım sadece şunu merak ettim Linux'un yazılım ile alakası var mı?

Yazılım için Linux'a ihtiyacınız yok diyebiliriz. Windows'ta da çok güzel devam edebilirisiniz. Ama siber güvenlik için kesinlikle Linux'a ihtiyaç var.

Mesela oyun kurmak istersek windows üzerinden yaptık ama bunun sunucularının güvenliği için linux mu lazım
Örnek veriyorum windows sisteme wifi adaptörü takarsın ve bu sayede wifi ye bağlanabilirsin.
Linuxa bir wifi adaptörü takarsın ve adaptöre her emri gönderebileceğin apaçık bir kapıyı aralamış olursun, başkalarının adına disconnect verisi yayıp herkesi ağdan düşürebilirsin en basit örnek. Aklına gelen her şey serbest linux sistemlerde seni kısıtlayan yok. Windows ise ne nasıl çalışması gerekiyorsa onu sağlıyor.

Bu yüzden linux kullanılıyor bu işlerde.

Örnek veriyorum windows sisteme wifi adaptörü takarsın ve bu sayede wifi ye bağlanabilirsin.
Linuxa bir wifi adaptörü takarsın ve adaptöre her emri gönderebileceğin apaçık bir kapıyı aralamış olursun, başkalarının adına disconnect verisi yayıp herkesi ağdan düşürebilirsin en basit örnek. Aklına gelen her şey serbest linux sistemlerde seni kısıtlayan yok. Windows ise ne nasıl çalışması gerekiyorsa onu sağlıyor.

Bu yüzden linux kullanılıyor bu işlerde.
Çok açıklayıcı olmuş teşekkür ederim

Arkadaşlar yorumlarınız için teşekkür ederim. Tek bir sistemde hem Linux hem Windows kullanabilir miyim veya PC'ye 2 adet HDD taksam birine Linux kursam birinde Windows kalsa olur mu?

Geri
Yukarı