Sigara İçmek Yasaklansın

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Plaza-AVM girişleri, Otobüs-Metro durakları gibi yerlerde içilmemesi gerekiyor. Otobüs ve metro durakları yasak kapsamına alındı ama AVM ve Plaza girişleri maalesef sıkıntı. Her sabah mecbur değilim nefesimi tutarak iş yerine girmeye. Mutlaka buralarda yasaklanmalı ve takibi yapılmalı.

Arkadaşlar kimse sigara içilmesini savunmaya kalkmasın, gerçekleri bizden iyi sizler biliyorsunuz. Salağa yatmak diye bir tabir var, bilirsiniz :) Lütfen salağa yatmayalım; içtiğiniz sigaranın çevrenizdeki insanları son derece rahatsız ettiğinin sizler de farkındasınız.

Benim de arkadaş çevremde sigara içen çok insan var, cidden suratlarına tekme atasım geliyor 20 yıllık arkadaşım dahi olsa. Biz sizin ağız kokunuzu çekmek zorunda mıyız ya?

Sevgilim ile Beşiktaş Çarşı'da el ele yürüdüğümü farz edin. Karşıdan gelen öküzün ağzından çıkan sigara dumanını koklamak zorunda mıyız ya biz? Milletin ağız kokusunu neden çekmek zorunda bırakılıyoruz?

Metrebüs durağında sigarayı içiyor içiyor, tam otobüs geldiğinde yere atıp içeri dalıyor. Eeee problem bitti mi? Nefes aldığında o leş gibi havayı yine otobüsün içerisine yayıyorsun. Üstün başın sigara kokuyor? Çekmek zorunda mıyız kardeşim bu kokuyu?

Yalnız sigara içenler değil, toplum içerisinde yaşamak isteyen herkes; hal, hareket, davranış, kıyafet, ter ve hatta ağız kokusunu da dahil olmak üzre kendine çeki düzen vermek zorundadır. Kimseyi rahatsız etmeye hakkınız yok.

Bir hafta sonu eşini - çocuğunu alarak parka gidiyor insanlar, millet etrafta püfür püfür sigara içiyor. 5 yaşında çocuğa Malbora içirtiyorsunuz. Halen daha utanmadan savunmaya kalkıyorsunuz.

Biraz daha sakın yorulmalısınız. Özellikle "ağız kokusu" cümleniz için söylüyorum.
Bunu kendi açımdan söylüyorum. Madem sigaradan rahatsız oluyorsunuz karşı tarafa rahatsızlığını iletirsiniz. İlettiğinizde karşı taraftan bir eylem görmüyorsanız, siz eylemde bulunursunuz. Yani biraz uzaklaşabilirsiniz. Sigara içen kişi tepki vermez ise, af edersiniz ki, o onun öküzlüğüdür.

Not: Size de hak veriyorum bu arada. 27 yaşıma kadar sigara içmeyen ve nefret eden biriydim. 12 senedir içiyorum. Bu 27 yıl içinde nasıl rahatsız olduğumu bildiğim için, içmeyenlere o şekilde davranabiliyorum.

Örnek veriyorum. Siz sigaradan bahsediyorsunuz. Bende ter kokusundan bahsedeyim. Diyelim ki aşırı ter sorununuz var. Temmuz ortasındayız. Otobüse bindiniz. Peki ben ya da başkası bu terinizin kokusunu yani sizin tabiriniz ile "ağız kokusunu" çekmek zorunda mıyım?
Şimdi bu hastalık vs. diyebilirsiniz. Fakat sigara da bir hastalık olduğunu düşünüyorum.

Gerçekten rahatsız etme ya da özgürlüklerine kısıtlama konusunda size katılıyorum. Daha önceki mesajlarım da yazdım. Herkesi aynı kefeye koymadan değerlendiriniz. Salağa yatma kendi açımdan söz konusu değildir. Aksine başkasının özgürlüğü başladığı an benim özgürlüğüm biter felsefesini benimsemişimdir. Ama herkes bir değil.

Son olarak genelleme yaptığınızda ben veya benim gibi insanlardan tepki alabilirsiniz.

Sevgiler.

Yolda yürürken yanımızdan geçip yüzümüze üflüyorsunuz otobüs durağında veya bir sırada beklerken de dumanı bize geliyor rahatsız ediyor.
Yahu diğer içenlerle neden beni bir tutuyorsun? Ben kimsenim duratına üflemiyorum. :D

Madem sigaradan rahatsız oluyorsunuz karşı tarafa rahatsızlığını iletirsiniz. İlettiğinizde karşı taraftan bir eylem görmüyorsanız, siz eylemde bulunursunuz. Yani biraz uzaklaşabilirsiniz. Sigara içen kişi tepki vermez ise, af edersiniz ki, o onun öküzlüğüdür.
Sokağa çıktığınız andan itibaren her herde sigara kokusu ve dumanı ile karşılaşıyorsunuz. Otobüste durakta beklerken sigara dumanına maruz kalıyorum. Vapurda denizin - havanın tadını çıkarayım diyorum sigara külleri ile boğuşuyorum. Kalabalık caddelerde önümde yürüyen sigara kullanıcısının dumanı hem üzerime siniyor hem de akciğerlerime ulaşıyor.

Ben sağlıklı bir yaşam için sigarayı ağzıma sürmezken, spor yapıp kendime dikkat ederken; her dışarı çıktığımda sigara dumanına maruz kalmak zorunda mıyım?

Gelmiş diyorsunuz ki "Herkesi teker teker uyarın". Siz söylediğinizi kendiniz mantıklı buluyor musunuz?
Kavga mı edelim millet ile? Beni pasif içici yapmaya ne hakkınız var ya sizin? Sanki uyarsak laftan anlıyorlar.
Ben bu cümlelerimi "İçtiği sigara ile başkalarını da zehirleyenlere" kuruyorum; eğer sizler de başkalarını zehirliyorsanız bu cümleleri üzerinize alınabilirsiniz.

Sokağa çıktığınız andan itibaren her herde sigara kokusu ve dumanı ile karşılaşıyorsunuz. Otobüste durakta beklerken sigara dumanına maruz kalıyorum. Vapurda denizin - havanın tadını çıkarayım diyorum sigara külleri ile boğuşuyorum. Kalabalık caddelerde önümde yürüyen sigara kullanıcısının dumanı hem üzerime siniyor hem de akciğerlerime ulaşıyor.

Ben sağlıklı bir yaşam için sigarayı ağzıma sürmezken, spor yapıp kendime dikkat ederken; her dışarı çıktığımda sigara dumanına maruz kalmak zorunda mıyım?

Gelmiş diyorsunuz ki "Herkesi teker teker uyarın". Siz söylediğinizi kendiniz mantıklı buluyor musunuz?
Kavga mı edelim millet ile? Beni pasif içici yapmaya ne hakkınız var ya sizin? Sanki uyarsak laftan anlıyorlar.
Ben bu cümlelerimi "İçtiği sigara ile başkalarını da zehirleyenlere" kuruyorum; eğer sizler de başkalarını zehirliyorsanız bu cümleleri üzerinize alınabilirsiniz.

Yaşınız genç. İleri umarım kullanmazsınız. Bende kullanmam diyordum ama başladım. Ayrıca yazıları, gözünüze sokmamak için koyu renkte yazmayacağım.

Şunu söyleyebilirim ki siz bu şekilde tavır sergilerseniz benim gibi insanları da umursamaz hale getirirsiniz. İşte o zaman o suratına doğru sigara dumanı üfleyenlere çevirirsiniz bizi de.

İstanbul Üsküdar da yaşıyorsunuz ve sigara dumanından bahsediyorsunuz. Daha önceki mesajlarım da yazdım. Sigaraya gelene kadar akciğerlerinize ulaşan çok zehirli maddeler var İstanbul'da.

Evet geldim diyorum ki uyarın. Uyarmadığınız için böyle. Herkes rahatsızlığı dile getirir ise insanlar neyin yanlış olduğunu algılar. Ama siz "ağız kokusunu çekmek zorunda mıyım?" diye uyarı yaparsanız sizi uyarırlar. Yani bir hatayı hata ile düzeltmeye çalışmak mantıklı mı?

Neyse ben gereken mesajı verdim. Sizin cümlelerinizden rahatsızlığımı dile getirdim. Açıkçası yolda veya herhangi bir şekilde bana bu şekilde uyarı yapılsa yani ukala bir şekilde bende takmam. Ama adam gibi söylenir ise gerekeni yaparım.

Not: Mesajınız sonrası göz ardı edilmiştir.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Iyi hoş diyorsun da hangisini uyaracaksin? 1 değil 2 değil bu. Her önüne geleni uyaramazsın. Uyardigin adam 2 gün sonra yine aynı şeyi yapacak. Isın temeli yine eğitime dayanıyor. Bunun farkındalığını kazanmış biri toplum içerisindeki kuralları bilir. Spordan sonra terli terli toplu taşımaya binmek ile 2 dal icip toplu taşımaya binmenin hicbir farkı yok. Sen nasıl o terli kişiden rahatsız oluyorsan o içmeyenler de sigara içenlerin kokusundan öyle rahatsız oluyor.

Geçenlerde bir tane adam çocuğunu öpüyordu. Kizi ağzın sigara kokuyor, iğrenç dedi. Adam da ne öyle mi dedi. Icenlere o koku gelmiyor ama içmeyenler öyle bir rahatsız ediyorsunuz ki bunun bilincine ulaşırsınız umarım. Istanbul 17 milyon. Herkesi uyaralim hadi...

Iyi hoş diyorsun da hangisini uyaracaksin? 1 değil 2 değil bu. Her önüne geleni uyaramazsın. Uyardigin adam 2 gün sonra yine aynı şeyi yapacak. Isın temeli yine eğitime dayanıyor. Bunun farkındalığını kazanmış biri toplum içerisindeki kuralları bilir. Spordan sonra terli terli toplu taşımaya binmek ile 2 dal icip toplu taşımaya binmenin hicbir farkı yok. Sen nasıl o terli kişiden rahatsız oluyorsan o içmeyenler de sigara içenlerin kokusundan öyle rahatsız oluyor.

Geçenlerde bir tane adam çocuğunu öpüyordu. Kizi ağzın sigara kokuyor, iğrenç dedi. Adam da ne öyle mi dedi. Icenlere o koku gelmiyor ama içmeyenler öyle bir rahatsız ediyorsunuz ki bunun bilincine ulaşırsınız umarım. Istanbul 17 milyon. Herkesi uyaralim hadi...

Önceki mesajlarımı okuyunuz. İçmeyenlerin ne kadar rahatsız olduğunu çok iyi biliyorum.
Ayrıca sigara içenlerin koku üzerine siner. Durak ya da yolda bile içmese, içen kişi evde ya da iş yerinde içtiğinde o koku üzerine sinecektir. Sonuçta otobüse bindiğinde içmeyen olarak o durumda gene rahatsız olacaksınız. Bunun önlemi alınamaz.
Daha öncede yazdığım gibi bunun başı eğitimdir. Durakta iken anlık olarak dumandan rahatsız olunur içildiği zaman. Eğitimli bir toplum olsaydık bu uyarılar işe yarardı ama malesef bu imkansız bende farkındayım. Bu durum değişemez onun bilincine varmamız gerekiyor.
Yasaklansın demek ile olacak bir durum değil bu. Bu sadece içen ile içmeyen arasında kavga çıkartır o kadar.
Sigara yasaklandı diyelim. 1 ay sonra et yemeyenler sokakta ya da et lokantalarının çevresinde et kokusunda rahatsız olanlar ayaklansın. Et ve et ürünleri satılmasın diye konuşulur.Bu da böyle gider. Şu yasaklansın bu yasaklansın. Yasak koyarak bir şeyin önüne geçilemez.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı