Simulasyon Teorisine Farklı Açıdan Bir Bakış

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
İşte anlamadığın nokta burası, biz özgür değiliz. Coğrafyada doğmak tamamen özgür iradeyi kısıtlıyor. Çünkü seni gibi, başkası gibi fanatikler nasıl, İslam'ı tek din olarak kabül edecek şekilde öğretiliyorsa, İsrailde doğan bir çocuk da babası tarafından, tek ideoloji, doğru olanı kendi dinleri gibi öğretiyorsa. Burada kimsenin seçme hakkı yoktur. Çünkü beyni proğramlanmıştır. Hristiyan da öyle, Budist de öyle. Nasıl özgür irade veya nasıl adaletli bir sınavdan bahsedilebilir.

Başka bir örnek, tanrı kendine inandırmak için, ilk dönemlerde bir sürü mucize göstermiştir, peki şimdi biz üvey miyiz? Neden, mucize göremiyoruz. Ha kur-an der ki yıldıza bak, bilmem nereye bak size mucize sunduk, sunduysan neden ilk zamanlarda, çok daha inanılabilir mucize sundun, Muhammed olduğu halde. O zaman inanması daha kolay değil miydi? Bunlar çelişki değildir de nedir
İslam tek din olarak öğretilmiyor, bizim dinimiz olduğu için öğretiliyor. Seçme hakkı var islamda istediği dini seçebilirsin kısıtlama yok ayrıca seçme hakkı olmadığını nereden çıkarıyorsun. Mucizeler küçük, büyük hepsi peygamberler döneminde gerçekleşmiştir, şu anda dünya üzerinde başka peygamber var mı? yok, o zaman mucize beklemeye de gerek yok. O zamanlar islam bu kadar yaygın değildi.

İslam tek din olarak öğretilmiyor, bizim dinimiz olduğu için öğretiliyor. Seçme hakkı var islamda istediği dini seçebilirsin kısıtlama yok ayrıca seçme hakkı olmadığını nereden çıkarıyorsun. Mucizeler küçük, büyük hepsi peygamberler döneminde gerçekleşmiştir, şu anda dünya üzerinde başka peygamber var mı? yok, o zaman mucize beklemeye de gerek yok. O zamanlar islam bu kadar yaygın değildi.

Yahu nasıl öğretilmiyor. Bir cuma hutbesini dinleyin. Tek din olarak derken, Allah katında tek doğru ve geçerli din olarak diyoruz. Tabiki seçme hakkı var ama düşünme fırsatı verirsen. Fanatikler ise düşünme fırsatı falan vermez. Öyle öğretir, yanacaksın diye korkutur, nasıl seçme hakkın olur. İsrailli vatandaş düşünürse doğruyu bulur, düşünemeyecek şekilde öğretiliyor ama.

Arkadaşım yanlış düşünüyorsun. Mucizeler peygamberler için değildir. Peygamberler senden benden hiç kimseden daha kutsal veya yüce değildir. Tüm insanlar eşittir. Peygamberler de insandır. Seçme hakkın vardır. Ancak seçme hakkını doğru olarak öğretilenlere göre yaparsın. Sana doğru inancın İslam olduğunu öğretmişler. İsraildekine başka bir doğru, Amerkadakine başka doğru öğretilmiştir. Arkadaşta bu öğretiler bizi kısıtlar özgür bırakmaz diyor.

adamın ortaya sunduğu teoriler doğru geniş kapsamlı bakmak lazım DİNDAR bakış açısıyla bakmamak gerekir
Bir teorinin komplo teorisi olduğunu görmek için dindar olmaya gerek yok.

Kanıtlanamaz şeyler sunup bu gerçekten böyle çünkü aksini ispat edemiyoruz demek kendi kendinize din yaratmakla aynı şey. Hiçbir bilimsel argüman içermiyor. Odin'e ve Asgard'ın varlığına da inanabiliriz mu mantıkla. Odin yedi diyarın koruyucu babası ve Asgard'dan bizi gözetliyor. Hiç uzaylıyla karşılaşmadık çünkü Odin bizi onlara karşı savunuyor. Asgard'ı göremiyoruz çünkü etrafında bir görünmezlik duvarı var. Karadelikler de Odinin hızlıca seyahat etmesi için asgard'lı mühendisler tarafından tasarlanmış. Eğer Odin olmasaydı çoktan yok olmuştuk.

Bana bu teorinin yanlış olduğunu da kanıtlayamazsın, simülasyon 'teorisinin' de.

Yahu nasıl öğretilmiyor. Bir cuma hutbesini dinleyin. Tek din olarak derken, Allah katında tek doğru ve geçerli din olarak diyoruz. Tabiki seçme hakkı var ama düşünme fırsatı verirsen. Fanatikler ise düşünme fırsatı falan vermez. Öyle öğretir, yanacaksın diye korkutur, nasıl seçme hakkın olur. İsrailli vatandaş düşünürse doğruyu bulur, düşünemeyecek şekilde öğretiliyor ama.
Yahu bizim tek dinimiz islamdır, cuma hutbesinde kalkıpta hristiyanlığı, museviliği veya diğer dinleri anlatacak halleri yok. Diğer dinler islamı mı anlatıyor, tabiki de hayır. Her dinde olduğu gibi islamı da korkutarak seçmeye zorlayanlar var yanlış bir şey bu. Sizden ricam bakın lütfen şu israil dene terör devletini örnek vermeyin hangisini verirseniz verin ama o teröristeri vermeyin.
Arkadaşım yanlış düşünüyorsun. Mucizeler peygamberler için değildir. Peygamberler senden benden hiç kimseden daha kutsal veya yüce değildir. Tüm insanlar eşittir. Peygamberler de insandır. Seçme hakkın vardır. Ancak seçme hakkını doğru olarak öğretilenlere göre yaparsın. Sana doğru inancın İslam olduğunu öğretmişler. İsraildekine başka bir doğru, Amerkadakine başka doğru öğretilmiştir. Arkadaşta bu öğretiler bizi kısıtlar özgür bırakmaz diyor.
Arkadaşım peygamberler için olduğunu ben söylediğimi hatırlamıyorum, dikkat edersen peygamberler döneminde gerçekleştiğini söyledim, Hocam senden de ricam şu israil dene terör devletini örnek vermeyin hangisini verirseniz verin ama o teröristeri örnek vermeyin.

Şimdi şöyle bir şey var; Allah'ı görebilseydik dünya sınavının bir anlamı olmazdı İslam'a göre. Gördüğün Allah'ı inkar etmek gibi bir şey olmaz ve ateizm diye bir şey hiç olmazdı. O zaman dünya sınavının anlamı kalmazdı ki. Dünya sınavı herkese farklı taşıyabileceği yüklerin verildiği ve bunların üstesinden geldiğimiz, aynı zamanda Allah'ın varlığını akıl ve vicdan ile bulmamız gerektiğidir. Allah görünse zaten hiçbir anlamı kalmazdı kimse çalışmazdı herkes namaz kılardı. Sen melekleri görsen namaz kılmaz mıydın? Solundaki melek her şeyi tıkır tıkır yazıyor olurdu..

Bence Dünya bir simülasyon olamaz. Evren sonsuz. Diğer gezegenlere zaman ayırmamışlar diyorsun mantıklı olabilir Mars Venüs sanki üzerinde durulmadan tasarlanmış gibi ve bu çok mantıklı geliyor ama unuttuğumuz nokta yaşam olabilecek gezegenler. Kepler 22-b gibi yaşam olabilecek gezegenler de var. Yaşamın olması için baya baya uğraşmak gerekir. Diğer gezegenlerle uğraşmadılarsa, neden milyon tane gezegende yaşam olması ümit ediliyor? Bence dünya dışı yaşam olabilir. Ama kesin var diyemeyeceğim.

Benim dediklerimi anlamamışsın, anlamaya niyetin de yok. Çünkü o coğrafi kısıtlamaya tıkılmışsın. Anlamak istiyorsan tekrar oku kendi yazdıklarını ve benim cevaplarımı. Hatta 3-5 defa oku. Kitap okumanızı da tavsiye ederim.

Benim dediklerimi anlamamışsın, anlamaya niyetin de yok. Çünkü o coğrafi kısıtlamaya tıkılmışsın. Anlamak istiyorsan tekrar oku kendi yazdıklarını ve benim cevaplarımı. Hatta 3-5 defa oku. Kitap okumanızı da tavsiye ederim.
Sadece gülüyorum vallahi gülüyorum, çünkü sizleri tatmin etmek mümkün değil, ayrıca tavsiyen için teşekkür ederim benim aklıma nasıl olur da gelmez kitap okumak, şaşıyorum kendime :)

Yahu bizim tek dinimiz islamdır, cuma hutbesinde kalkıpta hristiyanlığı, museviliği veya diğer dinleri anlatacak halleri yok. Diğer dinler islamı mı anlatıyor, tabiki de hayır. Her dinde olduğu gibi islamı da korkutarak seçmeye zorlayanlar var yanlış bir şey bu. Sizden ricam bakın lütfen şu israil dene terör devletini örnek vermeyin hangisini verirseniz verin ama o teröristeri vermeyin.

Arkadaşım peygamberler için olduğunu ben söylediğimi hatırlamıyorum, dikkat edersen peygamberler döneminde gerçekleştiğini söyledim, Hocam senden de ricam şu israil dene terör devletini örnek vermeyin hangisini verirseniz verin ama o teröristeri örnek vermeyin.
Bu konuda saygı gösterebilirim. Ama terör algısı maalesef yanlış bir bakış açısıdır. bir gurup düzene karşı çıkar. Bu girişiminde başarılı olursa kahraman olmazsa genelde terörist olur. Bakış açısına göre ve neyi savunduğuna göre değişir. Örneğin klasik herkesin bildiği bir hikaye vardır ya Adolf Hitler çocukken tren ezecekmiş. Yaşlı bir adam onu kurtarmış. Bakış açılarına göre değerlendir. Yahudilere yapılan onca eziyete o yaşlı adamın hamlesi neden oldu. İnsanlık açısından bu adam kötüdür diyebilir misin? veya o adam gayet temiz bir niyetle yardıma ihtiyacı olan bir çocuğa yardım etti. Bu adama iyi diyebilir misin yaptığı hamle yüzünden kaç insan işkence ile öldü. Yine yahudilerden örnek oldu ama anlatmak istediğim orada Hitler ve yaşlı adamdı. İyi kötü göreceli kavramlardır. Bana iyi olan sana kötü olabilir. İnsanları bu şekilde yargılamayın. Yargılamak tanrının yapabileceği bir şey. :)

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı