Sigara İçmek Yasaklansın

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
7 sene sigara içtim, üniversiteye gittikten 5 ay sonra sigarayı tamamiyle bıraktım. Allah'a şükürler olsun ki 1 seneyi geçti içmeyeli.

Şunu gördüm ki otobüs-dolmuş beklerken ve gelen otobüs-dolmuş'a son bir fırt çekip, sigarayı fırlatıp o otobüs-dolmuş'a giren insanların leş gibi sigara kokusunu alınca iyi ki bırakmışım diyorum. Çünkü o leş gibi kokuyu alınca insan oracıkta ister istemez sigaraya sövmüyor değil.

Sigara bence hiç içilmemeli, eğer içilecekse de yerine göre içilmeli. Mesela rakının yanında bir Parliament iyi gidiyor ama içildiği ortamı belli sonuçta.

Açıkçası yolda veya herhangi bir şekilde bana bu şekilde uyarı yapılsa yani ukala bir şekilde bende takmam. Ama adam gibi söylenir ise gerekeni yaparım.
İnsanları rahatsız etmemek için "Uyarılmayı bekleyen" bir kafa yapısını alıntıladım aslında ben bu mesajımda. Fazla söze gerek yok.

İnsanları rahatsız etmemek için "Uyarılmayı bekleyen" bir kafa yapısını alıntıladım aslında ben bu mesajımda. Fazla söze gerek yok.

Son kez cevaplayayım. En son ben yazacağım , bak lafı nasıl koydum gibi bir arayışım yoktur bu arada. Neyse.

"Uyarılmayı bekleyen" kafa yapısı toplumun çoğunda var. Çünkü farkındalık yok. Karşı tarafı ezmişsin sövmüşsün hor görmüşsün rahatsız etmişsin kimsenin umurunda değil. Çünkü insanların daha önemli dertleri var bu ülkede. Geçim savaşı. Sigarayı yakıyor işe gider iken. Sigaranın külü olmuş bir parmak. Bedenen o durakta ama akıl kim bilir nerede?

Ayrıca bu kafa yapısını uyardığında genelde olumsuz tepki veriyorlar.
Uyarmadığınız da bu insanlar değişecek mi? Hayır.
Yasaklandığında gizli gizli içenleri bu kafa yapısı değişecek mi? Hayır.
Uyardığınızda bu insanların kafa yapısı değişebilir mi? (Güzelce söylendiğinde.) Bir ihtimal.

Sizinde dediğiniz gibi fazla söze gerek yok.

Bizim toplumumuz; "Başkalarının ne düşündüğünün, ben onlara başkaları dediğim sürece hiçbir önemi yok." felsefeni çoktan benimsemiş durumda.

Son kez cevaplayayım. En son ben yazacağım , bak lafı nasıl koydum gibi bir arayışım yoktur bu arada. Neyse.

"Uyarılmayı bekleyen" kafa yapısı toplumun çoğunda var. Çünkü farkındalık yok. Karşı tarafı ezmişsin sövmüşsün hor görmüşsün rahatsız etmişsin kimsenin umurunda değil. Çünkü insanların daha önemli dertleri var bu ülkede. Geçim savaşı. Sigarayı yakıyor işe gider iken. Sigaranın külü olmuş bir parmak. Bedenen o durakta ama akıl kim bilir nerede?

Ayrıca bu kafa yapısını uyardığında genelde olumsuz tepki veriyorlar.
Uyarmadığınız da bu insanlar değişecek mi? Hayır.
Yasaklandığında gizli gizli içenleri bu kafa yapısı değişecek mi? Hayır.
Uyardığınızda bu insanların kafa yapısı değişebilir mi? (Güzelce söylendiğinde.) Bir ihtimal.

Sizinde dediğiniz gibi fazla söze gerek yok.

Bizim toplumumuz; "Başkalarının ne düşündüğünün, ben onlara başkaları dediğim sürece hiçbir önemi yok." felsefeni çoktan benimsemiş durumda.
Saniyorlarki zevkine iciyorlar. El bebek gul bebek buyumus insanlar gelmisler. Yok boyle soyle agzina tekme atacam falan. Yok anlamazlar kavga mi edelim. Diye laflar ediyorlar. Dunyanin toz pembe hayatinda ruyaya dalmis kisiler anlamazlar.

Suçu başkalarına atıyorsun ama kendin de "Uyarılmadan rahatsız etmeyi bırakmam" diyenlerdensin.
"Uyarılmayı bekleyen kafa yapısı" tabiri tam olarak uyuyor sana. Son mesajında sürekli başkalarına atmışsın suçu; ancak aynı kafa yapısında olan biri varsa o da sensin. Bunu neye dayanarak söylüyorum? Bu konuda yazdığın mesajlara dayanarak.

Tartışmanın bir mahsuru yok benim açımdan, kelimelere dikkat edelim yeterlidir :) Yalnızca inat etmiş durumdasınız. İlla bizi biri uyarsın diye bekliyorsunuz. Geçim derdi gibi bahanelerin arkasına sığınıyorsunuz. O kişiler bağımlılıktan sigara kullanıyor, geçim derdinden değil. Geçim derdi olan insan her gün 10TL sigaraya vermez. Bunu da özellikle belirtmek isterim.

"Tamam, başka insanları rahatsız etmeyeceğim" demek bu kadar zor olmamalı.

@ProfTech Yıllardır bu forumun üyesisin, ben de aynı şekilde. Bir diyeceğin varsa bunu direkt olarak beni etiketleyerek söylemeni tercih ederdim. El bebek gül bebek büyümek ile ne alakası var bunun?

Zevkine içmiyorsun diye biz neden rahatsız olalım? Sigara hangi derdine çare oldu bugüne kadar? Açıklar mısın? Sana muhalefet oluyorum diye beni düşman belleme, yalnızca mantıklı düşünerek cevap ver :)

Suçu başkalarına atıyorsun ama kendin de "Uyarılmadan rahatsız etmeyi bırakmam" diyenlerdensin.
"Uyarılmayı bekleyen kafa yapısı" tabiri tam olarak uyuyor sana. Son mesajında sürekli başkalarına atmışsın suçu; ancak aynı kafa yapısında olan biri varsa o da sensin. Bunu neye dayanarak söylüyorum? Bu konuda yazdığın mesajlara dayanarak.

Tartışmanın bir mahsuru yok benim açımdan, kelimelere dikkat edelim yeterlidir :) Yalnızca inat etmiş durumdasınız. İlla bizi biri uyarsın diye bekliyorsunuz. Geçim derdi gibi bahanelerin arkasına sığınıyorsunuz. O kişiler bağımlılıktan sigara kullanıyor, geçim derdinden değil. Geçim derdi olan insan her gün 10TL sigaraya vermez. Bunu da özellikle belirtmek isterim.

@ProfTech Yıllardır bu forumun üyesisin, ben de aynı şekilde. Bir diyeceğin varsa bunu direkt olarak beni etiketleyerek söylemeni tercih ederdim. El bebek gül bebek büyümek ile ne alakası var bunun?

Zevkine içmiyorsun diye biz neden rahatsız olalım? Sigara hangi derdine çare oldu bugüne kadar? Açıklar mısın? Sana muhalefet oluyorum diye beni düşman belleme, yalnızca mantıklı düşünerek cevap ver :)
Sözüm herkese ve arkasindayim. Ayrica ben o arkadasin yazisini destekledim alintiladim. Gayet acik. Senin de agza tekme atmalar falan hic hosuma gitmedi. Umarim hep istedigin gibi olur hayatin hic bir bagimli edecek seyler (alkol, sigara) kullanmaya yoneltecek bir durum yasamazsin.

Gelelim sigaranin neye care olduguna.
Beni cok ciddi bir rahatsizliktan kurtardi. Ve burada bunu anlatmaya degecegine inanmiyorum. Cunku odaklanmissiniz bir kere sigara kötü...

Annemin Anne annesi 100 kusur yasinda rahmetli olmus ve elinden sigara eksik olmazmis. Yani eger olacagi varsa sigaradan olmenin her turlu olursun. Daha gecenlerde cok kucuk yastaki cocuk oldu kalpten Allah rahmet eylesin. Bu islerin sigarayla alakasi falan yok. Benim sigara icmemden rahstsiz mi oluyor birisi disarida? O zaman gitsin yanimdan uzaklassin. Net.

En azindan eroin, esrar falan kullanmiyoruz. Ne de millete hakaret edip durduk yere saldirip gasp ediyorum. Ne de hirsizlik yapiyorum. Sen takilmissin sigara kötü, sigara icenlerden uzakta dur.

19-20 yasima kadar sigaradan nefret edip icenler hakkinda ileri geri konusuyordum. Aynen senin gibi her dusunuyordum. Asla yapmam derdim kullanmam derdim. Ama hayat iste.

Ben sigara kullanan kişiyi eleştirmiyorum. Toplum içerisinde sigara içen insanları eleştiriyorum.
Ayrıca sigaranın sağlığa olan zararı ile alakalı 100 tane bilimsel araştırma bulabilirsiniz, sigaranın yararlarından bahsedeceksiniz neredeyse :) Gidin, yalnızca kendinizi zehirleyeceğiniz bir yerde için diyorum.
Benim sigara icmemden rahatsiz mi oluyor birisi disarida? O zaman gitsin yanimdan uzaklassin. Net.

Sizin keyfiniz bozulmasın diye oldu olacak sokağa da çıkmayayım ben? Çocuk parklarında da için sigarayı, nasıl olsa sigara yararlı?
Hırsızlık yapmıyorum, o halde etrafımdakileri rahatsız edebilirim? Bu mu sizin adaletiniz?

Eğer toplum içerisinde sigara tüketmiyorsan; hiçbir problem yok. Ama siz tükettiğiniz için bu kadar savunma çabası içerisine giriyorsunuz belli ki. Ayrıca konunun yaş ile ne alakası var anlayabilmiş değilim :)
Senin de agıza tekme atmalar falan hic hosuma gitmedi. Umarim hep istedigin gibi olur hayatin hic bir bagimli edecek seyler (alkol, sigara) kullanmaya yoneltecek bir durum yasamazsin.
Güzel dileklerin için çok teşekkür ederim, sen de ne derdin varsa tez zamanda kurtulursun inşallah.
Ancak ileride eşimin - çocuğumun üzerine sigara dumanı üfüren insanların suratına tekmeyi basmaktan çekinmeyeceğim asla.

Ben sigara kullanan kişiyi eleştirmiyorum. Toplum içerisinde sigara içen insanları eleştiriyorum.
Ayrıca sigaranın sağlığa olan zararı ile alakalı 100 tane bilimsel araştırma bulabilirsiniz, sigaranın yararlarından bahsedeceksiniz neredeyse :) Gidin, yalnızca kendinizi zehirleyeceğiniz bir yerde için diyorum.

Sizin keyfiniz bozulmasın diye oldu olacak sokağa da çıkmayayım ben? Çocuk parklarında da için sigarayı, nasıl olsa sigara yararlı?
Hırsızlık yapmıyorum, o halde etrafımdakileri rahatsız edebilirim? Bu mu sizin adaletiniz?
Sigara elbette sagliga zararli. Bundan 10 yil sonra akciger kanseri olmayacagimin bir garantisi yok.

Toplumun bir arada durdugu yerde sigara icmiyorum. Icenlerden bende rahstsiz oluyorum cunku sigara icesim geliyor o zaman. Adalatden bahsetme burada bana alerjim var adalete. Kendisini hic gormedim. Bana ugramiyor lanet olasi adalet.

Benim yazdıklarımdan sonra halen bunu diyorsanız göz ardı etmek ile haklı olduğum netlik kazanmış oluyor.

"Ağız kokusu" lafınızın üzerine kelimelere dikkat edelim yeterli diyorsunuz. Gerçekten gece gece gülerek okudum yazdıklarınızı. :D

Farkındalıktan bahsettim. İnsanlar farkında olmadan bir kişiyi rahatsız edebilir. Ve bunun rahatsız olan kişi dile getirmediği takdirde rahatsız eden fark edemez.

Neyse deve hendek olayına döndü durum. Size gerçekten son mesajımdır. Yazdıklarınızı ciddiye almayacağımı belirtirim.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı